Vienuolių palapinių šventė Vilniaus Bernardinų sode minint Pašvęstojo gyvenimo metus: Ateikite ir pamatysite

Rugpjūčio 29 dieną, Vilniaus Bernardinų sode vyks Vienuolių palapinių šventė, skirta Pašvęstojo gyvenimo metams pažymėti. Šiame renginyje dalyvaus atstovai net iš 33 Lietuvoje veikiančių vienuolynų: pranciškonai, jėzuitai, dominikonai, saleziečiai, benediktinai ir kiti, iš viso apie 200 vyrų ir moterų vienuolių. Tai pirmasis ir vienintelis tokio pobūdžio renginys Lietuvoje.

„Popiežiaus Pranciškaus paraginti, norime iš arčiau atverti mūsų, vienuolių, gyvenimą bei betarpiškai susitikti įvairius žmones. Todėl sesės ir broliai vienuoliai iš visos Lietuvos pirmą kartą mūsų istorijoje susibūrėme į šią šventę ir tikimės sulaukti ne tik Vilniaus miesto, bet svečių iš visos Lietuvos“, – sakė vienas šventės organizatorių, Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčios klebonas brolis kun. Algirdas Malakauskis OFM.

Pasak br. A. Malakauskio OFM, pasauliečiai dažnai mano, kad vienuoliai gyvena uždarą gyvenimą, atsiriboję nuo mus supančio pasaulio. Tačiau toks renginys leis plačiau papasakoti apie jų gyvenimą, misiją, parodyti jų svarbą mūsų tikėjimo kelyje.

„Į sostinę vienuoliai iš visos Lietuvos rinksis jau penktadienį. Vakare bus aukojamos Šv. Mišios Vilniaus Arkikatedroje, vėliau visi vienuoliai išsiskirstys po gatves, melsis už miestą ir kvies žmones į renginį. Tad nuo penktadienio Vilniuje šurmuliuos daug nedažnai pasauliečiams matomų vienuolių, kuriuos norintys turės progą pažinti iš arčiau“, – sakė brolis kun. Algirdas Malakauskis OFM.

Renginio pradžia numatyta 10.30 val., kuomet Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje bus pradėta visos dienos Švenčiausio Sakramento Adoracija (atvira visiems visą dieną).

Vėliau renginys persikels į Bernardinų sodą. Be numatytų veiklų vaikams, jaunimui, šeimoms, bus įrengta „Ikonos palapinė“, kurioje kartu su vienuoliais bus galima mokytis melstis arba pakilti į specialiai įrengtą kalnelį, kur savo širdies paslaptis galės atverti ten esančiam vienuoliui.

Šventės programa

VEIKLA VIENUOLIŲ PALAPINĖSE

Visos šventės metu, nuo 11:00 iki 17:00 val. vyks susitikimai ir įvairi veikla vienuolių palapinėse, Bernardinų sode. Galėsite susipažinti, užduoti klausimus sesėms ir broliams vienuoliams iš visos Lietuvos bei prisiliesti prie jų paslaptingo gyvenimo, misijos ir maldos. Vienuolių abitų ir gyvenimo spalvų įvairovėje turėsite retą galimybę su vienuoliais pabendrauti gyvai.

VEIKLA BERNADINŲ SODE ESANČIOJE SCENOJE PRIE FONTANO

11:00 val. – iškilmingas vienuolių palapinių šventės atidarymas.

11:30 val. – vaikų valanda „Kad mūsų džiaugsmui nieko netrūktų“.
Brolių saleziečių programa vaikams.

12:30 val. – koncertas. Savo kūrybos dainas ir giesmes atliks brolis kapucinas Tomek Pilch.

13:00 val. – dieninė liturginė valanda. Bendra malda kartu su vienuoliais.

13.20 val. – valanda jaunimui „Džiaugsmo patirtis“. Susitikimą ir pantomimos užsiėmimą ves Tiberiados broliai ir Šv. Damijono maldos grupių jaunimas.

14:30 val. – džiugus šlovinimas. Gieda jungtinis vienuolių choras.

15:00 val. – Gailestingumo valanda. Gailestingumo Vainikėlio maldą ves Gailestingojo Jėzaus seserys.

15:20 val. – interviu su sese Benedikta Rollin Ra „Misija – Lietuva“.

16:00 val. – paskaita „Kas yra krikštas?“. Pranešėjas – brolis pranciškonas Gediminas Numgaudis.

16:45 val. – atsisveikinimas. Šventės pabaiga Bernardinų sode.

VEIKLA KITOSE ERDVĖSE

10:30–17:00 val. – Švč. Sakramento adoracija Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje (Mykolo koplyčioje), Maironio g. 10, Vilniuje.

12:00 val. – maldos mokykla ikonos palapinėje.

11:00–16:00 val. – žaidimas vaikams. Bažnytinio paveldo muziejus, Šv. Mykolo g. 9, visus vaikus kviečia nemokamai dalyvauti žaidime „Vienuolynų lobynai“ (bus prizų).

13:00 val. – ekskursija šeimoms Bažnytinio paveldo muziejuje, Šv. Mykolo g. 9. Ekskursijos tema „Vienuolynų paslaptys“. Renginys nemokamas, siūloma išankstinė registracija tel. +370 686 68688.

18:00 val. – Šv. Mišios Šv. Pranciškaus Asyžiečio (Bernardinų) bažnyčioje,
Maironio g. 10, Vilniuje.

Vienuolijos Lietuvoje

Pirmieji Lietuvą ar jos kaimynines žemes pasiekę vienuoliai buvo pagal šventojo Benedikto regulą gyvenę misionieriai. Tai įvyko per šventojo Brunono-Bonifacijaus 1009 m. misiją. XIII–XIV amžiuje per kaimynines krikščioniškas Lenkijos ir Livonijos teritorijas Lietuvą pasiekdavo nemažai dominikonų ir pranciškonų. Oficialus Lietuvos krikštas 1387 m. davė pradžią kontempliatyvių vienuolijų kūrimuisi Lietuvoje. Iš moterų vienuolijų pirmosios Lietuvoje įsikūrė Bernardinės (1494) Rudaminoje.

Nuo 1918 iki 1940 m. Lietuvos vienuolijos sustiprėjo, susiformavo platus vienuolijų veiklos spektras. Kūrėsi naujos vienuolijos, ypač moterų. 1940–1941 m. buvo nutraukta socialinė vienuolijų veikla, pradėtas nacionalizuoti vienuolijų turtas. 1944–1948 m. vienuoliai ir vienuolės buvo priversti palikti vienuolynus, buvo stengiamasi sunaikinti ir pačius vienuolius.

Tačiau sovietmetis Lietuvos pašvęstiesiems netikėtai atvėrė kelią į Tarybų Sąjungos platybes. Įvairių vienuolijų broliai ir seserys dirbo misijose Sibire, Kazachstane, Tadžikijoje, Moldovoje, Gruzijoje ir kitur. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas 1990 m. atskleidė naują Lietuvos vienuolių istorijos puslapį. Tiek vyrų, tiek moterų vienuolijos išėjo iš pogrindžio.

Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuvoje veikiančių vienuolijų skaičius išaugo, tačiau bendras narių skaičius mažėja, ypač moterų. Šiuo metu Lietuvoje yra 612 moterų ir 137 vyrų vienuolių, iš viso Lietuvoje veikia 53 vienuolijos.

vienuolijusvente.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top