Vėjo jėgainės naudoja klimatui itin pavojingas dujas, Vokietija – didžiausia Europos teršėja

laikmetis.lt

Nors Vokietija veržiasi statyti vėjo jėgainių parkus, yra priežasčių nerimauti, nes vėjo turbinos išskiria cheminę medžiagą, kuri laikoma stipriausiomis šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis pasaulyje.

Iš tiesų, atlikus oro matavimus virš Vokietijos, nustatyta, kad ši šalis yra didžiausia Europoje teršėja, kai kalbama apie labai pavojingą medžiagą sieros heksafluoridą (SF6). Ši cheminė medžiaga naudojama vėjo turbinų gamyboje ir patenka į aplinką. Kadangi Vokietija pirmauja Europoje pagal vėjo turbinų naudojimą, mokslininkai teigia, kad tai yra pagrindinis veiksnys, lėmęs itin aukštą SF6 kiekį Vokietijoje.

Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos duomenimis, SF6 yra klimato žudikas. Iš tikrųjų jis 26 087 kartus žalingesnis klimatui nei anglies dioksidas.

Sieros heksafluoridas yra dujos, kurias pramonės įmonės laiko puikiu izoliatoriumi, ir nors daugelyje kitų gamybos sektorių jos uždraustos, vis dar plačiai naudojamos vėjo turbinose, daugiausia elektroniniuose skirstomuosiuose įrenginiuose, t. y. „mazguose“, kuriuose paskirstoma elektros energija. Kai yra mažai vietos, pavyzdžiui, vėjo turbinų viduje, dujos puikiai izoliuoja ir kartu suteikia papildomos vietos gyvybiškai svarbioms mašinoms ir jų dalims.

Šiai medžiagai patekus į atmosferą, prireikia daugiau nei 3 000 metų, kad SF6 vėl suskiltų ir taptų inertiškas, teigiama Vokietijos žiniasklaidos priemonės „Taggeschau“ pranešime.

Jau dešimtmečius žinoma, kokia pavojinga yra ši medžiaga. Dar 1997 m. Kioto protokole buvo nustatyta, kad SF6 išmetimas turi būti ribojamas. Nors jos naudojimas buvo laipsniškai nutrauktas, ją vis dar leidžiama naudoti elektroniniuose skirstomuosiuose įrenginiuose, ir nėra jokių teisinių apribojimų jos naudojimui šioje srityje. Vietoj to pramonė savanoriškai įsipareigojo sumažinti jo naudojimą, naudoti jį uždarose sistemose, o pasibaigus praktiniam naudojimui – perdirbti ir neutralizuoti. 1998 m. įsipareigojime taip pat buvo numatyta, kad įmonės registruos ir praneš, kiek jos naudoja ir perdirba.

Tačiau akivaizdu, kad tai nėra daroma. Iš tikrųjų Vokietija masiškai pažeidinėja šią nuostatą, ir tai įrodo atmosferos duomenys. Pasak Taggeschau, mokslininkai praneša, kad ten SF6 kiekis yra 50 proc. didesnis, nei rodo dabartiniai pramonės pateikti duomenys apie išmetamųjų teršalų kiekį. Tai akivaizdus įrodymas, kad Vokietija išmeta daugiau sieros heksafluorido, nei pranešama.

SF6 yra ne tik pavojingas klimatui, bet ir labai pavojingas žmonėms, nes trukdo iškvėpti anglies dioksidą. Įkvėpusieji SF6 gali patirti anglies dioksido narkozę ir kvėpavimo sustojimą.

Kai ARD finansuojamas verslo žurnalas „Plusminus“ paklausė dviejų didžiausių vėjo turbinų gamintojų apie padidėjusį SF6 kiekį, „Nordex“ ir „Vestas“ atsakė, kad alternatyvų nėra. Jos teigia, kad į orą patenka tik nedideli SF6 kiekiai, ir užtikrina, kad pasibaigus turbinos eksploatavimo laikui cheminė medžiaga būtų tinkamai pašalinta.

Tačiau yra svarių įrodymų, kurie iš dalies paneigia jų teiginius, ir tai susiję su tuo, kad bendrovės nėra asmeniškai atsakingos už vėjo turbinų perdirbimą. Vietoj to atsakingi turbinas įsigiję pavieniai savininkai, ir nėra jokios kontrolės, kuri užtikrintų, kad jie tinkamai utilizuoja gaminius. Iš tikrųjų daug ekonomiškiau yra tiesiog leisti cheminei medžiagai patekti į aplinką.

ES neplanuoja uždrausti šių dujų iki 2030 m.

Šaltinis: Remix News

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top