Viešųjų pirkimų tarnyba parengė ir savo svetainės puslapyje paskelbė Etiško elgesio viešuosiuose pirkimuose gaires (toliau – Gairės; ČIA) ir Etiško elgesio perkančiojoje organizacijoje atmintinę (toliau – Atmintinė; ČIA).
Gairės ne tik apibrėžia viešųjų pirkimų specialistų profesinės etikos ir elgesio principus pirkimuose, bet ir atskleidžia poblemas, kylančias dėl skaidrumo stokos vykdant viešuosius pirkimus. Jose „pateikiami pasiūlymai ir priemonės, kurias perkančiajai organizacijai siūloma taikyti, norint ateityje užtikrinti aukštesnius skaidrumo standartus“.
Gairių rengėjai pasirūpino ir tuo, kad būtų suprasti, o jų teikiamos rekomendacijos lengvai įgyvendinamos ir praktiškai. Kaip rašoma Viešųjų pirkimų tarnybos išplatintame pranešime spaudai, „siekiant, kad tai nebūtų tik formalus dokumentas, pasiūlymai pateikiami paprastai ir aiškiai, o nurodytas priemones lengva taikyti praktikoje. Taip perkančiajai organizacijai suteikiama galimybė pasirinkti, jos manymu, reikalingas priemones korupcijos prevencijai užtikrinti“.
Toks rūpestis atsiskleidžia ir skaitant Atmintinę: „Atmintinė yra trumpas dokumentas, skirtas pakabinti matomoje vietoje, siekiant priminti darbuotojams apie jų pareigas bei gerąją praktiką.“ Jos rengėjai tikisi, kad ji taps „puikiu įrankiu“ kiekvienam pirkimų vykdytojui, „padėsiančiu užtikrinti skaidrumą, atvirumą visuomenei ir sklandų pirkimų vykdymą“.
Abu dokumentai išties įdomūs – su jais verta susipažinti ne tik „perkančiosios organizacijos darbuotojams ir kitiems pirkimų procedūrose dalyvaujantiems asmenims“, bet ir piliečiams, kad įsitikintume, kiek daug ir kokių įvairių sunkumų (o gal pagundų?) patiria tarnautojai, sprendžiantys, kaip panaudoti valstybės biudžeto lėšas, ir ką patariama daryti užklupus šiems išbandymams. Pavyzdžiui, kaip atsisakyti siūlomų dovanų, išlikti nešališkiems, objektyviems bei sąžiningiems ir pan.