Vidas Rachlevičius. Apie Prezidento rinkimų kampaniją kitaip, arba Kas mums visiems atsitiko, kad dabar turime tai, ką turime?

Buvau nusprendęs patylėti, bet neiškenčiau…

Žvelgiant kiek iš šalies, jau įsisiūbuojanti Prezidento rinkimų kampanija skatina rašyti ne tradicinius bla-bla-bla komentarus, kuriuose autoriai rimtu tonu analizuoja galimų kandidatų galimybes, o ilgą nekrologą Lietuvos visuomenės mentalitetui, sąžinei, susivokimui, norui patiems lemti savo ateitį ir apskritai gebėjimui protauti bei matyti bent nedidelį Big Picture fragmentą.

Tik vienas epizodas. Tai – galimas kandidatas į Prezidento postą Saulius Skvernelis. Jei kas nors, pavyzdžiui, pirmosios Valdo Adamkaus kadencijos metu man būtų pasakęs, kad kada nors toks žmogus realiai gali tapti pirmuoju valstybės asmeniu ir atstovauti jau beveik tris dešimtmečius Nepriklausomybę atkūrusiai valstybei – ES, NATO ir EBPO narei, būčiau pagalvojęs, kad tai tiesiog neįmanoma, būčiau pasukiojęs pirštą prie smilkinio. Deja, dabar tai yra realybė. Jau dabar esame bijanti, o tiksliau – dėl labai konkrečių aukščiausių pareigūnų asmeninių interesų vengianti išsižioti ir net menkiausio savarankiško užsienio politikos elemento neturinti šalis. Kadangi realiai nebeturime ir politinių partijų – nedidelė grupė asmenų po rinkimų nesugebanti suformuoti net ministrų kabineto, mano nuomone, nelaikytina normalia politine partija – tai neturime ir jokios vidaus politikos, o ką bekalbėti apie kelias alternatyvas.

Šalyje seniai nebėra jokios politinės diskusijos – tik politikos menkystų rietenos. Dabar turime situaciją, kurią galima būtų pavadinti neprognozuojamomis politinėmis konvulsijomis. Taigi, ši šalis neturi jokio visuomenei suprantamo ir priimtino plano, jokios vizijos, vadinasi – jokios šviesesnės ateities. Jeigu norime ką nors pakeisti, turime būti visiškai atviri ir maksimaliai sąžiningi sau: esame susipriešinę, persirieję, tamsūs, pavydūs ir faktiškai praradę gebėjimą skaidriai, civilizuotai bei savarankiškai tvarkytis. Sunkiausia pripažinti faktą, kad iš esmės mus gelbsti tik palankiai susiklosčiusios istorinės aplinkybės – narystė NATO ir ES. Tai yra ir prievartos aparatas, ir stabdžiai, ir saugikliai, ir savotiškas Damoklo kardas virš netikėlių politikų galvų, apsaugantis valstybę nuo visiško degradavimo ir žlugimo. Tai yra lyg gyvybinių funkcijų palaikymo aparatūra sunkiam ligoniui, kurią atjungus…

Tokiomis aplinkybėmis, regis, turėtų iškilti nauji lyderiai, kurie savo užsidegimu, energija, talentu ir vizijomis turėtų suburti ir mobilizuoti visuomenę, tačiau vis labiau įsigalintis valstietiškas bei senokai įsivyravęs prisitaikėliškas mentalitetas tikrajai lyderystei yra priešiškos terpės. Skvernelis tiesiog yra visų aukščiau išvardytų aplinkybių produktas bei ryškus situacijos valstybėje simbolis. Bet tikrai nereikėtų jo kaltinti, nes dėl visiško visuomenės nesusivokimo žmogelis tiesiog atsirado ne savo vietoje, o po to gali kilti dar aukščiau – juk norėti nedraudžiama, o ir aplinkybės palankios. Tai palyginkime, pavyzdžiui, Skvernelį su V. Adamkumi ar Estijos eksprezidentu Toomasu Ilvesu – kokia jų laikysena, intelektas, kokiomis kategorijomis jie mąsto ir kalba, koks jų išsilavinimo ir pasaulio suvokimo lygis, politinis akiratis per pan. Kas mus visiems atsitiko, kad apie galinčią ištikti didžiulę nacionalinę gėdą kalbame kaip apie savaime suprantamą ir galimą dalyką? Aš įsivaizduoju, kad normalioje visuomenėje tokiems žmonėms neturėtų kilti net menkiausia mintis bandyti išsistatyti save visuotinei pajuokai, jie turėtų kiekviena savo kūno ląstele jausti, kad tai yra neįmanoma. Tokią tvyrančią nuotaiką ir supratimą turėtų suformuoti ir palaikyti įvairūs institutai, kuriuos, formaliai, regis, turim.

Bet kaip yra iš esmės? Beveik visa žiniasklaida seniai nebeatlieka savo funkcijos, etikos bei profesiniu požiūriu yra degradavusi ir nesugeba iškelti, analizuoti bei diskutuoti apie svarbiausias ir gilumines valstybės problemas, o eterio žvaigždės iš esmės reklamuodamos tampo tuos nevykėlius po pokalbių šou, bet nenori, o gal ir nesugeba užduoti esminių klausimų. PR kompanijos ir jų guru už ilgesnį eurą viešai ar slaptai konsultuoja ir tempia į valdžią veikėjus, kurie lemia valstybės degradaciją. Tikrasis elitas yra neorganizuotas, nutildytas arba visiškai nusivylęs. Tiesa, dar yra visa gvardija vadinamųjų politikos mokslininkų, pasidabinusių skambiais dr. ir prof. laipsniais, bet dauguma jų esminiais valstybei ir visuomenei klausimais yra beviltiški. Tokiame kontekste, kai reikalingas bent kažkoks sveiko politinio proto centras, kai kažkas išmintingas turi imtis iniciatyvos ir atsakomybės šviesti visuomenę, anądien pagalvojau, o kuo skiriasi sovietmečiu veikusi Vilniaus aukštoji partinė mokykla ir TSPMI? Atmetus visas iškabas, simbolius ir dekoracijas ir įsigilinus tik į veiklos esmę – praktiškai niekuo. Prisitaikėliška, nuolanki, bet kokiai valdžiai pataikaujanti ir greitai į besikeičiančią konjunktūrą reaguojanti organizacija. Jokių galimybių būti gaivios politinės minties oaze ar think tank‘u. Taigi, visiškai realu, kad galime turėti Prezidentą, kuomet iki baltarusiško politinio mentaliteto liks tik keli žingsneliai… Ir tai būtų tikrai ne jo, o visos visuomenės ir kiekvieno iš mūsų nuopelnas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
26 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Chingishan

KAD TOKS DEGRADAS KAIP SKVERNELIS ATIDURS PREMJERO POSTE IR DAR PATS KARBAUSKIS J5 TEN PRASTUMS TAI TIKRAI PATIKĖT TUO BUVO NEĮMANOMA. ČIA IMBECILIUI SUPRANTAMA KAD ŽMOGUS REMIANTIS PEDERASTIJĄ, STAMBULO SUTARTIS, JUVENALINĘ JUSTICIJĄ- NE TAI KAD PREMJERU NEGALI BŪTI BET APSKRITAI POLITIKOJE. KAS PAS KARBAUSKĮ BUVO GALVOJE TAI NEĮMANOMA SUVOKT. PATS LYG IR PRIEŠ VISAS DEGRADACIJAS- TAI KODĖL ATIDAVĖ VISĄ POLITINĮ LAUKĄ PAČIAM LABIAUSIAI DEGRADAVUSIAM PERSONAŽUI? ARGI NEAIŠKU KAD PROGAI PASITAIKIUS TAS MENTAS PRAVARDE SKEVERNYY IŠ PAČIO KARBAUSKIO ATIMS PARTIJĄ IR SU JUO PAČIU SUSIDOROS KAIP SU PAGRINDINIU KONKURENTU- O SUSIDOROJIMO BŪDUS MES MATOME IŠ TO KAIP BŪTENT JO ĮSAKYMU BUVO IR YRA PERSEKIOJAMAS RUBAVIČIUS IR JO SŪNUS. VA TOKS ŽMOGELIS PRIĖJO PRIE VALDŽIOS SVERTŲ- ČIA LYGIAI TAS PATS KAIP GAIDJURGIUI… Skaityti daugiau »

su netylinciais susidorotai

„Tiesa, dar yra visa gvardija vadinamųjų politikos mokslininkų, pasidabinusių skambiais dr. ir prof. laipsniais, bet dauguma jų esminiais valstybei ir visuomenei klausimais yra beviltiški. Tokiame kontekste, kai reikalingas bent kažkoks sveiko politinio proto centras, kai kažkas išmintingas turi imtis iniciatyvos ir atsakomybės šviesti visuomenę, anądien pagalvojau, o kuo skiriasi sovietmečiu veikusi Vilniaus aukštoji partinė mokykla ir TSPMI? Atmetus visas iškabas, simbolius ir dekoracijas ir įsigilinus tik į veiklos esmę – praktiškai niekuo. Prisitaikėliška, nuolanki, bet kokiai valdžiai pataikaujanti ir greitai į besikeičiančią konjunktūrą reaguojanti organizacija.”

$+$

Viskas taip, bet ar prieš 10 metų buvo kitaip?! Ar S. Skvernelis kuo nors skiriasi nuo D. Grybauskaitės? Gal mentalitetas kitoks? O maivimosi kampanija — „dar nežinau”, „pasakysiu vėliau”, skiriasi nuo anos, prieš 10 metų? Gal įžiūrite ženklų, rodančių, kad stumikai pasikeitė? Prieš kuriuos rinkimus buvo kitaip?

Jūsų protežė V. Adamkus į Lietuvą atvyko nuogas ir basas, su vienu Mieželiu, visą komandą paveldėjo iš A. Brazauskui suformuotos ir paskirtos, todėl Daukantūroje atliko visiško nulio vaidmenį. Gaus patarėjų komandą ir S. Skvernelis, iš to pačio kagėbistinio-pedofilinio susivinijimo. Juk tam ir buvo surengtas visas cirkas su „valstičių” korporaciją, kad niekas neklausinėtų: „kur mergaitė ir motina”?

jonas

iš kur atsirado ši komjaunimo tiesos iškamša

jonas

iš kur ši komjaunimo tiesos iškamša

Al.

Net žmonės,kurie tartum viską supranta, kažkodėl, būna nusprendę tylėti. O kodėl gi mielieji, nors jau esate viešieji žmonės ir tikrai būsite išgirsti? Ar ne čia atsakymas kodėl tapom žlungantys? Juk tam,kad blogis įsigalėtų, geriesiems žmonėms užtenka nieko nedaryti. O kai šie supratingi žmonės visgi prakalba, tai pasisako tik apie kokį nors atskirą viso vaizdo dalelę, apie visa kita tyli toliau. Gal visgi jie nėra supratingi žmonės. Ar jie tiesiog suprantu, kad pasakyti daugiau yra pavojinga? Bet kodėl tada stebitės, kad kažkas sužlugdė mūsų puikią šalį ? Juk būtent mes, tie gudročiai, tai ir leidom. Dabar jau nebe stebėtis reikia, o atsiimti ją ir taisyti.

O man tai  didesnė gėda

Nausėda, Ušackas ir tas, kuris moka tik mėgdžioti Puteikis

to Chingishan

Siūlai rinkti tik LK(bolševikų)P CK Pirmojo sekretoriaus gelbėtoją, ane? Gal Kristutę pasiūlyk rinkti prezidente, ką? Būtų geriau už Juozaitį.

tiek

ne visuomenė nulemia ,kas ją valdys ,autoriau.Tą jau senai supratom,todėl nereikia stebėtis rezultatu – juk nebūna taip ,kad šalį išvogus ana pataptų pažangesnė , turtingesnė ,kultūringesnė …Tai tik patvirtina juodą humorą ,kad jei rinkimai ką nors nulemt galėtų ,jie senai būtų uždrausti…O lietuvai tai jau ne šiaip pašmaikštavimas ,bet 100 proc.reali tikrovė per visą jos tariamos nepriklausomybės laikotarpį:(

Ekspertas

Rachlevičiui košė galvoje. Matai žavisi Adamkaus intelektu. Rachlevičiau paskaityk Adamkaus atsiminimų knygą, kur jis prisipažįsta kad buvo neveiksni mumija. Suprato – bent jau tas gerai, arba jei nesuprato, tai matyt patarėjai už jį tą knygą ir parašė. Ką jau bėkalbėti apie CŽV kalėjimus ir apsimetinėjimus, kad nieko nebuvo. O buvimas NATO, ES ir reikalauja kad vadžioje būtų nominalūs dundukai nesugebantys formuoti politikos. Už juos formuoja globalūs galios centrai. Bet čia ne tik Lietuvos problema. Pažiūrėkit į kitus „lyderius” – Merkel, Mei, Makroną, kad norit ir visus JAV prezidentus nuo Kenedžio… Visi jie yra skverneliai. Ten politika galutinai mirė prieš kokį 30 metų. Skverneliai vykdo tik administracinę ir šou biznio funkciją. Nėra Lietuvoje jokio elito, ir bakit juokus. Atsiverskite „Lietuvos įtakingiausius”… Skaityti daugiau »

albina

Jeigu pradėtume nuo pirmų prezidentų žingsnių:
1.Kaip su reikalavimu pragyventi nustatytą laiką Lietuvoje,kai lemiamu veiksniu tapo Šiauliuose padėtos šlepetės?
2.Tai kaip įmanoma 20 a.antroje pusėje nežinoti tikros kandidatės biografijos?
Kas yra svarbiau valstybės vadovui:kostiumas,kvepalai,iškalba ar realūs darbai ir veiksmai vardan tautos?

Viskas gerai

Bet kam reikėjo taip kvailai bobiškai vainoti S. Skvernelį? Kažkokie asmeniškumai.

snickers

Brangius Lietuvos žmones reikia liaupsinti, o ne kritikuoti.
Didinga mūsų Tauta niekada neklysta!
O visokių grybų į valdžią per rinkimus mums prirenka ….
marsiečiai.

Birute

Tikra tiesa.Aciu autoriui.

Tarabilda

Naxrien Prezidentas valstybei, kurios nebėra? Lazeriu galima sukurti vizualinę Prezidento instaliaciją, ir to pakaktų iki laikų pabaigos.

Laima

Pone Rachlevičiau, gal ne apie Skvernelį rašyt ir šviest tautą reiktų (gi ir taip aišku, kad jis neturi jokių šansų). Gal geriau parašykit apie tai, kad tiesiog agresyviai brukamas Gitanas Nausėda, kuris politikoj yra visiškai žalias ir tarnauja skandinaviškiems bankams, kurie net neturi euro ir nesiruošia jo turėt. Koks tikslas ir kas tie, kam ponas Nausėda taip labai reikalingas. Gal parašysit?

abc.

Rachlevičius paminėjo mistinį tikrąjį elitą.norėčiau apie jį sužinoti plačiau.pagarbiai abc.

Dzeikas

Totalitarizmas Lietuvoje tik laikinai pakeite formas ir iskaba. Biski atlaivino ekonomika kol nepasidalijo rinku tarp „naujuju lietuviu”. T.y. pagreitintai atkartojo TSRS istorija. Dabar darant paraleles esate kazkur kriosancio Breznevo epochoje.
Aisku viena, kad reformuoti sitos … na politinio-socialinio puveko neimanoma is principo. Ir pabandes ta daryti smarkiai asmeniskai nukentes. Is gyvenimiskos patirties galiu pasakyti, kad pleskite draugiskus rysius su kaimynais ir kaupkite tokius daiktus ir igudzius kurie galetu jums padet pergyvent ateinanti Durniu laivo virsma.
Kartais net nesitiki, kad Lietuva turejo tokius politikus kaip Lozoraiti, Adamku.Net AMB greta dabartiniu vos ne Romos senatoriumi negru genties taryboje atrodytu. Tokia nuostaba jauti, tarsi atrandi 2 metrini suakmenejusi makakos protevi su akmeniniu kirviu rankose.
Nevisada reiskia ateitis reiskia progresa.

Ale

„Beveik visa žiniasklaida seniai nebeatlieka savo funkcijos, etikos bei profesiniu požiūriu yra degradavusi ir nesugeba iškelti, analizuoti bei diskutuoti apie svarbiausias ir gilumines valstybės problemas, o eterio žvaigždės iš esmės reklamuodamos tampo tuos nevykėlius po pokalbių šou, bet nenori, o gal ir nesugeba užduoti esminių klausimų“. PUIKIAI VYKDO SMEGENŲ PLOVIKŲ FUNKCIJĄ,- jeigu pats nesidomi, tai puikiai praryji „rimtą“ žinią, kad valdžiai jau mokama už lietų…

kampanija.

parodija ,o ne kampanija.vyriškai pasielgė Ušackas,kiti gi bailiai. neišskiriant ir pretenzijų turiantį Juozaitį.

Taip

V.RACHLEVIČIUS pateikė geras ir argumentuotas politines įžvalgas.Vis dėlto eksprezidentas V.Adamkus pertekliniai ir neužtarnautai giriamas,-tai buvo Prezidentas kilęs iš amerikietiško kairuoliško politinio sparno ir neoliberalios ,,Santara-šviesa” organizacijos,be to vasališkai bendradarbiavo su Lenkija.O dėl S.Skvernelio galima pasakyt tik tiek: tai nevykęs politikas,silpnas užsienio politikoje,tipiškas ,,žečpospolitinis”veikėjas,vasališkai bendradarbiaujantis su Lenkija,neturintis stipraus tautinio stuburo,jo pasaulėžiūra daugeliu atveju nesuderinama su valdančiosios Žaliųjų valstiečių partijos programinėmis nuostatomis ir vertybėmis.Tad,nesuvokiama tai,kad Žaliųjų valstiečių vadovybė,ypač R.Karbauskis, dabartinį Premjerą ir galimai būsimą kandidatą į Prezidentus stipriai palaiko,-tai Žaliųjų valstiečių didžiulė ir neleistina politinė ir moralinė klaida.

arvis

šaunuolis,visiškai pritariu,pagarba

stasys.

visi jūsų pastebėjimai,komentarai nieko verti. kiek dar turi praeit laiko kad tai suprastumėt.Jakimavičius tai jau suprato,Rusteika dar mėgdžioja Erlicką.beviltiška.tik žaizdų draskymas.ir kaimo bobutė žino kad rašinėlių rašymu ir skaitymu ligos baigties nebepakeisi.todėl atsisako tampymo po ligonines ir ramiai pasitinka mirtį.

šunstašiui

-O, „staska”, jitištvajumatj!
Nu, a tai daba persikvlifikavai į kašpirovskius?
Neurolingvistiniu kodavimu užsiimi, tipo:
„Niasipriešinkite riažimui, jūs vis tiek nieko niapadarysitia…” a ne?

daugiau nedalyvausiu šituose žaidimuose

Viskas teisingai, bet Skvernelio pavyzdį galime pakeisti ir kitais pretendentais – situacija nepasikeis – nei pablogės, nei pagerės. Štai A. Maldeikienė(pirmenybė moteriai), Ž. Pavilionis, R. Ušackas, G. Nausėda…Ar kuris nors iš išvardintųjų situaciją keičia? Šiurpas krečia vien juos išvydus. Gerai, čia kažkas paminėjo – esamą prezidentę. D. Grybauskaitė tokios spalvingos biografijos pavogė iš mūsų dešimt metų…
Viskas. Gana. Užteks balsuoti. Yra be galo šlykštu.

stasys

…truputi alyvos stasiams pavyksta papilti ,..kai iš esmės nėra ko pasakyti prieš autoriaus išsakytas abejones dėl rinkimu .?:)) Vidai .. tik žingsnis po žingsnio pradedant nuo politinės sistemos atkūrimo . Geru požymiu yra daugiau nei reikia , nejau norite visada gauti sukramtyta atsakimą kiekvienai kylančiai dilemai rinktis .

26
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top