laikmetis.lt
Birželio 9 d. šimtai vokiečių liuteronų dalyvavo bažnytinėse pamaldose Švento Pauliaus katedroje Fiurte, netoli Niurnbergo, Bavarijoje, Vokietijoje, kurias beveik visas sugeneravo dirbtinis intelektas, pranešė naujienų agentūra „Associated Press“.
Pamaldas sukūrė ChatGPT ir Vienos universiteto teologas ir filosofas Jonas Zimmerleinas.
ChatGPT pokalbių robotas, kurį įkūnijo barzdoto juodaodžio avataras didžiuliame ekrane virš altoriaus, pradėjo pamokslauti daugiau nei 300 žmonių, penktadienio rytą atėjusių į eksperimentines pamaldas, kurias beveik visas sukūrė dirbtinis intelektas, liuteronų bažnyčioje.
Pamaldos truko 40 minučių, per kurias girdėjosi malda, muzika, pamokslai ir palaiminimai.
„Brangūs draugai, man didelė garbė stovėti čia ir pamokslauti jums kaip pirmajam dirbtiniam intelektui šių metų protestantų suvažiavime Vokietijoje“, – monotonišku balsu kalbėjo avataras neįspūdingu veidu.
„Aš sugalvojau pamaldų tvarką, nors iš tikrųjų veikiau prižiūrėjau procesą, nes sakyčiau, kad apie 98 proc. jų kyla iš mašinos“, – sakė 29 metų Jonas Zimmerleinas.
Dirbtinio intelekto vedamos pamaldos buvo vienas iš šimtų renginių protestantų suvažiavime Bavarijos Niurnbergo ir kaimyninio Fiurto miestuose ir sukėlė tokį didžiulį susidomėjimą, kad prie XIX a. neogotikinio pastato žmonės išsirikiavo į eilę likus valandai iki pamaldų pradžios.
Pats „Deutscher Evangelischer Kirchentag“ kongresas, vyksta kas dvejus metus vasarą vis kitoje Vokietijos vietoje ir sutraukia dešimtis tūkstančių tikinčiųjų. Šių metų suvažiavimas vyksta su šūkiu „Dabar yra laikas“. Šis šūkis buvo vienas iš pasiūlymų, kuriuos Zimmerleinas pasiūlė ChatGPT, kai paprašė pokalbių roboto sukurti pamokslą.
„Galiausiai gavome gana solidžias pamaldas“, – sakė Zimmerleinas, atrodantis beveik nustebęs dėl savo eksperimento sėkmės, kai bažnyčioje susirinkę tikintieji įdėmiai klausėsi dirbtinio intelekto pamokslo apie tai, kaip palikti praeitį, susitelkti į dabarties problemas, įveikti mirties baimę ir niekada neprarasti tikėjimo Jėzumi Kristumi.
Visoms pamaldoms vadovavo keturi skirtingi avatarai – dvi mergaitės ir du berniukai.
Vieni entuziastingai filmavo tai, kas vyko, savo mobiliaisiais telefonais, kiti buvo kritiškesni ir atsisakė garsiai giedoti Viešpaties maldą.
Tačiau jaunasis pastorius pastebėjo, kad nebuvo „jokių emocijų ar dvasingumo“, o tai, pasak jo, būtina, kai jis pats rašo pamokslus.
Zimmerleinas sakė neketinantis pakeisti religinių vadovų dirbtiniu intelektu. Veikiau jis mano, kad dirbtinio intelekto naudojimas gali padėti jiems kasdieniame darbe susirinkimuose.
„Dirbtinis intelektas vis labiau užvaldys mūsų gyvenimą visais aspektais“, – sakė Zimmerleinas. – Ir todėl naudinga išmokti, kaip su juo susidoroti“.
Tačiau eksperimentinės pamaldos bažnyčioje taip pat parodė dirbtinio intelekto diegimo į bažnyčią ar religiją ribas. Tarp tikinčiųjų ir pokalbių roboto nebuvo jokio realaus bendravimo, jis negalėjo reaguoti į susirinkusiųjų juoką ar kitokią reakciją, kaip tai darytų žmogus pastorius.
„Klebonas yra bendruomenėje, gyvena su ja, laidoja žmones, pažįsta juos nuo pat pradžių“, – sakė Zimmerleinas. – Dirbtinis intelektas to padaryti negali. Jis nepažįsta bendruomenės“.
Šaltinis: Blagovest