laikmetis.lt
Vokietijos federalinis ministrų kabinetas pritarė naujo apsisprendimo dėl lyties teisės akto projektui. Patvirtintame pasiūlyme translyčiams palengvinama galimybė pakeisti savo teisinę lytį ir atitinkamai pakoreguoti savo vardus. Šis įstatymas taip pat taikomas nepilnamečiams, praneša NZZ.
Naujojo įstatymo įgyvendinimas numatytas 2024 m. lapkričio 24 d.
Lyties pakeitimą bus galima atlikti tiesiog civilinės metrikacijos įstaigoje.
„CNE News“ rašoma, kad naujasis įstatymas pakeis dabartinį, 1981 m. priimtą translyčių įstatymą. Pagal šį teisės aktą asmenys, norintys teisiškai pakeisti lytį, turi kreiptis į teismą ir surinkti dvi ekspertų išvadas.
Vyresni nei 14 metų asmenys, gavę tėvų sutikimą, gali patys pateikti deklaraciją civilinės metrikacijos įstaigai. Jei tėvai nesutinka su vaiko noru, sprendimą turės priimti teismas.
Jaunesni nei 14 metų vaikai negalės patys pakeisti savo lyties, tačiau tėvai arba teisėti globėjai gali tai padaryti už juos, net jei vaikas tam nepritarė.
Prieš vasarą Vokietijos vidaus reikalų ministerija sužlugdė koalicijos „Šviesoforas“ planus greitai įgyvendinti šį apsisprendimo dėl translytiškumo įstatymą.
Jei žmonės gali pasikeisti vardą ir teisinę lytį vos vienu prašymu civilinės metrikacijos įstaigoje, nusikaltėliai tuomet galėtų lengvai pasislėpti pakeitę savo lytinę tapatybę, – tokiu argumentu šalies vidaus reikalų ministras prieštaravo planuojamam savęs apsisprendimo įstatymo projektui.
Dėl šios priežasties iki vasaros atostogų pasiūlymo nepavyko priimti ministrų kabinete, praneša PRO.
Kaip praneša „Frankfurter Allgemeine Zeitung“, Federalinė šeimos reikalų, senjorų, moterų ir jaunimo bei Federalinė teisingumo ministerijos išsprendė šias problemas ir gavo Vidaus reikalų ministerijos pritarimą.
Vienas iš projekte numatytų pakeitimų yra tas, kad institucijos, „kurios yra suinteresuotos sklandžiai atsekti tapatybę, gali tai daryti ir pakeitus lyties įrašą“. Tuo tikslu reikalaujama, kad metrikacijos įstaigos informuotų atitinkamas institucijas, kai asmuo pakeičia lytį.
Be to, viešosios saunos gali neleisti asmenims patekti į jas apeliuodamos į privatumo apsaugą. Šia nuostata siekiama patenkinti moterų teisių aktyvistus, kurie baiminosi, kad vyrai, prisidengdami teisėtai turima moteriška lytimi, pateks į moterų erdves.
Kad būtų išvengta skubotų sprendimų, apie norą teisiškai pakeisti lytį reikia pranešti metrikacijos įstaigai prieš tris mėnesius, rašo „CNE News“.
Ankstesniame projekte buvo nurodyta, kad pakeisti lytį galima iš karto atvykus į biurą ir galima atšaukti iki trijų mėnesių.
Tačiau ir naujai patvirtintas projektas nėra tobulas, rašo NZZ. Krikščionių demokratų parlamento narys Christophas de Vriesas laikraščiui teigė, kad jį „nuvilia tai, jog teisėtas moterų ir lesbiečių asociacijų susirūpinimas dėl galimo biologinių vyrų įsibrovimo į moterų prieglaudas yra paprasčiausiai nustumiamas į šalį, nors užsienyje tokių atvejų jau būta“.
Jis taip pat mano, kad neatsakinga, jog nepilnamečiai gali keisti lytį net be tėvų sutikimo.
Vaikų ir paauglių psichiatras ir psichoterapeutas Alexanderis Korte iš Miuncheno jau daug metų gydo lyties disforija sergančius pacientus. Ir nors jis mano, kad lyties problemų turintiems žmonėms turėtų būti suteikta daugiau teisių, savo apsisprendimo įstatymas jo netenkina.
„Čia kalbama ne apie apsisprendimą, o apie kitų patvirtinimą. Kiti privalo patvirtinti lytį, kuria žmogus skelbiasi esąs“, – sako jis.
Daktaras įspėja, kad daugelis nepilnamečių, kurie patys save įvardija kaip translyčių, vėliau persigalvoja. Jis taip pat abejoja, ar visi vyresni nei 14 metų vaikai yra pakankamai subrendę priimti sprendimą, turintį tokių toli siekiančių pasekmių.
Šaltinis: CNE News