Vyriausiasis administracinis teismas vykdo Jedinstvos programą

LVAT: Reikalavimas mokėti tautinių mažumų kalbą švietimo įstaigų vadovams – teisėtas

2023-06-01

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) 2023 m. gegužės 31 d. nutartimi atmetė pareiškėjo Vyriausybės atstovo Vilniaus ir Alytaus apskrityse skundą, kuriame pareiškėjas prašė įpareigoti Vilniaus rajono savivaldybės merą pakeisti Švietimo įstaigų vadovų pareigybių aprašymus, panaikinant juose nustatytą specialųjį reikalavimą mokėti tautinių mažumų mokomąją (lenkų, rusų) kalbą.

Byloje ginčas kilo dėl prašymo įpareigoti Vilniaus rajono savivaldybės merą pakeisti Vilniaus rajono mokyklų, gimnazijų, ikimokyklinių įstaigų vadovų direktoriaus pareigybių aprašymus, panaikinant Vilniaus rajono savivaldybės mero 2020 m. potvarkiuose nustatytą specialųjį reikalavimą Švietimo įstaigų vadovams labai gerai mokėti tautinių mažumų mokomąją (lenkų, rusų) kalbą, kaip prieštaraujantį Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 59 straipsnio 2 daliai bei Kvalifikacinių reikalavimų valstybinių ir savivaldybių švietimo įstaigų vadovams aprašo (Aprašas) 4.6 ir 4.7 punktams.

Pirmosios instancijos teismas atmetė pareiškėjo skundą.

LVAT, išnagrinėjęs bylą, pažymėjo, kad valstybinių ir savivaldybių švietimo įstaigų steigėjams, šiuo atveju Vilniaus rajono savivaldybės merui, nėra leidžiama nustatyti tik mažesnius kvalifikacinius reikalavimus švietimo įstaigų vadovams, nei nurodyti Kvalifikacinių reikalavimų valstybinių ir savivaldybių švietimo įstaigų vadovams apraše (Aprašas), tačiau įstaigų steigėjai turi teisę pasirinkti kvalifikacinius reikalavimus, labiausiai atitinkančius švietimo įstaigos veiklos pobūdį, tikslus, teikiamas paslaugas, ir juos nurodyti įstaigos vadovo pareigybės aprašyme.

Anot LVAT, nagrinėjamu atveju nustatytas papildomas specialusis reikalavimas (tautinių mažumų kalbos mokėjimas) yra susijęs su biudžetinės įstaigos darbuotojo pareigybei priskiriamų funkcijų specifika, todėl jis negali būti laikomas neteisėtu ir diskriminaciniu. Teismas padarė išvadą, kad, pagal teisinį reglamentavimą ir teismų praktiką, Vilniaus rajono savivaldybės meras, kaip švietimo įstaigų vadovus į pareigas priimantis asmuo, turėjo teisę pareigybės aprašymuose nurodyti ne tik Apraše nustatytą kvalifikacinį reikalavimą mokėti vieną iš užsienio kalbų (anglų, prancūzų ar vokiečių), bet ir reikalavimą mokėti tą tautinių mažumų kalbą, kuria atitinkamoje švietimo įstaigoje yra mokomi vaikai.

LVAT padarė išvadą, kad Vilniaus rajono savivaldybės meras tinkamai įgyvendino teisės aktuose, be kita ko, Švietimo įstatyme ir Apraše, nustatytus reikalavimus, todėl nutarė atmesti pareiškėjo Vyriausybės atstovo Vilniaus ir Alytaus apskrityse apeliacinį skundą ir palikti Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą nepakeistą.

Administracinės bylos Nr. eA-342-789/2023.

Šaltinis: lvat.lt

4.2 5 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Pilietinis nepaklusnumas

Nieko stebėtino. Lietuva griaunama pilnu tempu.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Jau kelis šimtus metų griaunama agresyvios svetimšalių krikščionybės platintojų pasipuošusiųjų Romos imperijos paukščio plėšrūno herbu ereliu: Lenkijos, ruskijos, šventosios Romos imperijos. Tebūnie prakeikti plėšrūnai žudikai.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Lietuvės ir lietuviai, laikom frontą. Mūsų ginklas – Lietuvos konstitucijos
14 straipsnis
Valstybinė kalba – lietuvių kalba.

AAA

Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos: čigonai ir karaimai. Ar yra kas mokys šių kalbų vadovus?

Žemyna

TRYS – ir LDK laikų mūsų kovų broliai totoriai.

Nostalgija

Ką ten mojuoja stasys apsitaisęs kailiniais ir prašalietis su kailine kepure kelia kumštį aukštyn.O tai geri laikai buvo

blue yellow zov marinie

….cia xunveibinas akademikas prasalieioitis,tik ka atvykes is Altaaajaus tarpekliu ir aktyviai isijunges i jiedinstvos gretas…ei oi..po to eisias rasyt begalinio traktato apie riuzzko myro geri..

britka

Stasio , motina lenkė tai lenkiska rusiska usanke išlindo.

Žemyna

Nuo kada kitataučiai ar nutautėję kitakalbiai yra tautinė mažuma? Kas čia per nauja TM samprata? Ir kokioje dar Vakarų valstybėje atvykėliams bei kitataučiams neprivaloma valstybinės kalbos išmokti?

blue yellow zov marinie

..nuo lanzbibizmo eros..

10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top