Verta prisiminti. Garliavos įvykiai – bendros vaiko teisių padėties Lietuvoje atspindys?

Audrius Makauskas | „Lietuvos žinios“ | 2012 m. birželio 1 d.

Mūsų krašte vaiko teisių apsaugos sistema yra neefektyvi, o Garliavos įvykių kontekste ji patyrė visišką fiasko. Tokia išvada peršasi šiandien minint Tarptautinę vaikų gynimo dieną.

Nevyriausybinių organizacijų vaikams konfederacijos valdybos pirmininkė dr. Giedrė Žilinskienė pabrėžia, kad vaikų globos sistema Lietuvoje veikia blogai, su smurtu kovojama nesėkmingai, o Garliavos įvykiai – tiesiog bendros vaiko teisių padėties mūsų krašte atspindys.

Sisteminės bėdos

Ar Lietuvoje gebama užtikrinti vaikų teises?

Vaiko teisių tarnyboms mūsų šalyje trūksta kompetencijos, profesionalumo, o kartais atrodo, kad ir paprasčiausio žmogiškumo. Sistemai būtina reforma. Vos prasidėjus vadinamajai Garliavos bylai, Seimo pirmininkė Irena Degutienė pasiūlė tokią reformą įgyvendinti. Buvo sudaryta speciali grupė, ji dirbo ilgiau nei pusmetį, bet dabar vėl tylu – reforma nevyksta.

Kokios pagrindinės šios sistemos problemos?

Dalis jų yra struktūrinės. Pavyzdžiui, vaiko teisių apsaugos tarnybos priklauso savivaldybėms ir yra pavaldžios tik joms. Jei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje kartais ir randasi gerų iniciatyvų, minėtos tarnybos gali jų tiesiog nevykdyti. Pačiose savivaldybėse vaiko politikos padėtis labai įvairi. Vienos, be to, ką gauna iš nacionalinio biudžeto, skiria lėšų vaikų reikmėms, kitos neskiria. Apie bendrą vaiko politikos koncepciją kalbėti neįmanoma.

Jungtinių Tautų Vaiko teisių komitetas rekomendavo Lietuvai įsteigti centrinę vaiko politikos instituciją. Ji koordinuotų veiklą ir turėtų vykdomosios valdžios galias. Tačiau tokia institucija nesukurta. Galių trūksta ir Vaiko teisių kontrolieriaus tarnybai. Kai kuriais kritiniais atvejais ji padarė ne viską, ką galėjo. Sistemos neįgalumą atskleidė „dingusių vaikų“ istorija.

Kaip įmanoma, kad valstybei nepavyksta surasti ir suskaičiuoti savo vaikų?

Man atrodo, kad valstybė tiesiog nenori to žinoti. Nėra vaiko – nėra problemos. Ši istorija iškilo į viešumą, kai Dingusių žmonių šeimų paramos centras iškėlė problemą, kad 6,5 tūkst. vaikų nerasta, ir niekas jų neieško. Kreipėmės į įvairias valdžios įstaigas, prašėme išsiaiškinti padėtį ir pavesti kuriai nors institucijai ieškoti dingusių vaikų. Galiausiai kelias mus nuvedė į prezidentūrą – ten pritarta, kad šią problemą iš tiesų reikia kelti, ją analizuoti ir bandyti spręsti. Dabar nerastų vaikų skaičius sumažėjo – tokių yra 3318. Suprantu, kad dėl to gali būti kalta ir migracija, bet vis dėlto tai labai didelis skaičius. Paskelbta vos 250–260 vaikų paieška.

Teksto tęsinį skaitykite ČIA.

„Lietuvos žinios“

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
kodėl?

Lietuva neranda bene 1500 vaikų.Deimantei išplėšti iš namų valstybė turėjo lėšų,net 240 kaukėtų, paruoštų banditų atsiūsti i Venckų kiemą.Ir šitoks dėmesys vienai mažai,beklykiančiai besipriešinančiai mergaitei mergaitei. Normali valstybė šituos pinigus būtų panaudojusi surasti tuos 1500 vaikų.

Todel

kad gali buti ,beje kaip ir Anglijoje ,pedofilu nukankintu ir nuzudytu vaiku ,uztai niekas netiria ir niekam nerupi .Zinome ir matome visi kad pedofilai Lietuvoje yra dangstomi tiek seimo tiek vyriausybes tiek teisesaugos . Visi bijo paliesti sia tema nes galimai pedofilai uzima aukstus postus .Rinkejai turetu klausti ,pries balsuodami ,kodel seimo narys tyli ar bijo ar pats vaziavo i vaiku namus kaip minejo prezidente.

ir tai yra baisu

Lietuvoje manau tokiu,kaip vaiku teises aplamai nera.O Garliavoj vaiku teisiu specialiste pasizymejo laaabai ypatingai pareiskusi Deimantei /ARBA DABAR ,ARBA UZ MINUTES/.Net dialogo jokio nebuvo su vaiku ,kad itikinti ja ,kad ji iseitu su savo motina…Aisku mergaite savo motinos bijojo ,ne karta rase savo laiskeliuose ,kad ji jos nemyli ,kad ji nori gyventi su NERINGA,bet toks pasakymas arba dabar arba uz minutes parode ,kad ta mergaiyte jie atejo paprasciausiai paimti ,kad ir prievarta,nors prievarta buvo negalima.Tai ar nereiketu tokias vaiku teisiu specialiste bausti ,po tokio vaiko paemimo?Bet vsisiska tyla is valdzios ,del to ,kad mergaitejau tiek metu nemato savo artimuju ,kurie ja augino.Kaip galima sitaip vaika isplesti iis jai mylimos aplinkos ir paslepti?

TIKIU

ateis diena ir tokios vaiku teisiu specialistes sedes kalejime . Galimai atidirbo pedofilu klanui uz suteptus nesvarius pinigus bet nepagalvojo kad jos ne amzinai sedes savo postuose kaip ir pedofilai .

ir dar

Nors name Garliavoj ,kai eme mergaite buvo nusukinetos kameros kazkodel?,bet liko garsas ,tai ten aiskiai girdisi,kai vaiku teisiu specialiste sako mergaitei ,kad tu galesi susitikti su savo seneliais ,teta….Kodel Deimantei buvo pameluota visa tai>Kodel dabar jau trys metai ji negali pamatyti savo seneliu Kedziu>?Tai va cia ir yra pats baisiausias dalykas ,kai vaikui buvo prizadeta ,bet po paemimo prievarta ,taip ir liko tik tusti pazadai.

ka Lietuvoje veiks pedofilai???

Jeigu gerai veiks vaiku apsaugos istatymas ir istatymas gins vaikus o ne pedofilus????

Vaiku teisiu kontroliere ne vaikams dirbo

O dabar ta pati persona sveikatos ministre???Padirbes su suaugusiais,kad….suauge niekada nebeprisimintu Deimantes uzpuolimo.Tokia sveikatos ministre galu duoti isakyma priverstinai skiepyti kiekviena suaugusi ,kad butu istrinta sveikoji atmintis???

jo..

Cia Lietuva..cia viskas vsio po zakonam ir…viskas ATVIRKSCIAI!!!

Ir neturime galimybiu

Visi sprukti is Lietuvos kaip gerb.Venckiene.Ji spejo issigelbeti o kas laukia musu????

Letas Palmaitis

Tikrai atspindys, tik ne „padėties”, bet „juvenalinės justicijos” atėjimo pradžios.
O Irneturimegalimybiui klausimas: ar esi tikras, kad Venckienė „sprukusi”? Gal „sprukusi” kaip ir Kedys ir jau seniai nebegyva?

Letas Palmaitis: PS

Nepamirškime, kad „teises” demokratinėje valstybėje įveda „balsų dauguma”.

...

Kaip slykstu,naikina vaiku namus,kokia geda nesusitvarko visas kolektyvas su ten gyvenanciais nelaimingais vaikais.Nemato,kad vaikai lytiskai isnaudojami,kad sveksnoje pastoviai patvoriuose laukdavo masinos su tvirkintojais.Kas zinos kur tie vaikai paklius toliau,netikiu apie jokias seimas kad jie bus ivaikinti.Uztat bukime budrus,nes galimai prastums lietuvoje panasia istaiga kaip barnevernet.Kokia proga norge atvazineja i lietuva apmokinti kaip aukleti vaikus,skiria mums lesas???Pritruks vaiku is globos namu,tai galimai mano kaimyno nuomone,bus grobiami vaikai is seimu,norge ismokys.Teveliai kovokite uz savo vaikus,domekites ka isrinktieji prastumineja seime.Uz kiekviena pagrobta vaika stokite muru VISI.Kur Deimante su Orinta,kodel as negaliu galvoti,kad galimai norgeje.Kada mergaites bus parodytos gyvos ir sveikos.???SLYKSTU.

nuomone

mateme musu VTAT darba- visos vaiku teises ginamos ziobienes stiliumi- uzmetant psichotropine kaldra ant vaiko galvos ir uzlauzus kojas isvezant nezinia kur nezinia kam. VTAT-brutali ir niekam nereikalinga, nebent pedofilams ir homoseksualioms seimoms, tarnyba.

Juozapas

Garliavos bylą vadinti vako teisių padėties atspindžiu yra labai siauras požiūris. Mano giliu įsitikinimu, minėta byla yra tikslus šios kriminalinės santvarkos, banditiško režimo atspindys. Šalį valdanti chunta taip pat elgiasi visose srityse. Ekonomikoje, socialiniuose reikaluose ir kt. Režimas ant gyventojų užsiundęs bankus, leidžia aniems plėšti žmones nevaržomai. Nepaklustancių bankams laukia pažintis su represiniu režimo aparatu, pradedant vmi, baigiant antstoliais. Naujasis „socialinis modelis”- kas tai, jeigu ne smurtas prieš žmones? Ekonominis teroras- ar jis mažesnis blogis už šarvuotus smogikus? Ši Sistema yra Blogis. Blogis pažeiddžiantis, griaunantis D-vo Tvarką. Velnio išmislas. Esmė tame – arba mes pripažįstame velnio „tvarką” ( lagerį) su neišvengiamomis pasekmėmis, arba pripažįstame D-vo Tvarką su Jo Įstatymu. „Ne valdžia kuri ne iš D-vo.” Jeigu žmonija suvoks šių žodžių… Skaityti daugiau »

Letas Palmaitis Juozapui

Ačiū už nepelnytas liaupses – esu paprasčiausias senis, o tarp senių pasitaiko kurie dar ne visai suvaikėjo. Matėme vieną „rojų”, dabar atslenka kitas. Jei dar nesi suvaikėjęs, gali sau ramiai lyginti ir daryti išvadas. Atsakau štai dėl ko. Pirmiausia vertimas „Ne valdžia, kuri ne iš D-vo” nepriekaištingas, tačiau iš tolesnių Pauliaus žodžių matyti, kad jis neneigia ir pagonių valdžios tol, kol ta nepradeda veikti prieš D-vą. Iš esmės pirmieji krikščionys tikrai buvo klusnūs, tačiau principingi, kada iš jų reikalavo pagoniškų aukų. Pirma, paaukoti stabui reikštų D-vo išdavystę (lygi, kaip pažymi Vytautas Sinica, sodomitų „santuokų” aptarnavimui ir dar daug kam iš mūsų turtingos dabarties). Antra, atsisakymas paaukoti reikštų mirties bausmę, o tai tiesus kelias į šventumą ir palaimingą Amžinybę, todėl tai… Skaityti daugiau »

mociute

gyvenu europoje -„paslepti” vaika 3 metus cia tikrai neimanoma.juk suzinojome netgi kaip gyvena ir kaip kankino guantanamo kalinius -PO PAGROBIMO DEIMANTE KEDYTE PASIRODE NEGINCIJAMAI TIK 1!!! KARTA KAVINEJE SU APSAUGINIAIS -SIEKIANT KAZKOKIU, VIEN VSD AR „KRIMINALINIAM BIURUI” TEZINOMU, TIKSLU.kaip isaiskejo gedingas czv kalejimas lietuvoje,isaiskes ir vaiko grobimo ir naikinimo uzsakovai.laukiu,kada montianas,skvernelis ,ziobiene,abu psichiatrai,”vaiku teises” su kaldrytem „dabar arba po minutes”- BUS TEISIAMI.NUSIKALTIMAI PRIES VAIKUS NETURI SENATIES -JIE PRIVALO BUTI TEISIAMI.kokia gedinga lietuva -kambareliai prie vaiku namu,lankytojai -O KUR PAVARDES? KUR BYLOS?

16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top