Seimas šią savaitę atsisakė svarstyti Vitalijaus Gailiaus siūlymą neskaičiuoti senaties termino teisiamiems ir imunitetą įgijusiems politikams – šios įstatymo pataisos grąžintos tobulinti.
„Dabartinis nevienareikšmis teisinis reguliavimas iš esmės trukdo nagrinėti bylas“, – pristatydamas savo pataisą kalbėjo buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas V. Gailius, pabrėždamas, kad jo pasiūlymas nukreiptas „ne į konkrečius asmenis“, o į korupcijos prevenciją.
V. Gailių kritikavęs Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas siekė pabrėžti, kad tokios pataisos siūlymas įrodo, kad jo partijos byla yra politizuota. V. Gailius replikavo, kad V. Uspaskichui nėra ko bijoti: įstatymas atgaline data negalioja ir dėl to pakeista senaties skaičiavimo tvarka nebūtų taikoma vadinamajai „Darbo partijos bylai“.
Už tolesnį įstatymų pataisų svarstymą balsavo 58 Seimo nariai, prieš – 28, susilaikė 37. Tačiau pats pasiūlymas nebuvo atmestas – jis V. Gailiui grąžintas tobulinti.
Tiesos.lt redakcija paprašė Vitalijų Gailių pakomentuoti tokį Seimo sprendimą.
Savo rinkiminėse programose visos partijos žada kovoti su korupcija, tačiau šios savaitės Seimo balsavimas dėl Jūsų pasiūlytos pataisos neskaičiuoti senaties termino teisiamiems ir imunitetą įgijusiems politikams rodo, kad tokių yra mažuma – už balsavo tik 58 Seimo nariai.
Kokia Jūsų siūlomų pataisų esmė?
Siūlomos įstatymo pataisos buvo subrandintos ilgametės mano darbo vidaus reikalų sistemoje patirties. Kam valstybei yra reikalingi įstatymai? Lietuva – teisinė valstybė, ir būdamas Seimo nariu privalau užtikrinti, kad teisė ir įstatymai kurtų aiškų valstybės fundamentą. Jeigu visi yra lygūs prieš įstatymą, tai su pareigomis susijęs imunitetas neturėtų būti kliūtis įstatymui veikti.
Kaip Jūs vertinate Seimo daugumos sprendimą atmesti Jūsų pataisą?
Seimo daugumos sprendimu įstatymo pataisos buvo grąžintos tobulinimui. Prisipažinsiu, nustebino, kad kai kurie Seimo nariai jas traktavo kaip jau esamų bylų politizavimo bandymą. Gaila, neišgirdau aiškesnių komentarų, kokių konkrečiai. Tačiau privalau gerbti kolegų valią ir nuostatą, kad įstatymas turi būti taikomas lygiai visiems be subjektyvių aliuzijų.
Ar Seimo daugumos sprendimas neprivers Jūsų nurimti ir daugiau iniciatyvų dėl korupcijos mažinimo nekelti?
Lietuvos politinę sistemą žmonės dažnai supranta kaip nesibaigiančių kovų lauką, kuriame vieni stengiasi įveikti kitus. Norėčiau, kad šis įvaizdis Lietuvoje keistųsi. Savo darbą Seime matau kaip nuolatinę kompromiso paiešką. Surasti visiems tinkamų sprendimų yra be galo sudėtinga, tačiau tikiu, kad įmanoma. Iniciatyva nėra laimėjimo ar pralaimėjimo kintamasis, tai ilgas ir sudėtingas procesas.
Dėkoju.
Ramutė Bingelienė