lrt.lt
Prancūziškuose politikos mokslo tekstuose dažnai naudojamas terminas „politinė klasė“. Greičiausiai tai lemia marksistinė tradicija, nes marksizmo doktrinoje „klasė“ yra viena svarbiausių kategorijų.
Žiūrint griežčiau, politinės klasės terminas nėra labai vykęs, nes visuomenės klasė nusako didelį skaičių žmonių, užimančių panašią ekonominę padėtį, tuo metu politikus galima suskaičiuoti vos ne pirštais, todėl geriau tiktų politinio elito sąvoka.
Ši sąvoka iškyla norom nenorom, stebint mūsų valstybės Prezidento rinkimų kampaniją. Nacionalinėje televizijoje jau vyko dvi kandidatų į prezidentus debatų laidos, tad buvo gera galimybė stebėti, kaip dėl aukščiausiojo posto valstybėje varžosi mūsų politinio elito atstovai.
Čia reikėtų padaryti mažytę išlygą – reikėtų atskirai išskirti Naglį Puteikį, kurį dar sunku būtų priskirti politiniam elitui, nes, pirma, šis žmogus didžiojoje politikoje atsirado visai neseniai ir, antra, jis jau ima maištauti prieš Lietuvoje nusistovėjusią politinę sistemą, todėl politikoje gali ilgai neužsibūti. Aišku, gali būti ir priešingai – jei visuomenėje stiprės maištas prieš susiklosčiusias politinio žaidimo taisykles, N. Puteikis gali tapti vienu iš tokio judėjimo lyderių. Tada jis taps alternatyviojo arba kontrelito nariu, kurį vyraujantis politinis elitas bandys neutralizuoti suteikdamas jam kokį nors svarbų politinį postą ir taip įtraukdamas į savo gretas.
Laikykimės abėcėlės, tad pradėkime nuo Zigmo Balčyčio, kuris į Lietuvos politinį elitą įsiliejo 2000 m., tapdamas Seimo nariu, tačiau prieš tai daug metų buvo ir biurokratinio, ir verslo elito narys. Jei pasitvirtins kalbos apie tai, kad šiam politikui numatytas Europos Komisijos komisaro postas, į pensiją jis išeis, padirbėjęs beveik visose įmanomose elitinėse pareigybėse, taip pat ir laikinuoju Lietuvos Respublikos Ministru Pirmininku.
Dalios Grybauskaitės karjeros istorija truputį kitokia. Iki 2009 m. ji buvo labiau biurokratinio, o ne politinio elito atstovė. Taip, ji yra dirbusi užsienio reikalų viceministre ir finansų viceministre bei ministre, tačiau ji buvo labiau karjeros valstybės tarnautoja, o ne partinė politikė.
Artūro Paulausko karjera dar kitokia. Priklausęs teisėsaugos elitui, jis kažkaip netikėtai tapo politiku. Greičiausiai tai lėmė per plauką pralaimėti Prezidento rinkimai 1997 m., po kurių tapęs populiarus buvęs generalinis prokuroras įkūrė politinę partiją ir didžiojoje politikoje sukosi aštuonerius metus, padirbėjęs ir Seimo pirmininku, ir ministru, ir net laikinuoju Respublikos Prezidentu. Ketverius metus pagyvenęs iš santaupų, per paskutiniuosius Seimo rinkimus A. Paulauskas vėl grįžo į didžiąją politiką, tačiau jau tik Viktoro Uspaskicho dėka.
Bronis Ropė jau daug metų yra politinio elito atstovas. Taip sakydamas, jau girdžiu kontrargumentus, kad savivalda nėra politika, kad tai – ūkiniai, buitiniai klausimai. Su tuo kategoriškai nesutinku, nes politika randasi visada, kada žmonės skirtingai vertina esamas socialines problemas arba siūlo skirtingus jų sprendimo būdus. Tai, kad B. Ropė jau beveik 20 metų dirba Ignalinos rajono meru, rodo neeilinius jo, kaip politiko ir administratoriaus, gebėjimus.
Valdemaras Tomaševskis taip pat yra politikas, padaręs karjerą kaip tautinės mažumos atstovas. Belieka tikėtis, kad Lietuvos valstybė kada nors įvertins jo tokią aktyvią veiklą.
Sąrašą baigia Artūras Zuokas, bene pats ryškiausias ir charizmatiškiausias politinio elito atstovas. Šis žmogus turi puikiausius duomenis, kurie reikalingi politiko profesijoje – yra protingas, žavus, iškalbingas, drąsus ir t.t., ir pan. Deja, savo karjeroje jis padarė klaidą – labai jau aiškiai parodė, kad yra stipriai susijęs su viena verslo grupe. Tokius dalykus visuomenė pamiršta sunkiai, nes demokratijoje politiko paskirtis yra derinti verslo ir kitų socialinių grupių interesus, o ne atstovauti kuriems nors iš jų.
Pabaigoje klausimas – ar Prezidento rinkimuose dalyvauja ne politinis elitas? Atsakymas priklauso nuo to, kaip traktuosime N. Puteikį – kaip elito narį ar kaip jo kritiką.
Komentaras skambėjo per LRT radiją.
Musu seima uz Puteiki…..
gerb.Rope,jis siuo metu neturi galimybiu laimeti,o tik pasiims daug balsu ,kurie butu skirti Puteikiui.Pretendentas reiskia geras ir naudingas idejas,noretusi ji matyti Lietuvos Ukio Ministru.
Taip, Dumbliauskai, Naglis Puteikis didžiojoje politikoje atsirado visai neseniai ir, antra, jis jau ima maištauti prieš Lietuvoje nusistovėjusią politinę sistemą ir labai teisingai daro. Už tai jį reikia tik pagirti nes Lietuvos „elitas” jau tiek nusivaldė tad vienam Puteikiui būtų sunku įveikti šią gaują be žmonių pagalbos. Žmonių pagalba ir yra jo arkliukas, net ne arkliukas, o tikras Trojos arklys, nes nomenklatūrinio elito dėka įvyko prievartinis valdžios užgrobimas. Nomenklatūra kasdien vis įžūliau pamina konstitucines tautos ir piliečių teises. Todėl Naglis Puteikis ne maištauja, o siūlo keisti pačią sistemą: atsisakyti uždaro, neskaidraus nomenklatūrinio valdymo ir įtvirtinti tikrą piliečių ir tautos savivaldą. Siūlo tai ko reikia nuskriaustiesiems pensininkams, bedarbiams, dirbantiems už varganus 1000 litų ant popieriaus, skurstancius ir atsidūrusius ties skurdo ribos.… Skaityti daugiau »
Mažai,,valstybės gaujai” jis yra netinkamas ir šmeižiamas.Jį bandoma neutralizuoti.
Bet jų nelaimei—jis afganistanietis.
Puteikis—tai jau asmenybė.
Klaidų bus–bet nepiktybiškas ,-taisysime visi.
manau nesnaudžia – ji, matydama Puteikio vis kylantį populiarumą,”pasitvarkys”,kaip jai naudinga.Reikia galvoti apie tai, kaip jai sutrukdyti.Skaičiuos tai Zeniukas…….
P.Ropei laimeti nepavyks,tai jei jis mastytu valstybiskai,tai savo kandidaturos atsisakytu p/Puteikio naudai,kad kuo maziau balsu nusibarstytu
dėl Zuoko tai pamini, kad susijęs su kažkokia verslo grupe? O kiti nesusiję? Tai kas Lietuvoje stumia suomių „Fortum”? Kodėl tai verslo grupei suteikiamos išskirtinės sąlygos? O skandinaviški bankai?
Šioje kompanijoje matau išskirtinį, maištaujantį šiai sistemai politiką, tai
N.Puteikį. O maištautojus aš mėgstu, jog kiti nesustabarėtų. Pokyčiai Lietuvoje reikalingi kaip po sausros lietus, jog pakeltų tautos dvasią, o juk nusivylimas begalinis ir svarbiausia daugumos.Todėl už N.Puteikį.
Na ,jeigu jau Puteikis laimėtų rinkimus prieš sisteminių milijonus—sakysime valstybė dar nėra visiškai žlugusi
Esamas politinis elitas -korumpuotu politiniu partiju grupuotes be moralinio veido, be gedos jausmo, persismelkusios komunistiniu ideju, remiamos oligarchu, mulkina, zemina ir ciniskai elgiasi su juos isrinkusiais zmonemis. Tik N.Puteikis , kuris drasus tai ivardinti ir nepataikaujantis siam elitui gali sujudinti esama korumpuota, iskrypusia sistema. Kai gatvese tenka girdeti dauguma kalbanciu jaunuoliu, kurie kas antra zodi iterpia rusiska keiksmazodi, tada suabejoju apie tokiu jaunuoliu supratima kas yra valstybe ir jos vadovas.
Kaip besistengtų visi korumpuotų plėšrūnų šalininkai ir rėmėjai niekinti ir
šmeižti Naglį Puteikį,vadindami populistu,Konstitucinio teismo naikintoju,bet
viena aišku-jis būtų geras mūsų Tautos Vilties Prezidentas.Tas,kas mato blogybes ir išdrįsta apie jas kalbėti,(ne slėpti,kad kuo mažiau žmonės žinotų)galės ir ištaisyti valdžiagyvių pridarytas klaidas.Sėkmės mums visiems rinkimuose.
bent išbandytas valdžia ir kasdieniu darbu žmonėms. Tia nesumeluojama, nesuvaidinama.
Mums nerupi , kas kur kada isiliejo , kaip mano apzvalgininkai,mums rupi , kad Lietuvos zeme nebutu parduota uzsienieciams, kad Lietuvos zeme galetu kiek nori susipirkti ukininkai ir paprasti miestelenai po desimt aru ir statytis namukus , kad Lietuva pakiltu. Mums rupi , kad Lietuvos zemes ir vandenis nenuodytu Cevronai ir kiti seseriniai , mums rupi , kad Lietuva nebutu paversta atominiu ir plastikiniu siukslynu , mums rupi , kad neplestu is namu vaiku , kai vaikas klykia septynis kart neisiu, mums rupi , kad I Lietuva ateitu Teisingumas ir mums to teisingumo nesejas siuo momentu matomas tik N. Puteikis. Mums rupi kokius darbus nuveike jusu giriamas Balcytis ir kiti.? N. Puteikis buvo visada ten kur buvo zmones , kur… Skaityti daugiau »
Dumliauskai- būk nuoseklus. jeigu Ropė -elitas, tai jam Balčytis dar neelitas, mat biurokratijos aukščiausios viršūnėlės dar ne elitas. Aplamai , tai ten elito nėra, tokio elito , kokį įsivaizdavo valstybės kūrėjai Basanavičius , Smetona , kiti garbūs žmonės-kurie tikrai buvo elitas -ir jiems skaudėjo ,jeigu skaudėjo Lietuvai ir jos paprastam žmogui ir atatinkami sprendimai buvo daromi. tai dabartinis valdančiujų sluoksnelis težiūri ar nesusiraukęs Briuselis dėl jų sprendimų.
Naglis vengia žodžio „elitas” ir įvardija teisingai- nomenklatūra.Nes jis , teisingai daro- nepriima nomenklatūros kišamos propagandos pagražinti valdančiujų veido, vadinant jį elitu.
spręstume pagal biografijas, ankstesnius darbus, visi iš elito
truputį išdrįsta užsiminti ir vertinti Puteikį.
Zavingas visom prasmem:-) Visi kiti-blankus visom prasmem.
Turime tik vieną nesisteminį kandidatą – Naglį. Pagarba jam, išdrįstančiam tapti pagaliu sistemos ratuose. Stiprybės jam, padėkime jam, kartais mažas akmenėlis vežimą verčia.
Lietuviška patarle sako:obuolys nuo obels toli nerieda.Busimo LR Prezidento NAGLIO PUTEIKIO tevelis po karo su Lietuvos dukromis ,sūnais kente šaltį 8 metus Sibiro ledinuose.Klausimų ar jis tęses vilties LR.Prezidento vardą neturetu iškilti.Jeigu nebus rinkiminese apygardose,VRK griežtos LR Piliečių kontroles laimetojas jau yra senai „išrinktas”,nors dar niekas nebalsavo.
diplomatiškai įkasti gerb. Puteikiui.