Vokiečių finansininkas Stefanas Homburgas: euras gali suskaldyti Europą

„Euro zona vis labiau nuodija Europos politinę atmosferą“, – tvirtina žinomas vokiečių profesorius, mokesčių ekspertas, partijos „Vokietijos alternatyva“ patarėjas Stefanas Homburgas.

Tiesos.lt siūlo Leibnizo universiteto Hanoveryje Viešųjų finansų instituto direktoriaus Stefano Homburgo atsakymus į „Ūkininko patarėjo“ korespondento Arnoldo Aleksandravičiaus klausimus.

Lietuvos valdžiai labiau rūpi ne įrodyti savo piliečiams euro naudą, o gauti Europos Komisijos leidimą Lietuvai patekti į euro zoną. Ar Vokietijos Vyriausybė, spręsdama gyvybiškai svarbius šaliai klausimus, taip pat klausosi ne Vokietijos piliečių, bet tarptautinių organizacijų nuomonės?

Praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio pradžioje Vokietijos Vyriausybė nepaisė nei vokiečių pageidavimo palikti markę, nei beveik 200 Vokietijos ekonomikos profesorių perspėjimo „neišradinėti“ euro. 1995 m. didis vokiečių ir britų filosofas, įžvalgus Europos politikos ekspertas Ralfas Dahrendorfas išpranašavo, kad euras veikiau suskaldys, o ne suvienys Senąjį žemyną. Vis dėlto, mano nuomone, bankų žodis buvo svarbesnis negu tarptautinių įstaigų .

Ar iš tiesų euras, nepasiteisinęs Pietų Europoje, bus toks stebuklingas Rytų Europoje, Baltijos šalyse?

Kiekvienos eurą įsivedančios valstybės valdžia kaip maldą kartoja „išnyksiančių valiutos keitimo išlaidų“ argumentą. Tačiau bet kuris išsilavinęs pilietis supras, kad šis „laimėjimas“ yra nulinis, iliuzinis, palyginti su milžiniškais „solidarumo mokesčiais“, kuriais euro zonos narės gelbsti nemokias zonos šalis. Mastrichto sutarties saugikliai – ribotas euro zonos valstybių biudžetų deficitas, draudimas ES šalių ekonomiką ir finansų sistemą gelbėti spausdinant pinigus – „perdegė“.

Euras pirmiausia buvo taikos projektas, turėjęs ugdyti ES šalių vienybės jausmą ir stiprinti Bendrijos narių komandinę dvasią. Tačiau atsitiko priešingai. Euras nutraukė kelis dešimtmečius trukusią europietišką draugystę. Senajame žemyne, ypač jo pietuose, Vokietijos kanclerė Angela Merkel dabar dažnai lyginama su Adolfu Hitleriu. Ekonominė istorija rodo, kad kelių ar keliolikos šalių Vyriausybių sudarytos valiutų sąjungos, priešingai nei tų valstybių vidiniai susivienijimai, niekada neišgyveno. Ir pirmiausia pasitraukdavo stiprios valstybės, o ne išlaikytinės!

Kol nebuvo euro, Lietuvos lito kursas buvo susietas su JAV doleriu. Daugelis kitų Europos valiutų irgi buvo orientuotos į dolerį. Ar garbingai euras kovoja su doleriu, teisėtai siaurina amerikietiškos valiutos vartojimo sferą? Juk Vašingtonas niekados dirbtinai nebandė sukurti Lotynų Amerikoje dolerio zonos.

Be abejo, amerikiečiams euras yra šiokia tokia grėsmė, varžovas. Bet galbūt Kinijos valiuta (juanis) ilgainiui išstums ir dolerį, ir eurą iš pasaulio bazinės (pagrindinės) valiutos sosto.

Anot Lietuvos banko valdybos, lietuviški pinigai jau ir dabar tėra „euras“ su tautiniais simboliais. Ar įtikinamas pagrindinis Lietuvos valdžios argumentas, kodėl reikia įsivesti eurą – esą mažos valstybės negali turėti nuosavos valiutos?

Šalies dydis nesvarbu. Tai niekinis argumentas. Bet klastingas. Tačiau tokį spekuliatyvų „įrodymą“ paneigia seniai savo nacionalinę valiutą turinčios ir išsaugančios mažos valstybės – Šveicarija, Norvegija arba Islandija!

Trumpai apie autorių: prof. Stefanas Homburgas – 52 metų, makroekonomikos leidinių ir vadovėlių autorius, bendraautoris, mokesčių konsultantas. 2003 m. parengė Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos sveikatos apsaugos reformos programą. 2005 m. ši programa padėjo krikdemų lyderei Angelai Merkel laimėti parlamento rinkimus ir tapti Vokietijos kanclere. S. Homburgas taip pat buvo Žemutinės Saksonijos žemės premjero Christiano Wulffo (2010–2012 metais – Vokietijos prezidento) patarėjas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Tai va

Ir atsakymas tiems Lietuvos priešams, kurie jau labai nori euro. Artėja rinkimai, nebalsuokite nė už vieną partiją, kuri nori sunaikinti Litą ir įstumti eurą. Šalin priešus nuo valdiškos kormuškos.

Anikė

ES aklų galvelių veikla matoma- Kijeve smerkia smurtą,mūsų mažoje valstybėje leidžia naikinti unikalią Tautą visais būdais,draudimais,žmonių naikinimų…
Net 5-6 piketuotojų rami akcija „kenkia” valstybingumui,baudžia dalyvius,o to
nemato”Briuselio broleliai”,nematė Kubiliaus valdžios smurto prie Seimo, Garliavos 240 smogikų pogromo prieš taikius žmones…Nenaudinga,nes tokių
bestuburių batlaižių ir jiems reikia. Tai mažų tautų duobkasiai.Ką darysim,kai euras žlugs?Vėl milijardus leisim,kad atstatytume,prieš tai išleidę milijonus sunaikinimui?.Teisingai sakoma liaudyje”nors nežmoniškai,bet kitoniškai”valdoma
Lietuva:ne žmonių,o kitų valstybių interesams viskas atiduodama.

protingos mintys

bet negi lietuviskiems valdziazmogiams isiklausyti i jas. Jiestumia savo korupcinius projektus ir tiek.

Aišku

Lietuva ne tik apiplėšta,bet ir padalinta.Pinigai per bankus atiduoti Švedijai, atominė kaimynams,žemės ūkis Olandams ir kitiems grandams,laivai metalo laužu
Kinijai,jūreiviai-trečioms šalims,kurios nesugeba tvarkytis,kaip ir mes,protai papildė pasaulio galingąsias valstybes,jaunimas dirba plantacijose ar baruose,
tūkstančiai dingusių papildė viešnamius.Ką padarė per tuos metus valdžia?Skiedė,
kad gyvenimas gerėja,(deja,tik jiems,Lietuvos naikintojams).

Kritikas Pikčiurna

Štai su kokiais ES klubo ekspertais reikia tartis ir solidarizuotis. Bet kol kas ES Komisijoje ir Lietuvoje dominuoja Bilderbergo grupės patikėtiniai.
Būtina pareikalauti iš euro įvedimo entuziastų ne tik politinės bet ir realios baudžiamosios bei finansinės atsakomybės už laukiančias pasekmes.

Kritikas Pikčiurna

Dar verta pastebėti, kad Lietuvos valdžią užgrobęs klanas, aklai dirbdamas pagal ES Komisijos diktatą, skatina ES griūtį. Tai būtų klaidingas siekis, nes demokratija ir šalių bendradarbiavimo poreikis gimdo ne tik tautinį solidarumą atskiroje valstybėje bet ir kontinentinį solidarumą bei suvereniteto poreikį.
ES idėja būtent tuo rėmėsi, bet, kaip visada, atstovaujamosios valdžios geras idėjas iškreipia savo asmeninei naudai pagal savo sugedimo laipsnį.
Kovojant už Lietuvos suverenitetą reiktų nepamiršti, kad ir kitos valstybės šito siekia ir čia yra platūs bendradarbiavimo horizontai, kurių neišnaudojame, nes esama atstovaujamoji valdžia šito vengia.
Išvada: reikia radikaliai atnaujinti Lietuvos atstovaujamąją valdžią ir jos rinkimų tvarką.

6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top