Visi svarbiausi prezidentės metinio pranešimo akcentai: kam kliuvo labiausiai?

alfa.lt

Ketvirtadienį Seime Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė skaitė metinį pranešimą, kuriame netrūko tamsių spalvų ir kritikos. Ypač niūriai įvertintas valdančiosios daugumos, kuri baigia savo ketverių metų kadenciją, darbas. Nors prezidentė asmeniškai nekritikavo premjero Algirdo Butkevičiaus ir jo Vyriausybės, metiniame pranešime netrūko pastebėjimų, kad situacija šalyje toli gražu ne ideali.

Naujienų portalas Alfa.lt apžvelgia esminius prezidentės minėtus akcentus. Tai nėra tikslios D. Grybauskaitės citatos, tačiau jomis nuosekliai perteikiamas iš esmės visas metinis pranešimas. Visą pranešimo tekstą galite rasti čia.

Vaizdas geras, bet nusivylimas lieka

Pranešimo pradžioje prezidentė teigė, kad, žvelgdami į Lietuvą, galime matyti neabejotinai gerą vaizdą. Ji akcentavo, kad pirmoji savanorių šauktinių karta tapo iškalbingu pilietiškumo įrodymu, o valstybei pavyko įveikti valstybės saugumo, stabilumo ir energetinės priklausomybės krizes.

Anot šalies vadovės, energetinių išteklių kainos mažėja, žengiame į geresnio gyvenimo lūkesčių laikotarpį. Vis dėlto ji atkreipė dėmesį, kad žmonės klausia, kodėl gyvenimas negerėja.

Prezidentė pranešime nusivylė, kad vis mažiau laiko ir energijos skiriama ateities Lietuvai, o korupcijoje prarandamas gebėjimas mąstyti ir veikti, taip pat pakvietė šalies gyventojus į atvirą diskusiją apie valstybės valdymo kokybę.

Skaudūs smūgiai Vyriausybei

Kritikuodama Vyriausybę, D. Grybauskaitė atkreipė dėmesį į tai, kad lėtėja šalies vystymosi pagrindas, ir nepraleido progos įgelti premjerui A. Butkevičiui pasakydama, kad jo skiriamuoju bruožu tapęs darbo grupių kūrimo planas, kai kelios dešimtys vis dar ieško sprendimų, iš esmės jokios naudos nedavė.

Prezidentė kritikavo ir vis augančias valstybės valdymo institucijų išlaidas ekspertams ir vadino tai strateginiu neįgalumu.

Pagrindinis dėmesys skurdui ir socialinėms problemoms

Metiniame pranešime prezidentė socialinėms problemoms skyrė bene daugiausia dėmesio. Ji akcentavo, kad šalis turi susitelkti į skurdo ir socialinės atskirties mažinimą, pajamų nelygybės, kuri yra viena didžiausių ES, sprendimą, pensijų sistemos pertvarkymą, demografinių problemų sprendimą, inovacijų skatinimą, lankstesnių darbo santykių įteisinimą ir sveikatos sektoriaus reformą.

D. Grybauskaitė teigė, kad itin daug problemų sukelia vis dar nepažabotas smurtas artimoje aplinkoje, patyčios mokykloje. Ji pareiškė, kad brangūs labdaros miltai neužpudruos skurstančiųjų problemų, taip pat priminė kilusius skandalus, kai maisto produktai nepasiturintiems buvo perkami už itin aukštą kainą.

Anot šalies vadovės, alkoholizmas lemia socialines problemas, tačiau įstatymų leidėjas nesugeba sureguliuoti šios srities ir įstatymą taisė jau šimtus kartus, kol galiausiai patys gyventojai ėmėsi iniciatyvos taisyti įstatymus dėl socialinio saugumo.

Prezidentė akcentavo, kad šalyje sėkmingai įsibėgėja programa Lietuva be globos namų.

Konsolidacija – visiškas fiasko

Prezidentė neliko sužavėta Vyriausybės darbais: verslą kontroliuojančių institucijų mažinimo planui Ūkio ministerija išleido beveik 30 tūkst. eurų, 11 darbo grupių pagal jį rengė teisės aktus. Rezultatą D. Grybauskaitė įvertino daugiau nei aiškiai: grandiozinės pertvarkos finalas – visiškas fiasko.

Aštrios kritikos sulaukė sveikatos apsaugos ir švietimo sistema. Pranešime prezidentė akcentavo, kad šalyje yra 94 ligoninės, trečdalis jų nuostolingos, ligų prevencijai neskiriama lėšų, nesiimta priemonių eilėms pas gydytojus sutrumpinti, sveikatos apsaugos sistema paralyžiuota, mūsų žmonių sveikatos rodikliai – vieni blogiausių Europos Sąjungoje.

Su juoko ir absurdo ašaromis buvo galima klausytis, kai prezidentė kritikavo švietimo sistemą. Anot jos, šalyje trūksta aukštųjų mokyklų konsolidavimo, nes veikia 45 aukštosios mokyklos ir jose yra 1,8 tūkst. mokymosi programų. Rizikuojame tapti neraštinga valstybe su aukštuoju išsilavinimu, sakė prezidentė.

Tragikomiškai skambėjo, kai prezidentė prisiminė, kiek laiko prireikė vien gerai besimokančio studento sąvokai apibrėžti.

Pasaulis grėsmingas

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Triušis Priušis

„Zadanijos” – žodis iš patriarcho leksikono. Patriarcho prisiklausė mokinė.

1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top