Teisingumas yra valstybės pamatas. Teisingumą vykdo tik teismai (109 Konstitucijos straipsnis). Čia turima galvoje demokratiškai suformuoti teismai. Tokiuose teismuose be teisėjų profesionalų dalyvauja ir visuomenės atstovai: prisiekusieji, tarėjai. Visuomenės atstovai iš teismų šalinami tik totalitarinėse valstybėse.
Kitas svarbus faktorius vykdant teisingumą – įstatymai, kuriais vadovaujasi teismai. Teigiama, kad prasti įstatymai – žiauriausia tironijos forma (Edmund Burke, 1729–1797). Čia vėl yra savos taisyklės, kurių nesilaikant galima sukurti jau minėtų „prastų“, korumpuotų įstatymų. Norint to išvengti priimant įstatymus būtina nepriklausoma institucija jų patikrai.
Be viso šito, turi būti ir nepriklausoma institucija kontroliuojanti, kaip įstatymai vykdomi. Paprastai patikrą vykdanti institucija kontroliuoja ir įstatymų vykdymą. Lietuvoje šias funkcijas iki 1994 m. vykdė nepriklausoma generalinė prokuratūra. Estijoje šią funkciją nuo pat nepriklausomybės atstatymo iki dabar vykdo nepriklausoma Teisingumo kanclerio institucija.
Demokratinėje valstybėje piliečiai turi teisę ginti savo teises ir laisves ne tik bendrosios ir specializuotos kompetencijos teismuose, bet ir Konstituciniame Teisme arba šiam teismui atstovaujančioje institucijoje (Estijoje toks yra Aukščiausiasis Teismas). Ši teisė yra ypatinga konstitucinių teisių ir laisvių apsaugos nuo viešosios valdžios neteisėtų sprendimų priemonė.
Išvardintomis nuostatomis naudojasi ES piliečiai. Tarp jų – ir tokios pokomunistinės šalys kaip Čekija, Estija, Latvija, Lenkija, Vengrija.
Lietuvoje padėtis kitokia. Čia visuomenės atstovai iš teismų sistemos pašalinti 1995 m. (atitinka totalitarinių valstybių reikalavimus). Tiesa, prieš rinkimus visos partijos žada juos grąžinti atgal. Tai tęsiasi jau ištisą dvidešimtmetį.
Kas liečia priimtų įstatymų patikrą ir jų vykdymo kontrolę, šiuo reikalu po nepriklausomybės atstatymo visus įgaliojimus turėjo nepriklausoma prokuratūra. Bet 1994 m. vasario 14 d. Konstitucinis Teismas nutarė, kad prokurorų įgaliojimai tikrinti valdymo aktų teisėtumą prieštarauja Konstitucijai, ir nusprendė pats imtis vykdyti šias funkcijas. Bet, deja, nesėkmingai. Be to, būtų nerimta, kai institucija, pagal savo kuriamas doktrinas keičianti pačią Konstituciją, save dar ir kontroliuotų.
Taip Lietuva tapo vienintele šalimi ES, kuri neturi savo atstovų teismų sistemoje. Šalimi, kurios piliečiai neturi teisės kreiptis į aukščiausias teismines instancijas (konstitucinis skundas). Šalimi, kurioje piliečiai gali būti teisiami pagal nepatikrintus, galimai korumpuotus įstatymus.
Visa tai tęsiasi jau ištisą dvidešimtmetį. Rezultatus matome: pagrindinis iš jų – artėjantis milijoninio emigranto „jubiliejus“.
Kokia išeitis? LVŽS savo programoje, kaip anksčiau visos sisteminės partijos, įsipareigojo įteisinti tarėjų instituciją ir ypatingojo prokuroro pareigybę, kurio tarnybai būtų galima pavesti priimamų įstatymų patikrą ir jų vykdymo kontrolę (Estijos pavyzdys). Tačiau nežiūrint to, kad norai tikrai geri, jie praktiškai yra neįgyvendinami, nes Konstitucinis Teismas tam nepritars – reikės keisti pačią Konstituciją.
Telieka viena išeitis – paruošti Konstitucijos pataisų projektą ir organizuoti šiuo reikalu referendumą. Sąlygos tai daryti ypač palankios. Bet prieš tai būtina sudaryti nepriklausomą komisiją, kuri atliktų priimtų įstatymų patikrą, t.y. nustatytų galimai korumpuotus įstatymus, paprastai vadinamus „įstatymais su spragomis“. Su komisijos tyrimo rezultatais supažindinti visuomenę. Lėšų šiam reikalui galima surasti sumažinus Nacionalinei teismų administracijai skiriamus asignavimus (2017 m. skirta 11 mln. Eurų).
Mintys ir norai puikūs. Bet bus dedamos didžiulės pastangos, kad teisėtvarkoje niekas nesikeistų. Ir, mano manymu, nesikeis. Norėčiau klysti.
Lietuvos teisėsauga net labai demokratinė. Viena demokratiškiausių padaulyje.
Pagal demokratiją, Tiesa ir Teisingumas nustatomi balsų dauguma.
Nustatomi balsų dauguma? Nustatomi. Va nubalsuota jog 12 sekundžių pakanka, įrodymui jok Venckienė agresyvi išgama kurią reikia suimti- nubalsuota.
Tobulas demokratijos veikimo pavyzdys. Ir tokių pavyzdžių yra tiek, kad net juokinga aplamai kelti durnus klausimus.
Nepatinka? Nu tai gal mums ne demokratijų reikia, o każko žmogißkesnio.
O jeigu ir toliau stiprinsime demokratijos veikimą, tai neužilgo bus Lietuvėlei kaput.
Tesisngumas prasideda nuo nešališko ikiteisminio tyrimo ir greitai ir išsmaiai renkamų įrodymų tiek kaltinančių tiek išteisinančių. Nepriklausomoje Lietuvoje suformuota praktika prokurorui ir policijos pareigūnams fabrikuoti klastojant įrodymus ir neleidžiant pasidaryti bylos kopijų su policijos pareigūnų ir prokuroro klastojimo įrodymais, greitai ir išsamiai nerenkant įrodymų tikslu nuteisti nekaltą asmenį pagal buvusių komunistų, biudžetininkų,tikybos mokytojų, vaikų melą, meluojantys tikybos mokytojai neteisiami.
komuniagos: juršėnai, olekai, bernatoniai, kirkilai
konservos: kubiliai, degutienės, anušauskai.
—–
todėl ir yra kgbistinis teisingumas.
—–
bėga žmogeliai, kariasi – nes kitos išeities nebuvo, nėra ir nebus….
Na stai ir paziuresim ka Latifundijus su Policajum sia linkme darys.Kol kas sneka. Veiksmams – dar mazai laiko vertinti.
Labai norėtųsi, jog šis seimas išdrįstų organizuoti referendumą konstitucijai keisti, kad būtų galima rasti teisingumą ir mūsų šalyje. Šiuo metu valstiečiai turi visuomenės palaikymą (neskaitant kekšyno bei save pasivadinusio elitu), todėl referendumas pasisektų ir tokiu būdu būtų stabdoma emigracija, nes daugelis emigruoja ne tik dėl ekonominių priežasčių, bet ir dėl nežmoniško neteisingumo. Juk tikrai valstybė be teisingumo – tai tik banditų gauja. Ar visi nori tai kęsti?
Ponai, laužiatės pro atviras duris!
Paskaitykite Vyriausybės programos XIX dalį „Teisėsauga”. Joje 21 punktas, iš kurių net 7 – ” užtikrinsime”. Be to, ten yra ir kitokios titaniškos veiklos: „tobulinsime, gerinsime, skatinsime, laikysime, organizuosime, vengsime, skirsime (dėmesį), saugosime (rūpestingai), užkirsime (kelią), organizuosime…”
Palyginkite su pereitos ar konservatorių vyriausybės programomis. Nėra nė vieno žodžio „efektyvinsime”, o lyginant su TSKP 27 suvažiavimo programa, tiesiog, nėra žodžių – tautinis komunizmas po 4 metų.
Netikite!
Tada paskaitykite XXI dalį „Valstybės valdymas”.
„Valstybės valdymo politikos tikslas – valstybės valdymą nuosekliai artinti (!!!) prie Lietuvos Respublikos piliečių poreikių tenkinimo”.
Va taip. Čia jums ne kokia nors Butkevičio ar Kubilio politika, kuri dreifavo Baltijos jūroje ar Atlanto vandenyne.
Vilnietei: Pakeisti Konstitucijai? Prasom. Prastums referenduma, prabalsuosim ,kad pakeist. Suklijuos nauja pasiulys balsuoti.Prabalsuosime. Neprabalsuosime – sena paliks.
Juk ir dabartine Konstitucija nedraudzia sukurti straipsnyj minetas institucijas. Esme tame, kad valdantieji ir toks Konstitucijos nepaiso ir varto ja kaip skudurine Onute.
Ir ka? Protestuosite? Na gausite bauda 10 min.menesiniu atlyginimu ir eisite dirbti, o ne politikuoti.Ak, jus turite daug pinigu? Na spusteles jus prokuratura per visus galus.Ir jus, ir jusu seimos narius. Net giminaicius.
Jus ne laisvoje salyj gyvenate.Neuzsimirskite.
iš naujo Garliavos bylas.Anglijoje tai daro ir po 30 metų.Bet kuo anksčiau,tuo geriau.Grįžtų viltis.
Ar visuomenės atstovai yra pašalinti iš teismų ar nepašalinti, skirtumas neesminis. Kontroliuoti (daugumos???, kurios???) labui įstatymų priėmimą dar niekur nėra pavykę. Visi bandymai lietuvių tautos interesams apriboti ES įstatymų diktatą, visi visuomeniniai referendumai nieko nedavė, o „geri” ES įstatymai ir yra esminė ateities praradimo priežastis: totalinė piliečių kontrolė, privatumo naikinimas, globalistinės ideologijos diegimas, tradicinės ir krikščioniškos dorovės pašalinimas. Čia Lietuva tėra tik VYKDYTOJA ir nieko iš esmės pakeisti negali. Artėja atsiskaitymo grynaisiais panaikinimas. Atkreipkime dėmesį į kasas be kasininkių supermarketuose (viskas daroma „vardan mūsų patogumų”, ar ne?) Įžūliai ir beveik jau primygtinai siūloma registruoti net Ačiū kortelę, kad būtų aišku, kas kada ką ir už kiek nupirkęs, o bankai, kurie niekad istorijoje nebuvo reikalingi ubagamas, nes yra kapitalo investavimo įrankis,… Skaityti daugiau »