Vitalijus Portnikovas ir Vytautas Landsbergis. Kaip Ukraina tapo Lietuva

svoboda.org

Kodėl posovietinėje erdvėje įvykusių permainų dešimtmečiai neturėjo įtakos suvokimui apie buvusių sovietinių respublikų įgyto suvereniteto vertę? Ukrainiečių žurnalistas Vitalijus Portnikovas kalbina profesorių Vytautą Landsbergį.

Vitalijus Portnikovas: Kaip Vakarai turi reaguoti į tai, kas šiandien vyksta Ukrainoje? Kodėl posovietinėje erdvėje įvykusių permainų dešimtmečiai nepadarė įtakos suvokimui apie buvusių sovietinių respublikų įgyto suvereniteto vertę? Kaip karo sąlygomis vykdyti reformas? Šiandien su manimi studijoje – pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos Respublikos parlamento pirmininkas profesorius Vytautas Landsbergis. Norėčiau suprasti, kai jūs stebite Ukrainos įvykius ir visa, kas šiandien vyksta tarp Rusijos ir Ukrainos, ar neįžvelgiate kokių nors paralelių tarp šiandienos įvykių ir to, kas prieš dvidešimt penkerius metus vyko tarp Sovietų Sąjungos ir Lietuvos?

Vytautas Landsbergis: Daugybė paralelių, ypač kaip apie tai kalbama ir kas turima omeny. Rusijos politika, nors anuomet ji dar vadinosi Sovietų Sąjunga, o dabar – Eurazija (ar kaip ji dar vadinama?), šiandien nesikeičia, nes nesikeičia elitas. O galbūt ir nebuvo gerų galimybių tam, kad pasikeistų žmonių mąstymas. Iš esmės, Rusijoje nuo neatmenamų laikų egzistavo baudžiava, ji buvo ir lieka baudžiavinė šalis arba net baudžiavinė civilizacija. Galima siekti iš baudžiavos išsilaisvinti ir kai kur to pasiekti, tačiau, kita vertus, vyksta nuožmus karas, net ir prieš išsilaisvinimą.

Vitalijus Portnikovas: Kuomet Lietuva paskelbė apie nepriklausomybę, jums priešinosi akivaizdūs oponentai – sąjunginio centro asmenyje, tačiau Rusijoje buvo ir žmonių, pasirengusių suprasti jūsų siekius – kad ir Rusijos vadovybė su Borisu Jelcinu priešakyje. Buvo, beje, ir daugiatūkstantinės Lietuvą palaikančios demonstracijos Maskvoje ir kituose Rusijos miestuose. Ukrainos atžvilgiu nieko panašaus nėra. Neskaitlingi, visuomenės nepalaikomi opozicionieriai, neskaitlingos masinės akcijos – greičiau prieš karą negu už tai, kad Ukraina pasirinktų savąjį kelią… Ar tai liudija visuomenės mutaciją, ar tai, jog Ukraina skiriasi nuo Lietuvos, ką imperija ir siekia parodyti?

Vytautas Landsbergis: Mano manymu, Ukrainoje vyksta mutacija į gerąją pusę, į dorąją pusę. Ukraina tampa nacija, tai yra, tauta su nuosava valstybe, ko, galbūt, ilgai nebuvo arba tai pasireikšdavo žmonių grupėse, visuomenės mažumose. Ši Rusijos vykdoma prievarta kuria Ukrainą, iššaukia garbingą pasipriešinimą, be to –pasipriešinimą už orumą. Kažkas pastaruoju metu kalbėjo būtent apie garbingas tautas, apie jų savigarbos siekius. Šiuo požiūriu Ukraina – kaip tik akivaizdus pavyzdys. Rusijoje to nėra.

Visą Vitalijaus Portnikovo pokalbį su Vytautu Landsbergiu galima perskaityti svoboda.org

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
61 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
61
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top