DELFI.lt
Kai ryte vonioje valysitės dantis arba darysitės makiažą, paklauskite to ar tos, kurį (-ią) matysite veidrodyje: ar tu esi vis dar laisvas žmogus? Ar darbe, viešoje vietoje, socialiniame tinkle, radijo arba televizijos laidoje gali laisvai reikšti savo mintis ir atvirai dėstyti savo požiūrį bet kokiu klausimu?
Aš nekalbu apie žargoną, keiksmažodžius ar blevyzgas. Galbūt gyvenimo rutinoje apie tai nesusimąstote, bet sąžiningas atsakymas bus „ne“. Juk pažįstate save ir ne vieną „rimtas pareigas“ turintį žmogų, kuris viena kalba darbe ir viešumoje, ir kita, kai sodyboje nedideliame draugų būryje kepa mėsą.
Esu tos kartos žurnalistas, kuriam teko unikali ir su niekuo nepalyginama patirtis dirbti griežčiausios sovietinės cenzūros aplinkoje, vėliau išgyventi nepaprastai įdomu pereinamąjį laikotarpį, o po to mėgautis žodžio ir spaudos laisve.
Dabar matau, kad buvau naivus idealistas, galvodamas, jog kas jau kas, bet mes, lietuviai, turėdami istorinę patirtį ir dar gyvus prisiminimus, būsime orūs laisvės advokatai ir nuožmūs kariai, o visokios neomarksistinės bei kairuoliškos idėjos bus tik pajuokos objektas.
Pasirodo, kad stipriai klydau. Todėl su didžiule nuostaba ir siaubu dabar matau, kaip pamažu, bet nuosekliai grįžtame ten, kur jau buvome. Kaltas tas prakeiktas lietuviškas nuolankumas? Ne tik. Vieni tai daro dėl menko išsilavinimo ir nesuvokimo, dauguma, kaip įprasta, pasyviai plaukia pasroviui ir dėl nieko nesuka sau galvos, o kiti – visiškai sąmoningai – karjeros arba grynai komerciniais sumetimais.
Beveik trys dešimtmečiai laisvės, o daugelio mūsų galvose atsiranda vis galingesni stabdžiai. Visai kaip sovietmečiu – „galvok, ką kalbi“ arba „laikyk liežuvį už dantų“. Jei jūs, baimindamasis dėl savo darbo, visuomeninės padėties ar viešosios nuomonės pradedate sverti kiekvieną žodį, galvoti, ką galite kalbėti, o ko – ne, tai yra pabaigos pradžia. O gal – net ir pusiaukelė. Ir tokių „su padėtimi“ jau yra dauguma
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.