VDU rektorius teisme sukritikavo teisėsaugą

Agnė Smolienė | kauno.diena.lt

Pirmadienio rytą vienas iš Kauno apylinkės teismo kabinetų buvo perpildytas žmonių. Daugiau nei dvidešimt studentų atėjo palaikyti Tado Janušausko, kaltinamo Rugsėjo 1-ąją Laisvės alėjoje surengus nesankcionuotą akciją.

Buvo renginio dalis

Teisme apginti 30-mečio Vidurio Europos universiteto (CEU) doktoranto T.Janušausko pasirodė ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius Juozas Augutis. Jis tiesiogiai susijęs su byla, kuri turi atsakyti į klausimą, ar „Aukštojo Moxlo“ akcija, vykusi per VDU Rugsėjo 1-ąją, buvo šventės dalis ar ne.

Byla buvo iškelta dėl dviejų Kauno policijos pareigūnų, Tomo Juozapavičiaus ir Neringos Basevičiūtės, protokolo, kuriame rašoma, kad akcija nebuvo VDU šventės dalis, todėl vyko neteisėtai.

„Byloje minimo renginio nebuvo. Tie menamo renginio dalyviai dalyvavo Rugsėjo 1-osios VDU šventėje, kuris buvo sankcionuotas“, – teigė T.Janušauskas pabrėždamas, kad jie dalyvavo lygiai taip pat, kaip ir visi kiti studentai.

Pareigūnai persūdė?

Teisėjas su tokiu argumentu nesutiko, nes esą visi studentai šventėje dalyvavo tyliai klausydami kalbų ir eidami eisenoje: „Jūs dalyvavote daugiau, nes skleidėte kažkokias idėjas“, – savo požiūrį į Rugsėjo 1-osios šventimo pobūdį išsakė teisėjas. Studentų akciją jis įvardijo epitetais „daroma, kas šauna į galvą“, o pačius dalyvius išskyrė kaip „kitokios išvaizdos“.

Teisme kaip liudininkas apklaustas VDU rektorius J.Augutis pareiškė, kad byloje yra tam tikrų netikslumų. „Nežinau, ką pareigūnai pasakė, bet mūsų pokalbis buvo vieno sakinio trukmės“, – sakė tą dieną prisiminęs J.Augutis.

Protokole rašoma, kad pareigūnas T.Juozapavičius asmeniškai bendravo su rektoriumi.

„Asmeniškai pasiteiravus rektoriaus, šis pareiškė, kad akcija nėra numatyta šventės scenarijuje ir nėra bendro renginio dalis, o mušamų būgnų garsas gali trukdyti pasisakančių kalboms“, – teigiama pareigūnų pranešime.

Palaiko studentus

„Jeigu gerai atsimenu, pokalbis buvo šiek tiek kitoks. Manęs pareigūnas iš tikrųjų paklausė, ar VDU yra šios akcijos organizatorius. Pasakiau, kad VDU nėra akcijos organizatorius. Nebuvo jokios kalbos, ar tai yra eisenos dalis, ar ne. Mano nuomone, ir ką aš išsakiau spaudoje, mes, rengdami Rugsėjo 1-osios eiseną, akcentuojame jos šventinę dalį, bet iš principo niekaip nereglamentuojame jos išraiškų. Į tą eiseną prisijungia ir moksleiviai, ir kiti studentai“, – sakė rektorius, patvirtindamas, kad T.Janušauskas ir kiti renginyje dalyvavę studentai buvo eisenos dalis. Jis taip pat teigė negirdėjęs jokių būgnų, taigi jie šventinėms kalboms netrukdė.

Protokole rašoma, kad apie vykstančią akciją pareigūnai buvo informuoti. Tačiau nei rektorius, nei studentai nežino, kas galėjo iškviesti policiją.

„Aš pats asmeniškai tikrai neinformavau ir pats asmeniškai nedaviau jokio nurodymo apie tai informuoti policiją,. Jeigu tas buvo padaryta, tai buvo padaryta be mano žinios, ir aš apie tai iki šiol nežinau“, – teigė J.Augutis.

Stebisi bylos griežtumu

Po teismo rektorius „Kauno dienai“ išreiškė susirūpinimą, kad teisėsauga taip rimtai traktuoja šią situaciją: „Mano supratimu, byla yra per daug griežta, todėl aš čia atėjau. Nemanau, kad tam reikėtų kelti tokio lygio bylą“. Anot J.Augučio, jis pakvietė akciją surengusius studentus susitikti ir kartu diskutuoti apie abiem pusėms rūpimus aukštojo mokslo klausimus.

Bylos svarstymas buvo perkeltas į lapkričio mėnesį, kada bus apklausiami protokolą surašę pareigūnai.

Po teismo studentai susirinko Laisvės alėjoje, kur buvo pastatytas Rugsėjo 1-ąją dėl akciją uždraudusių pareigūnų taip ir nepanaudotas laimės ratas. Jį pasukus praeiviai galėjo sužinoti, kas jų laukia pabaigus aukštąjį mokslą. Šįkart apie akciją buvo informuota Kauno savivaldybės administracija, tačiau, nepaisant to, situaciją akylai stebėjo šalimais stovintis policijos ekipažas.

kauno.diena.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top