„Veolia“ tarptautiniam arbitražui pateikė 100 milijonų eurų ieškinį prieš Lietuvą

LRT.lt, BNS

Prancūzijos „Veolia“ grupė sausio 26 dieną pateikė prašymą tarptautiniam investicinių ginčų arbitražui (ICSID) Vašingtone dėl investicinio ginčo prieš Lietuvos Respubliką nagrinėjimo. „Veolia“ reikalauja atlyginti žalą, patirtą dėl nesąžiningo Lietuvos elgesio ir kompanijos investicijų Lietuvoje nusavinimo.

Kreipimosi į tarptautinį arbitražą pagrindas – Lietuvos nenoras kompensuoti reikšmingus nuostolius, kuriuos „Veolia“ valdomos antrinės įmonės „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ patyrė įsigaliojus nesąžiningiems ir diskriminuojantiems teisės aktų pakeitimams ir veiklos reguliavimo sprendimams. „Veolia“ tarptautiniam arbitražui taip pat nurodė, kad politinių tikslų vedina Lietuva tęsia prieš bendroves nukreiptą persekiojimo kampaniją. Patirta „Veolia“ žala pirminiais vertinimais gali siekti daugiau nei 100 milijonų eurų.

„Kreipimasis į tarptautinį arbitražą – vienintelis „Veolia“ likęs kelias. Laukiantis ilgas ir brangus procesas gali turėti neigiamų pasekmių dalyvių reputacijai, tačiau būtent tarptautinis arbitražas garantuoja neutralumą ir objektyvumą, kuris galimai nebūtų užtikrintas kitomis aplinkybėmis“, – teigia bendrovės „Veolia“ viceprezidentė Centrinei ir Rytų Europai Malika Ghendouri.

„Veolia“ ir jos vadovai dėjo visas įmanomas pastangas surasti konstruktyvų dialogą su atsakingomis Lietuvos institucijomis, tačiau nei vienas mūsų bandymas rasti sprendimą nesulaukė atsako“, – sako M. Ghenduri.

„M. Ghendouri teigia pati turinti akcijų įmonėje, parduodančioje paslaugas „Veolia“.

„Na ir kas, kur jums čia problema? Aš turiu akcijų Prancūzijos kompanijoje, kuri parduoda daug paslaugų „Veolia“. Ar aš dėl to turėčiau būti atleista?“, – atsakė vicepirmininkė paklausta, kaip vertina, kad „Vilniaus energija“ perka paslaugas iš kitų su jos vadovais susijusių įmonių.

„Veolia“ per savo antrines įmones „Vilniaus energija“ ir „Litesko“ investuoja ir veikia Lietuvoje beveik 20 metų. Šiuo metu grupės įmonėse Lietuvoje dirba 1300 darbuotojų. Investavusi daugiau nei 200 mln. eurų, „Veolia“ modernizavo ir atnaujino šilumos ūkį 10 Lietuvos miestų, tarp jų – ir sostinėje Vilniuje.

„Dar nematėme dokumentų, todėl negalime komentuoti detalių. Neatmestina, kad prieš pačią „Vilniaus energiją“, kurios akcijas valdo „Veolia“, galėjo būti pateiktas ieškinys, nes sukaupta daug faktų, patvirtinančių netinkamus pačios „Vilniaus energijos“ veiksmus. Todėl panašu, kad „Veolia“ dabar pati iššovė pirmą šūvį ir mėgins įrodinėti, jog valstybė ją skriaudė, o ne atvirkščiai.

Labai keista, kad „Veolia“ dėl investicijų priekaištus žeria valstybei, o ne savo pasirinktam partneriui Lietuvoje. Galbūt kreipimasis į arbitražą yra bandymas užmaskuoti situaciją, kuri bado akis visiems šilumos vartotojams“, – situaciją komentuoja energetikos ministras Rokas Masiulis.

Prezidentė ir premjeras nekomentuoja „Veolia“ veiksmų

„Pirmiausia, kadangi vyksta teisminiai procesai, tai aš komentuoti negaliu, nes būtent, kiek žinau, ta kompanija ir mėgina įteigti, kad Lietuvoje yra negeranoriškas požiūris į šią kompaniją. Tai tiesiog leisčiau sau nekomentuoti“, – trečiadienį viešėdama Alytaus rajone žurnalistams sakė šalies vadovė.

Šios naujienos nekomentuoja ne tik prezidentė Dalia Grybauskaitė, bet ir premjeras Algirdas Butkevičius.

Premjero patarėja Auksė Kontrimienė BNS sakė, jog atostogaujantis premjeras šios informacijos taip pat nekomentuos.

A. Butkevičius ir D. Grybauskaitė ne kartą kritikavo grupės valdomos įmonės „Vilniaus energija“ veiksmus, vadindami juos manipuliacijomis.

2014 metais D.Grybauskaitė pareiškė, kad „buvęs rubikoninis ikoras (buvęs koncernas „Rubicon“ pasivadino „Icor“, kurios avininkai yra susiję su „Vilniaus energija“, o jų baudžiamoji byla svarstoma teisme – BNS) tapo grobuonimi, užvaldžiusiu savivaldybių komunalinį ūkį nuo atliekų surinkimo iki vandens ir šilumos tiekimo“. Tuomet šalies vadovė ragino savivaldybes iš savo sąlygas diktuojančių „šilumos oligarchų“ perimti šilumos ūkio kontrolę.

BNS

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top