Virginija Jurgilevičienė. Tilžės akto 97-ųjų metinių paminėjimas

Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyrius tradicine eisena paminėjo Tilžės akto 97-ųjų metų sukaktį. Eisenos tikslas buvo pagerbti Tilžės akto signatarus ir uždegti atminimo žvakutes prie jų buvusių gyvenamųjų namų bei darboviečių. Mažosios Lietuvos ir Lietuvos vėliavos bei plakatai taip pat buvo skirti garbingai mažlietuvių veiklai paminėti.

Eisena prasidėjo nuo Jono Vanagaičio gyvenamojo namo Karoso gatvėje. Čia, prie Jono Vanagaičio bareljefo, kurio atsiradimą 2010 metais inicijavo signataro giminės, buvo prisimintas jo išleistas almanachas „Kovos keliais“, skirtas 1923 m. sukilimui.

Kita paminklinė lenta, įamžinusi garbingą mažlietuvį, Mažosios Lietuvos patriarchą Martyną Jankų, yra Šaulių gatvėje. Ji atidengta buvo 2014 metais liepos 6 d. prie buvusios spaustuvės, kurioje dirbo Martynas Jankus. Ši paminklinė lenta atsirado tik anūkės Evos Jankutės nuoširdžių pastangų dėka. Minute tylos buvo pagerbta ir 2014 metų rudenį išėjusi amžino poilsio signataro anūkė – padėkojome už jos nuveiktus darbus įamžinant senelį.

Aplankėme ir Endriaus Rėžulaičio paminklinę lentą Liepų gatvėje, kuri vis dar mena šį garbingą mažlietuvį. Jis nėra Tilžės signataras, tačiau aktyviu Mažosios Lietuvos politiniu veikėju jis tapo, kai buvo ruošiama Versalio taikos sutartis. Dalyvavęs susitikime su JAV prezidento Vilsono atstovu dėl dalies Mažosios Lietuvos susijungimo su Didžiąja Lietuva, o nuo 1920 metų jis buvo Prūsų lietuvių tarybos generalinis sekretorius. Jo sūnus Tautvydas Rėžulaitis 2001 metais pagerbė tėvo atminimą ir darbus, skirtus Mažajai Lietuvai įrengdamas paminklinę lentą. Klaipėdoje tai buvo pirmoji paminklinė lenta, skirta mažlietuvio atminimui ir pagerbimui.

Daugiau paminklinių lentų, kurios šiandien mums primintų garbingą lietuvininkų veiklą, jų darbus, kol kas nėra, tačiau Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyrius siekia įamžinti dar kelių Tilžės akto signatarų atminimą paminklinėmis lentomis, todėl aplankėme ir tas vietas, kuriose šie garbingi klaipėdiečiai dirbo, ir uždegėme žvakutes: Turgaus g. 1, kur prieškario laikotarpiu stovėjo nūnai neišlikusi ambulatorija, – joje dirbo Tilžės ir Fuldos aktų signataras daktaras Valteris Didžys, ir Jūros g. 1, kur anksčiau buvusiuose Teismo rūmuose teismo vertėju dirbo signataras Jurgis Arnašius.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top