lrytas.lt
Vilniuje pusantrų metų praleidęs krepšinio agentas Francois Lamy šį rudenį su žmona nusprendė grįžti į Paryžių. „Jeigu turi pakankamai lėšų, Vilniuje gyventi tikrai smagu, – pripažino F.Lamy. – Bet dirbti čia neįmanoma. Neįsivaizduoju, kaip čia pragyvena žmonės, gaunantys vidutinę lietuvišką algą. Ar dar čia grįšiu? Nebent išėjęs į pensiją“, – nevyniojo žodžių į vatą 37 metų prancūzas.
[…]
Kas Jus labiausiai nustebino gyvenant Lietuvoje?
[…]
Mane labiausiai šokiravo Lietuvos elitas. Šalį valdantys žmonės sukasi tik savo uždarame rate. Talentingi žmonės Lietuvoje savo darbu negali prasimušti, todėl yra priversti bėgti iš šalies į Angliją, JAV ar Pietų Prancūziją.
Man regis, Lietuvai gresia vienas ypač skaudus dalykas: jeigu tu gimei skurdesnio sluoksnio šeimoje, faktiškai čia neturi jokių galimybių prasimušti tik savo darbu ar talentu. Manau, kad tai nulėmė vis dar gajūs senos sovietinės sistemos įpročiai.
Valdžia liko ir iki šiol yra tik labai mažo rato žmonių rankose. Jie rūpinasi tik savo pačių reikalais. Valdžios žmonės nori bet kokia kaina išlaikyti savo privilegijas, o visos visuomenės reikalai Lietuvoje tiesiog nustumti į šoną.
Jeigu ši situacija išliks ilgai, Lietuva kaip šalis turi labai mažai vilčių pakilti iš dugno.
Bet ar Prancūzijoje visuomenės sankloda kitokia?
Aišku, Prancūzijoje taip pat egzistuoja visuomenės kastos. Mes mėgstame juoktis, kad mūsų šalis nėra jokia respublika, nes prezidentas gyvena rūmuose kaip karalius.
Aš daugiau nei dešimtmetį dirbau įvairiose Europos šalyse, todėl galiu įvertinti ne tik Prancūzijos pavyzdį. Kitose Europos šalyse tu gyvenime tikrai turi daugiau galimybių prasimušti, jeigu net nesi kokio nors įtakingo veikėjo sūnus.
Visose Europos šalyse yra uždari valdžios rateliai, bet demokratijos plėtra nepalyginama su Lietuva. Lietuvos politinio elito savanaudiškumas tiesiog nesuvokiamas blaiviu protu.
[…]