Vokietijos visuomeninės televizijos stotys faktiškai uždraudė konservatyviąją AfD partiją

Vokiečiai moka nemažus pinigus, kad finansuotų visuomeninės žiniasklaidos milžinus ARD ir ZDF, tačiau tęsiamas „tikslingas ir nuolatinis AfD boikotas“.

Galingos Vokietijos visuomeninės televizijos stotys ARD ir ZDF yra sunkiai įveikiamos Vokietijos visuomenės sargybinės, kai kalbama apie šalies politines nuomones. Abi televizijos, iš mokesčių mokėtojų privalomų mokesčių gaunančios milijardus įplaukų, rengia politines pokalbių laidas, kurios formuoja šalies politinį lauką. Partijos Alternatyva Vokietijai (AfD) problema yra ta, kad abi stotys sistemingai neleido šiai partijai pasirodyti savo laidose, o 2023 m. pirmojo ketvirčio duomenys rodo, kad ši tendencija išlieka.

Pagal Vokietijos įstatymus abu tinklai privalo pristatyti įvairias politines nuomones ir partijas, atspindinčias Vokietijos visuomenę. Nors apklausos rodė, kad AfD palaiko 16 ir daugiau proc. respondentų, ir ji yra viena populiariausių partijų šalyje, tai nepadėjo partijai užsitikrinti atstovavimo televizijos tinkluose.

Kaip praneša Junge Freiheit, sausio-kovo mėn. kitos Bundestage atstovaujamos partijos iš viso buvo parodytos 137 kartus, o AfD nebuvo pakviesta nė karto. Šis neoficialus draudimas svečiams iš AfD taikomas nepaisant to, kad abu tinklai teisiškai privalo pristatyti politinių nuomonių pliuralizmą.

„Toks kryptingas ir nuolatinis antros pagal stiprumą opozicinės partijos Vokietijoje boikotas, kurį vykdo politiniam neutralumui ir pusiausvyrai įsipareigojęs visuomeninis transliuotojas, kelia pasipiktinimą“, – sakė AfD lyderė Alisa Vaidel (Alice Weidel) interviu laikraščiui Junge Freiheit. Ji sakė, kad nuolatinis partijos nerodymas, nepaisant puikių jos apklausų rezultatų ir didelio vaidmens Vokietijos parlamente, yra „manipuliacinis kišimasis į žiūrovų politinės nuomonės formavimą“.

Vaidel atkreipė dėmesį į įtakingą ARD laidą Hart aber fair (vok. Sunku, bet teisinga). Neseniai laidą perėme jos vedėjas Luisas Klamrotas (Louis Klamroth), kuris palaiko santykius su žinoma Fridays for Future aktyviste Luiza Noibauer (Luisa Neubauer). Nuo to laiko į laidą nebuvo pakviestas nė vienas AfD politikas, o Kairiųjų partijos nariai dalyvavo kas antroje laidoje.

Vaidel teigė, kad Kairiųjų partija yra „partija, kuriai Bundestage neatstovauja net pusė tiek deputatų, kiek Alternatyvai Vokietijai, ir kuri apklausose sunkiai įveikia penkių procentų barjerą“.

Tačiau Hart aber fair šou toli gražu nėra vienintelė laida, į kurį nekviečiama AfD. Iš „Junge Freiheit“ atliktos analizės matyti, kad pokalbių laidose Markus Lanz, Maybrit Illner, Maischberger ir Anne Will eilė partijų, kurių rinkimų rezultatai buvo prasti, gavo kur kas daugiau eterio laiko nei AfD.

Žaliųjų partija buvo geresnėje padėtyje. Nors 2021 m. federaliniuose rinkimuose ji užsitikrino 14,9 proc. balsų, nuo 2023 m. pradžios iš jų partijos rodyta 21 proc. kviestinių politikų, kurie pasirodė 29 kartus. Kairiųjų partija buvo labiausiai perdėtai pristatoma partija, gavusi 9,4 proc. visų televizijos pasirodymų, nors surinko mažiau nei 5 proc. balsų, t. y. rodyta beveik dvigubai daugiau nei jos gauta balsų dalis. Jei ta pati proporcija būtų išlaikyta, AfD, atsižvelgiant į jos rezultatą (2021 m. -10,3 proc. balsų), turėtų gauti daugiau nei 20 proc. pasirodymų televizijoje.

Nors ne visi vokiečiai yra AfD šalininkai, neįtikėtinai didelis nepasitenkinimas kyla dėl mokesčių mokėtojų įmokų, skirtų visuomeniniais transliuotojais, – apklausos rodo, kad 80 proc. vokiečių nesutinka su maždaug 18 eurų suma, kurią jie kas mėnesį turi sumokėti abiem žiniasklaidos milžinėms. Tyrimai taip pat parodė, kad 35 proc. vokiečių nori visiškai panaikinti šią įmoką.

Vaidel ragina reformuoti ARD ir ZDF labiau atsižvelgiant į tai, ko iš tikrųjų nori vokiečiai.

„Visuomeninė transliavimo sistema pagaliau turi būti susiaurinta iki savo pagrindinės užduoties, t. y. informacijos ir naujienų teikimo, bei išlaisvinta iš partijų gniaužtų”, – sakė ji.

Ji leido suprasti, kad abu tinklai privalomą mokestį turėtų pakeisti savanorišku. Tačiau vargu ar su tuo kada nors sutiks vyriausybė. Iš tiesų nuo 2025 m. mokestį numatyta didinti iki 20 eurų per mėnesį.

Šaltinis: Remix News

3 4 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top