Pernai gruodį Seimas inicijavo įstatymo projektą (XIIIP-1475) dėl Lukiškių aikštės sutvarkymo. Jame numatyta, kad ši aikštė Vilniuje yra pagrindinė reprezentacinė Lietuvos valstybės aikštė ir formuojama su laisvės kovų memorialiniais akcentais. Seimo narių įsitikinimu, projekte Memorialiniai Lukiškių aikštės akcentai turi apimti ir atspindėti kovas už Lietuvos nepriklausomybę bei žuvusių kovotojų atminimą, 1863–1864 m. sukilėlių egzekucijos vietą ir jų atminimo įamžinimą.
Tokia Seimo narių iniciatyva iš esmės paneigė Kultūros ministerijos ir ŠMC surengto abejotino skaidrumo konkurso rezultatus. Todėl į tai netruko sureaguoti dailėtyrininkė Giedrė Jankevičiūtė ir istorikė Mingailė Jurkutė, surengusios akademinės bendruomenės narių parašų rinkimą akciją – jos kvietė nesutikti su Seimo įstatymo projektu, kuris, jų nuomone, ignoruoja ekspertų darbą bei išvadas.
Tačiau G.Jankevičiūtės ir M. Jurkutės iniciatyvai nepritarė Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras (LŽTKC) ir Lietuvos kultūros kongreso taryba (LKKT), gruodžio 20 d. pareiškimu pritardami Seimo iniciatyvai prisiimti atsakomybę už reprezentacinės aikštės likimą. LŽTKC ir LLKT nurodė, kad Seimo nariai yra demokratiškai išrinkti atstovai, o Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) ekspertų kompetencija bei surengto konkurso teisėtumas visuomenei kelia labai rimtas abejones. Visuomenininkų nuomone, ne ekspertai, o tauta ir jos išrinkti atstovai priima galutinį sprendimą dėl Lukiškių aikštės Vilniuje įprasminimo, kitaip tariant, ne Kultūros ministerijos paskirta Šiuolaikinio meno centro ekspertų grupė gali nurodyti Seimui ir Vyriausybei, kokia turi būti valstybės sostinės pagrindinės aikštės paskirtis ir memorialiniai akcentai. Tokį valstybinės svarbos klausimą gali spręsti tik Seimas ir Vyriausybės sudaryta kompetentinga komisija, kartu su pilietinių organizacijų, kultūros ir akademinės bendruomenės atstovais, iškaitant menininkus, istorikus ir politologus.
Šiai nuomonei per pasitarimą pritarė ir Vilniaus forumas (VF). Sausio 10 d. pareiškimu, adresuotu valstybės vadovams, Seimo frakcijoms bei sostinės merui, Vilniaus forumas pabrėžia, kad Lietuvos Respublikos Seimas yra aukščiausia valstybės politinė institucija, išreiškianti suverenią Tautos valią. VF palaiko Seimo iniciatyvą įstatymu įtvirtinti valstybinį-reprezentacinį Vilniaus Lukiškių aikštės statusą ir apibrėžti pamatines jos politinio ir meninio įprasminimo gaires. Kartu nurodo, kad Kultūros ministerijos ir Vilniaus savivaldybės, taip pat Šiuolaikinio meno centro ir privačių asmenų bei jų grupių veiksmai ir iniciatyvos, kuriais siekiama sutrukdyti sostinėje suformuoti valstybę reprezentuojančią aikštę, yra sovietmečiu vykdytos Lietuvos ištautinimo ir išvalstybinimo politikos tęsimas naujais būdais ir formomis, kurie turi būti vertinami kaip nesąmoningas arba tyčinis mėginimas paneigti arba sumenkinti pačią Lietuvos valstybingumo idėją.
Tokie veiksmai ir iniciatyvos, VF nuomone, objektyviai prieštarauja milžiniškų aukų kaina laisvę ir nepriklausomybę susigrąžinusios šalies geopolitiniams ir nacionalinio saugumo interesams ir todėl turi būti laikomi antivalstybinės ideologinės ir politinės ardomosios veiklos apraiškomis.
Skelbiame ir visą Vilniaus forumo pareiškimo tekstą.
Lietuvos Respublikos Prezidentei
Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkui
Lietuvos Respublikos Seimo frakcijoms
Lietuvos Respublikos Vyriausybės ministrui pirmininkui
Vilniaus miesto savivaldybės merui
2018 m. sausio 10 d.
Vilniuje, kaip ir kitų nepriklausomų ir savo laisvę bei kovų už ją atmintį branginančių šalių sostinėse, turi būti reprezentacinė valstybės aikštė su valingai ir meniškai valstybingumą teigiančia simbolika ir kovos už laisvę tradicijas primenančiais memorialiniais akcentais.
Atsižvelgdami į tai, kad Lietuvos Respublikos Seimas yra aukščiausia valstybės politinė institucija, išreiškianti suverenią Tautos valią, palaikome Seimo iniciatyvą įstatymu įtvirtinti valstybinį-reprezentacinį Vilniaus Lukiškių aikštės statusą ir apibrėžti pamatines jos politinio ir meninio įprasminimo gaires.
Pritariame Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centro ir Lietuvos kultūros kongreso 2017 metų gruodžio 20 d. pareiškimui „Dėl grupės asmenų iniciatyvos stabdyti LR Seimo sprendimą, susijusį su Lukiškių aikšte“ (pridedama).
Kultūros ministerijos ir Vilniaus savivaldybės, taip pat Šiuolaikinio meno centro ir privačių asmenų bei jų grupių veiksmai ir iniciatyvos, kuriais siekiama sutrukdyti sostinėje suformuoti valstybę reprezentuojančią aikštę, yra sovietmečiu vykdytos Lietuvos ištautinimo ir išvalstybinimo politikos tęsimas naujais būdais ir formomis. Jie turi būti vertinami kaip nesąmoningas arba tyčinis mėginimas paneigti arba sumenkinti pačią Lietuvos valstybingumo idėją.
Šie veiksmai ir iniciatyvos objektyviai prieštarauja milžiniškų aukų kaina laisvę ir nepriklausomybę susigrąžinusios šalies geopolitiniams ir nacionalinio saugumo interesams ir todėl turi būti laikomi antivalstybinės ideologinės ir politinės ardomosios veiklos apraiškomis.
VF organizacinė grupė