Vilniaus universitetas ir referendumo iniciatyva: „Aš nenoriu klausyti jūsų įstatymų!“

Iš Vilniaus universiteto bibliotekos kiemelio jau antrą kartą buvo išvaryti referendumo parašų rinkėjai. Tačiau skirtingai nuo pirmojo karto, neteisėti apsaugininkų veiksmai – reikalavimai pasitraukti iš viešos vietos, kurioje renkant parašus nebuvo sukelta jokių keblumų nei studentams, nei darbuotojams, bei aktyvus trukdymas rinkti parašus – buvo užfiksuoti vaizdo kamera.

Parašų rinkėjai savo teisę rinkti parašus bibliotekos kiemelyje grindė Referendumo įstatymo 11 straipsnio 9 dalimi, kuri sako:

Piliečių parašai gali būti renkami viešose vietose ir gyvenamosiose patalpose. Už piliečių pasirašymą atlyginti draudžiama.

Tai, kad bibliotekos kiemelis iš tiesų laikytinas vieša vieta, kuriai taikytina cituota įstatymo nuostata, yra patvirtinęs ir pats Vyriausios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas. Deja, nei įstatymu, nei Z.Vaigausko aiškinimu, apsaugininkų sudominti nepavyko.

Apsaugininkai ne tik atliko minėtus neteisėtus veiksmus, bet ir išsamiai išdėstė savo požiūrį į incidentą. Kadangi parašų rinkėjų akivaizdoje jie skambino ir vadovybei, turime pagrindo manyti, kad jų išdėstytas požiūris ir veiksmai atspindi Vilniaus universiteto požiūrį ir į referendumo iniciatyvą, ir į Lietuvos Respublikos įstatymus. VU poziciją turbūt geriausiai apibendrina šie apsaugininko žodžiai: „Aš nenoriu klausytis jūsų įstatymų!“

Skaitytojams primename, kad šis incidentas nėra pirmasis pasikėsinimas į pilietiškai aktyvių žmonių teises, į kurį įsivelia Vilniaus universitetas. 2012 metų gegužės–rugsėjo mėnesiais, Vilniaus universiteto tuometiniam rektoriui akademikui Benediktui Juodkai leidus, ant Filosofijos fakulteto palangės stovėjo slapta specialiųjų tarnybų sekimo kamera, kuria naudojantis neteisėtai buvo sekami S. Daukanto aikštėje besirenkantys piliečiai. Buvęs rektorius, o dabar – Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas B. Juodka, Aikštės TV paklaustas apie tai, kodėl tenkino neteisėtus spec.tarnybų įgeidžius, nieko rišlaus pasakyti nesugebėjo, o l. e. Vilniaus universiteto rektoriaus pareigas prof. Jūras Banys, taip pat pažeisdamas įstatymus, atsisakė VU padedant sektiems piliečiams parodyti dokumentus, susijusius su slapta sekimo kamera.

Siūlome pasižiūrėti filmuką, kuriame užfiksuotas parašų rinkėjų bendravimas su Vilniaus universiteto apsaugininkais.

Apie trukdymą naudotis Referendumo įstatyme numatytomis teisėmis informuosime Vyriausiąją Rinkimų komisiją. Parašai Vilniaus universitete bus renkami toliau.

Reportažo autorė – Aušra Gabalytė.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
27 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
27
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top