Pagal naująjį vyriausybės planą, translyčiams žmonėms Vokietijoje bus lengviau oficialiai pakeisti savo lytį ir vardą. Paties asmens sprendimas pakeistų reikalavimą dėl dviejų ekspertų ataskaitos ir teismo pritarimo.
Vokietijos vyriausybė ketvirtadienį atskleidė planus palengvinti translyčiams žmonėms teisinį jų vardo ir lyties, su kuria asmuo identifikuojasi, pripažinimą.
Šis žingsnis buvo paskelbtas Šeimos reikalų ministrės Lizos Paus (Lisa Paus) spaudos konferencijos Berlyne metu.
Pasiūlytasis „asmeninio sprendimo“ įstatymas pakeistų Vokietijos „translytiškumo įstatymą“, reikalaujantį kreiptis į teismą ir pateikti dviejų ekspertų, paprastai psichoterapeutų, atskaitas tam, kad oficialiuose dokumentuose galėtų būti pakeisti asmens vardas ir lytis. Šis įstatymas Vokietijoje galiojo 40 metų.
Pagal naujai siūlomo įstatymo projektą, suaugęs pareiškėjas galėtų kreiptis į vietinę registro įstaigą ir deklaruoti keitimą. 14 metų ir vyresni vaikai taip pat tą galėtų daryti turėdami savo tėvų at teisėtų globėjų sutikimą.
Visa eilė Europos valstybių, tokių kaip Belgija, Danija ir Šveicarija, jau leidžia keisti lyties teisinį statusą per asmeninį sprendimą.
Vokietijos valdančioji koalicija, atėjusi į valdžią 2021 metų gruodį, pažadėjo panaikinti „translytiškumo įstatymą“. Teisingumo ministras Markas Bušmanas (Marco Buschmann) sakė, kad jis tikisi sulaukti vyriausybės pritarimo šiam įstatymui iki metų pabaigos, po to vis dar reikės, kad jam pritartų parlamentas.
Ką apie naująjį įstatymą sako Vokietijos vyriausybė?
„Teisė į asmens apsibrėžiamą gyvenimą yra fundamentali visiems žmonėms“, – sakė Paus spaudos konferencijos metu.
Ji pridūrė, kad dabartinės procedūros yra „ne tik ilgos ir brangios, bet ir labai žeminančios. Bet visų pirma jos yra visiškai bereikalingos“.
Mes gyvename laisvoje ir įvairialypėje visuomenėje, kuri daugeliu klausimų jau yra pažengusi toliau nei mūsų įstatymai. Atėjo laikas, kad mes pritaikytume teisinę sistemą visuomenės realybei “, – sakė ji.
Paus teigė, kad užregistravus oficialų lyties pakeitimą, kitų pakeitimų nebus leidžiama atlikti metus laiko. Taip siekiama „užtikrinti noro pasikeisti rimtumą“.
Vokietijos šeimos reikalų ministrė tvirtino, kad įstatymas leis skirti baudas tais atvejais, kai asmens lyties ar vardo pakeitimas bus atskleidžiami be jų sutikimo.
Šaltinis: dw.com