Verta prisiminti. Gintaras Šidlauskas. Absurdiškiausių kaltinimų nominacijos – kas daugiau ir baisiau?

2016 m. gegužės 13 d.

Žiniasklaidoje paskleista gausybė teisiniais įrodymais ir teisinių institucijų sprendimais nepagrįstos negatyvios informacijos apie buvusius pasipriešinimo okupacijoms (rezistencijos) dalyvius: 1941 m. birželio mėn. 22–28 dienų sukilėlius ir sukilimo organizatorius, Tėvynės apsaugos rinktinės karius, Lietuvos partizanus, Laikinosios Vyriausybės narius, antisovietinio pogrindžio organizaciją.

Politiniais terminais šnekant, darbuojasi vaivorykštinė koalicija, pradedant asmeniu, pas kurį dėl atliekamo ikiteisminio tyrimo dėl organizuotos antikonstitucinės veiklos atlikta krata, baigiant respektabilia bendruomene.

Toptelėjo pagunda paskelbti absurdiškiausių kaltinimų nominacijas. Gal ir apdovanojimas – šio žanro Grand Prix – įsteigtinas. Konkurencija didelė, procesas tik įsibėgėja.

Rusakalbis portalas paskelbė tekstą, teigiantį, kad baigęs kadenciją Prezidentas Valdas Adamkus yra antisemitas ir gali slėpti savo dalyvavimą žydų naikinime. Masinių žudynių Lietuvoje metu 1941 m. Prezidentas buvo keturiolikmetis paauglys.

Kunigas Jonas Žvinys siejamas su žydų naikinimu. Gilinantis aiškėja, kad kunigas gelbėjo du žydų tautybės jaunuolius Abelį ir Chaimą, kuriuos, rizikuodamas gyvybe, slapstė 1941 m. Pasak J. Žvinio, „žmogaus širdis turi būti minkštesnė už priešo vokiečio įstatymą.“ Žydų gelbėtojas kaltinamas žydų naikinimu – naujas „formatas“, ilgainiui gal peraugsiantis į projektą. Beje, kun. J. Žvinys yra išgelbėjęs ir komunistus, ir sovietų aktyvistus, ne mažiau 7 asmenų, nuo mirties bausmės. Jo pastangų dėka šie paleisti į laisvę. Tik iš gailestingumo.

Žydų istorikas paskelbė, o kiti platina, kad Tauro apygardos partizanų vadas Viktoras Vitkauskas-Saidokas 1941 m. biržely Kaune kardu nukirto rabino galvą. Platintojai prideda: ir demonstravo ją iškėlęs. Kaltinimo stilistika kildintina iš sovietų propagandos, šmeižusios kitą kunigą, žydų gelbėtoją – Antaną Ylių – kirviu kapojus galvas kitamaniams, atimdavus iš motinų vaikus ir juos žudžius. 1961 m. Ariogalos girininkijos Brisėnų eiguvoje jį nufilmavo genėjant medį ir dainuojant „Augo girioj ąžuolėlis“. O filme „Kryžiaus šešėlyje“ parodytas kertantis žmonėms galvas. Pasak A. Yliaus, „gavau 10 metų už tai, kad organizuotai stengiausi Lietuvą padaryti laisvą, demokratinę, lietuvišką ir nepriklausomą“.

Įtikinėta, kad prie rezistencinės organizacijos Lietuvos Laisvės Lygos įkūrimo prisidėjo KGB, o jos vadovo kalinimas buvęs apsimestinis, nes tuo metu jis saugiai gyvenęs laisvėje. Šmeižimą sustabdė tik Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.

Nelengva racionaliai suprasti, ar specialiai taip pasirenkama, ar jiems taip „iškrenta“, kad kolaboravimu su naciais apšaukti asmenys patys buvo persekiojami nacių. Jonas Noreika nacių įkalintas Štuthofo mirties stovykloje. Juozas Krikštaponis areštuotas Vokietijos Reicho gestapo ir kalintas Kauno kalėjime. Naciai buvo suėmę ir Antaną Baltūsį. Kazys Škirpa nacių internuotas Berlyne (Dr. Mindaugas Bloznelis: „Jeigu jis būtų buvęs vokiečių marionetė, kam jį būtų internavę Berlyne? Jį būtų panaudoję Lietuvoje. Čia jis buvo populiarus ir būtų buvęs įtakingas žmogus. Naciams būtų naudingesnis, negu uždarytas Berlyne. Bet kaip tik dėl tos priežasties, kad jis nebuvo marionetė, todėl ir buvo internuotas. Kadangi vokiečiai žinojo, kad jo negalės kontroliuoti“).

Jono Noreikos kritikai pasirėmė Aleksandro Pakalniškio paliudijimu, kad Jonas Noreika įsakė sušaudyti Plungės žydus. Paaiškėjo, kad Aleksandras Pakalniškis ne šiaip standartinis antisemitas, o idėjinis holokausto šalininkas: „Didelė vokiečių viešpatavimo Lietuvoje nauda būtų ta, kad galutinai ir radikaliai būtų apvalytas mūsų kraštas nuo žydų. Niekas negali nuneigti, kad žydų problema Lietuvoje egzistuoja. Žydai yra skaudulys Lietuvos kūne. […] Vokiečiai tą ligą gydo pačiu tikriausiu būdu – operacija. Jie išpjauna tą skaudulį, pašalina jį. Belieka užgydyti likusią žaizdą“.

Verta nominacijos ir vieno nutrūktgalvio idėja: iškasti, jo manymu, žydus skriaudusių lietuvių (Adolfo Damušio, Vytauto Landsbergio-Žemkalnio, Petro Klimo ir kitų) palaikus ir palaidoti masinėje kapavietėje.

Kas daugiau ir baisiau? Ant podiumo vietos pakaks.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
34 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
34
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top