Varšuva kaltinama migrantų teisių pažeidimu

respublika.lt

Lenkijos valdžios institucijos, pažeisdamos tarptautinius įsipareigojimus žmogaus teisių srityje, deportuoja nelegalius migrantus per Lenkijos ir Baltarusijos sieną, o naujas įstatymo projektas, kuriuo sienos apsaugos pareigūnai atleidžiami nuo baudžiamosios atsakomybės, gali tik pabloginti padėtį. Tai teigiama Europos Tarybos žmogaus teisių komisaro Maiklo O’Flajerčio (Michael O’Flaherty) spaudos tarnybos pareiškime.

Jis liepos 17 d. išsiuntė laiškus Lenkijos ministrui pirmininkui ir Senato pirmininkui, kuriuose nerimavo dėl žmogaus teisių laikymosi pasienyje su Baltarusija. „Laiške premjerui komisaras išreiškė susirūpinimą dėl pranešimų apie besitęsiančią masinio žmonių grąžinimo per Lenkijos ir Baltarusijos sieną praktiką, kuri prieštarauja Lenkijos prisiimtiems tarptautiniams žmogaus teisių apsaugos įsipareigojimams. Jam susirūpinimą kelia ir vadinamosios buferinės zonos pasienyje poveikis žmogaus teisėms. Komisaras paragino Varšuvą užtikrinti, kad visi įstatymai ir praktika, susijusi su padėtimi Lenkijos pasienyje su Baltarusija, atitiktų ET standartus žmogaus teisių srityje”, – sakoma pareiškime.

Senato pirmininkui M.O’Flajertis nurodė nerimaujantis dėl įstatymo projekto, kuriuo siūloma atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės tam tikrus valstybės tarnautojus pasienio zonose. Jame numatyta, kad jie galės naudoti tiesioginę jėgą ar šaunamuosius ginklus pažeisdami galiojančias taisykles arba leisti taip elgtis kitiems. Pasak komisaro, įstatymo projektas, jei Senatas jį priims, gali paskatinti pareigūnus veikti nepaisant proporcingo jėgos naudojimo taisyklių.

„Kartu su vadinamosios buferinės zonos poveikiu ir sumažėjusia visuomenės kontrole dėl ten dislokuotų saugumo pajėgų veiksmų, įstatymo projektas gali prisidėti prie atskaitomybės ir įsipareigojimų laikytis taisyklių žmogaus teisių srityje trūkumo. Komisaras paragino Senatą susilaikyti nuo dabartinės formos įstatymo projekto priėmimo”, – sakoma pareiškime. Jame taip pat pabrėžiama, kad nacionalinio saugumo užtikrinimas negali būti laikomas visiška veiksmų laisve tokioms priemonėms, kurios prieštarauja pagarbai žmogaus teisėms.

Liepos 19 d. Seimas balsų dauguma patvirtino įstatymo projektą, kuriuo išplečiamas Lenkijos kariuomenės, policijos ir pasieniečių teisėto ginklų naudojimo spektras. Dabar Lenkijos pasieniečiai, nebijodami baudžiamosios atsakomybės, gali pirmi šaudyti į visus, kurie bando kirsti sieną.

5 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
19 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
19
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top