„Vilmorus“ makaronai

Liudvikas Jakimavičius | ekspertai.eu

Praėjusį savaitgalį visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ paskelbė apklausos rezultatus. Tyrimas vyko spalio 4–14 dienomis.

Rezultatus interpretavo didžiausias valstybės dienraštis „Lietuvos rytas“, matyt, jo užsakymu ir buvo vykdomas tyrimas, nes, kaip įprasta, tyrimų centras užsakovo nenurodo.

Tyrimai kaip įprasta – nieko naujo: „Šalies veikėjų lentelės viršūnėje – viskas po senovei. Pirmojoje vietoje – prezidentė Dalia Grybauskaitė, antrojoje – socialdemokratų lyderis premjeras Algirdas Butkevičius, o rezultatų svyravimas, palyginti su rugsėjo pradžia, yra galimos paklaidos ribose. Tiesa, padaugėjo piliečių, kurie vertindami Vyriausybės vadovo veiklą pasirinko atsakymą „sunku pasakyti“.

Nedaug pakitimų ir partijų rikiuotėje. Toliau įtikinamai pirmauja socialdemokratai, tolokai nuo jų atsilikusios žengia dar dvi valdančiosios partijos „tvarkiečiai“ ir „darbiečiai“, o ketvirtojoje vietoje atsidūrė opoziciniai konservatoriai, kurie prieš mėnesį buvo antri.

Ko gero, ne vienas skaitytojas sutriks šiandien neradęs, kaip visuomenė vertina Darbo partijos laikinąją vadovę, naująją Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę. Bet stebėtis neverta. Mat ši politikė aukšta pareigūne staiga tapo spalio 3-iąją, kai apklausos klausimynas jau buvo parengtas“, – rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.

Neakylam skaitytojui pastarasis „Lietuvos ryto“ tekstelis prasprūstų pro akis, kaip ir kiti rutininiai visokių apklausų skelbiami rezultatai, jei ne paskutinė pastraipa.

Verta pakomentuoti įprastą tyrimų centro „Vilmorus“ klišę apie „rezultatų svyravimus galimos paklaidos ribose“, dėl kurių stebėtis neverta, mat „ši politikė aukšta pareigūne staiga tapo spalio 3-iąją dieną, kai apklausos klausimynas jau buvo parengtas“. Ne apie L. Graužinienę čia kalba ir ne apie V. Uspaskichą.

Šioje citatoje yra reikšmingos kelios kitos detalės, daug ką pasakančios apie panašius sociologinius tyrimus, tyrimų metodikas, klausimynus ir gaunamus rezultatus.

Aiškėja, kad tyrimą atliekantys patys iš anksto sudaro aukštų pareigūnų pavardžių sąrašą ir tą savo sąrašą pateikia respondentams. Tarkime, jei koks nors pilietis V. Gailius šiandien nėra „aukštas pareigūnas“, jis į tokį „Vilmorus“ sudarytą sąrašą ir nepatenka, taigi, politikų paradigmoje tokio nėra ir negali atsirasti, nors atsiranda tokių (taip pat šiandien neužimančių valdžios piramidėje jokių pareigų), bet kuriuos tyrimų centras nuolatos į sąrašą įtraukia ir respondentams bruka, nežinia kieno pageidavimu.

Taip kuriama iškreipianti politinę tikrovę regimybė. Toje tikrovėje veikia tam tikri inercijos dėsniai ir užsakovo kartais tik gudraus tyrėjo numanomi pageidavimai gauti norimą rezultatą.

Beje, ekspertai.eu savo lankytojams irgi buvo paskelbęs keletą klausimynų sociologinių tyrimų klausimu. Rezultatai pasirodė šokiruojantys. Primename:

Suprantama, mes nesirinkome 1000-čio nuolatinių respondentų, neva objektyviai atspindinčių visuomenės sanklodą ir su maža paklaida – visuomenės nuomonę. Bet pripažinkime, kad mūsų portalo aktyvūs lankytojai tikrai ne marsiečiai. Nieko nepadarysi, kad „Vilmorus“ ir „Lietuvos ryto“ makaronai jiems atrodo nevalgomi.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top