Vienos iš daugelio „žaliosios energetikos“ aferų galas

Audriaus Bačiulio veidaknygė

Nepaisant to, kad šiam kadaise novatoriškam ekologiško vandenilio projektui buvo skirta milijoninė valstybės parama, jis buvo nutrauktas.

„Westküste 100“ Vokietijoje turėjo pakeisti pilkąjį vandenilį, naudojamą vietinėje naftos perdirbimo gamykloje, kuri dabar pasirinko dar didesnį projektą.

2019 m. buvo paskelbta apie kadaise novatorišką ekologiško vandenilio projektą „Westküste 100“, pagal kurį planuota iki 2025 m. nepriklausomoje naftos perdirbimo gamykloje „Raffinerie Heide“ šiaurės Vokietijoje sukurti 30 MW elektrolizės pajėgumus, o iki 2030 m. juos padidinti iki 700 MW.

Tačiau nepaisant to, kad Vokietijos federalinė vyriausybė patvirtino 30 mln. eurų (32,6 mln. JAV dolerių) finansavimą ir uždegė žalią šviesą 2020 m. pradėti statyti tai, kas turėjo būti vienas pirmųjų pasaulyje didelio masto atsinaujinančio vandenilio projektų, 89 mln. eurų vertės pirmasis etapas ir visas projektas dabar buvo nutrauktas – po to, kai jo kūrimo konsorciumas, kaip pranešama, jau išleido 1 mln. eurų.

Pasak vietos naujienų stoties NDR, konsorciumas, kurį sudarė „Raffinerie Heide“, Danijos energetikos įmonė „Ørsted“ ir Prancūzijos komunalinių paslaugų bendrovės EDF Vokietijos vandenilio vystymo padalinys „Hynamics“, savo sprendimo priežastimi nurodė dideles statybos išlaidas.

„Westküste 100“ atsisakymas taip pat reiškia, kad baigėsi plėtros partnerės „Stadtwerke Heide“ planai išbandyti vandenilio maišymą į savo dujų tinklą, kuris būtų tiekęs 20 proc. vandenilio mišinį maždaug 200 namų ūkių.

„Pykstu ant federalinės vyriausybės, nes 2020 m. buvo įgyvendinama federalinės vyriausybės vandenilio strategija, kuriai įgyvendinti iš viso skirta 7 mlrd. eurų, kad būtų skatinami tokie projektai kaip čia, Heidėje“, – NDR sakė „Stadtwerke Heide“ stebėtojų tarybos pirmininkas Andreasas Heinas.

Jis pridūrė, kad žaliojo vandenilio projektų teisinė sistema vis dar nėra pažangesnė nei prieš trejus metus.

Tačiau kai kurios konsorciumo įmonės nukreipia savo pastangas į kitus, didesnius projektus, kuriais siekiama pakeisti Heidės naftos perdirbimo gamykloje naudojamą „pilkąjį“ vandenilį ir gauti didesnes subsidijas.

Bendrovės „Hynamics“ ir „Raffinerie Heide“ yra kito 500 MW galios žaliojo vandenilio projekto „HyScale 100“ partnerės, kuriam Šlėzvigo-Holšteino žemės vyriausybė 2023 m. biudžete jau skyrė 194 mln. eurų subsidijų, nors neaišku, kiek pinigų projektas iš tikrųjų gavo.

Projektas taip pat įtrauktas į 2021 m. federalinį kandidatų į svarbius bendro europinio intereso projektus sąrašą – ES schemą, pagal kurią būtų galima gauti dar didesnę valstybės pagalbą.

Projekto „HyScale 100“ tikslas – iki 2026 m. Heidės naftos perdirbimo gamykloje įdiegti 500 MW galios elektrolizerių pajėgumus, o ekologišką vandenilį sujungti su CO2, sugautu netoliese esančioje cemento įmonės „Holcim“ gamykloje Lagerdorfe, ir gaminti „e-metanolį“.

Ši cheminė medžiaga būtų naudojama naftos perdirbimo gamykloje, kurioje iš metanolio gaminamas olefinas, arba parduodama rinkai kaip degalai.

Šaltinis hydrogeninsight.com

5 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top