Tiesos.lt žurnalistinio tyrimo „Lietuvon atslenka Grūtas?“ atgarsiai (II)
Romualdas Matelis, visuomenininkas, tinklaraštininkas, 22 metus kovojantis su Palangos administracijos savivaliavimu, Antano Balkės skulptūros „Legenda“ likimu susidomėjo, kaip jis pats rašo, perskaitęs „Druskininkų naujienose“ (2012-12-13) paskelbtą 160 Lietuvos menininkų, mokslininkų ir aktyvių piliečių kreipimąsi į tuo metu dar tik paskirtąjį Lietuvos Respublikos Ministrą pirmininką, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininką Algirdą Butkevičių – šiuo kreipimusi jis buvo raginamas sustabdyti savo pavaduotojo Druskininkų savivaldybės mero Ričardo Malinausko savivalę.
Taip susidomėjo, kad jai skyrė net dvi publikacijas, mat, kaip vėliau viename savo komentarų pripažino, pamatęs „nederamų niuansų“, „nutylėti“ negali.
Ką tokio „nederamo“ pamatė R. Matelis, Tiesos.lt skaitytojai gali perskaityti ir patys:
Pirmoji (2012-12-21) – „Meras R.Malinauskas man ima patikti. Nors niekada nesu jo matęs“, beje, buvo perspausdinta ir paties Druskininkų mero kuruojamame leidinyje „Mano Druskininkuose“ (2013-01-04), antroji (2012-12-23) „Politinis kastuvas, skirtas mero pamatams išklibinti?“, matyt, ne tokia patogi – joje vienaip ar kitaip cituojami ir mero kritikai.
Dėliodamas, ką tokio „nederamo“ jis pamatęs Lietuvos menininkų, mokslininkų bei aktyvių piliečių kreipimesi ir Tiesos.lt žurnalistiniame tyrime, R. Matelis atsiliepia ir apie Antano Balkės „Legendos“, sukurtos M. K. Čiurlionio motyvais, meninę vertę.
Skelbiame skulptoriaus Antano Balkės atsakymą Romualdui Mateliui pastebėdami, kad tokia galimybė – išdėstyti savo poziciją laikraštyje „Mano Druskininkai“ – skulptoriui nė karto nebuvo suteikta.
Antanas Balkė:
Gerb. Romualdai, aš esu „Legendos“ autorius, todėl negaliu neatsiliepti į Jūsų pasvarstymus. Kai kurie teiginiai, kuriuos bandote pateikti kaip objektyvius, yra beveik neetiški. Visų pirma, darbas pastatytas 1989 m., o pradėjau dirbti savivaldybės administracijoje nuo 1994 m. Tais laikais skulptūra miesto viešoje erdvėje buvo statoma tik gavus Respublikinės meno tarybos pritarimą, o joje tuo metu jau buvo tokie skulptoriai kaip a. a St. Kuzma, G. Karalius, žinomi architektai. Tai dabar meras gali nuspręsti koks menas turi stovėti. Kalbu apie mero ir T. Gutausko susitarimą pastatyti „Lietuvos skydą“ Druskininkuose, kurio sąmata sieks 2 mln. litų (yra mero interviu „Mano Druskininkai“ portale) ir nereikia jokių tarybų. Beje kolega T. Gutauskas vienintelis sutiko sukurti merui tinkamą meną ir „Legendos“ vietoje, kiti savo pasiūlymus atsiėmė sužinoję, kad toje vietoje nugriauta skulptūra.
Apie R. Malinauską darote primityvias išvadas nes vertinate tik fasadą. Druskininkuose per 12 metų realizuotas žinomas valdymo modelis: vienas vadas, viena partija, viena tiesa, o kaip sakote, liaudis tam pritaria. Jeigu turėsite laiko paskaitykite mano pranešimą 2012-04-26 Druskininkų kultūros konferencijoje ir publikuotą 2012-06-01 „Literatūra ir menas“.
Nuoširdžiai linkiu pasidomėti ne tik paviršiumi ir tada viešai skleisti „objektyvius“ pastebėjimus nes Jūsų nuomone, kaip tinkama merui, jau pasinaudojo (išspausdino) Druskininkų savivaldybės 2013-01-04 laikraštis „Mano Druskininkai“, leidžiamas už biudžeto lėšas ir platinamas nemokamai 7000 tiražu. Gal tokia nuomonė gerai apmokama?
Siūlau, kai būsite Druskininkuose, arba jeigu turėsite moralinę prievolę, susitikti ir padiskutuoti apie Druskininkų fenomeną faktų kalba (aš juk 11 metų dirbau administracijoje prie Malinausko ir „gerąjį autokratą“, kaip Jūs jį vertinate, pažįstu geriau), gal tada turėsite galimybę savo pastebėjimus vadinti objektyviais. Dar siūlau nepatingėti ir atsiversti Autorių teisių įstatymą ir perskaityti 14 ir 18 straipsnius… Gal padės tiksliau vertinti.
Romualdai, labiausiai stebina išvados („vietoje apibendrinimo“), kuriose teigi, kad gerojo autokrato visi darbai a priori yra geri, o jį kritikuojantys būtinai turi politinių tikslų.