Vytautas Landsbergis. Triguba nekompetencija

„Lietuvos žinios“

Kelios pastabos dėl Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) 2015 metų spalio 20 dienos sprendimo Vytauto Vasiliausko byloje prieš Lietuvos Respubliką

Teismas atskleidė savo nekompetenciją jau dokumento pavadinime „Valstybės saugumo tarnybų karininko nuteisimas…“ – turėtų būti sakoma „SSRS“ arba „Buvusių SSRS valstybės saugumo tarnybų karininko…“ ir antrame sprendimo sakinyje: „Byla lietė (concerned) p. Vasiliausko, Lietuvos Sovietų Socialistinės Respublikos valstybės saugumo tarnybų karininko nuo 1952 iki 1975 /…/ nuteisimą 2004 metais“.

EŽTT ignoravo teisinį ir istorinį faktą, kad vadinamoji LSSR nebuvo valstybė ir neturėjo savo saugumo tarnybų. V. Vasiliauskas buvo Lietuvoje veikiančių SSRS karinių struktūrų (MGB) karininkas, tad pagal Lietuvos Respublikos 1998 metų įstatymą – nusikalstamos organizacijos narys. Jis dalyvavo SSRS okupuotos Lietuvos pasipriešinimo kare priešo pusėje, dar ir susitepęs krauju.

Esamas EŽTT sprendimo tekstas netiesiogiai (gal nesąmoningai, tik ignorantiškai) legitimizuoja SSRS įvykdytą Lietuvos Respublikos okupaciją ir aneksiją. Pagal EŽTT nuostatas, šis nuosprendis gali būti redakciškai taisomas (subject to editorial revision), tad tokio taisymo Lietuva turi tuoj pat kategoriškai reikalauti.

Svarstytina, ar Lietuvos atstovai EŽTT ir prie jo neturėjo veiksmingiau, kategoriškiau protestuoti prieš politinio neraštingumo apraiškas teikiamame sprendimo tekste, kurios diskreditavo ir EŽTT, ir padarė žalą teisingumui bei Lietuvai. Taip pat – ar buvo aiškinamasi, kuo rėmėsi EŽTT pirmininkas Deanas Spielmanas iš Liuksemburgo, pasinaudojęs prerogatyva paprašyti „bet kurį suinteresuotą asmenį“ raštiškai pateikti savo pastabas (EŽT Konvencijos 36 straipsnis). Jis ir paprašė, galbūt paprašytas, kad suinteresuotoji Rusijos Vyriausybė dalyvautų kaip trečioji šalis – šalia V. Vasiliausko ir Lietuvos Respublikos, – arba tiesiog Rusijai leido įsikišti (was given leave to intervene – tai pažymi EŽTT sprendimas) į teismo vyksmą raštiška forma, nors pirmininkui tai neprivaloma; jis galėjo ir neleisti dėl interesų konflikto.

Nežinome, ar kas nors iš Lietuvos mėgino nušalinti tą įsikišimą, politinį įtakojimą. Svarbu dar paskelbti oficialų Rusijos Vyriausybės intervencijos tekstą. Bet žinome, kad kai kurios valstybės (Austrija 2011 m.) būna apgailėtinai neatsparios tokio pobūdžio agresyvioms intervencijoms.

Nežinome, ar EŽTT tarp kitų dokumentų buvo pateiktas Lietuvos Respublikos 1949–1999 metų teisės aktas – Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Tarybos, vienintelės teisėtos valdžios Lietuvoje svarstomuoju 1949–1953 metų laikotarpiu, Deklaracija; ji patvirtinta 1999 m. sausio 12 d. Lietuvos Respublikos įstatymu.

Deklaracija skelbia arba nustato, kad Lietuva yra demokratinė respublika (3 str.), kad „Asmenys, bolševikinės arba vokiškosios okupacijos metu išdavę Tėvynę bendradarbiavimu su priešu, savo veiksmais ar įtaka pakenkę tautos išsilaisvinimo kovai, susitepę išdavystėmis ar krauju, yra atsakingi prieš Lietuvos Teismą“ (Deklaracijos, tapusios Lietuvos įstatymu, 17 str.).

EŽTT galėjo tapti svarbi ir to teisės dokumento 22 straipsnio nuostata, kad LLKS Taryba būtent 1949 metais „prisideda prie kitų tautų pastangų sukurti pasaulyje teisingumu ir laisve pagrįstą pastovią taiką“ (JTO idėja), kuri kilsianti iš Atlanto Chartijos, Žmogaus Teisių Deklaracijos ir kitose deklaracijose paskelbtų principų… Tarp jų jau buvo JTO 1946 metų rezoliucija ir 1948 metų konvencija dėl genocido nusikaltimų. Tad tokia yra Lietuvos nacionalinė teisė šaliai lygiuojantis į Jungtines Tautas nuo 1949 metų LLKS Deklaracijos.

Straipsnio tęsinį kviečiame skaityti portale lzinios.lt.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
a jo... mieli komunistai

Landsbergis ypač myli komunistus, stribus ir kitus kolaborantus:
– užtenka pažiūrėti į konservatorių viršūnėles bei polikarpovną 🙁

Tomas

o 12 sekundžių tai konservatoriams tiko,nesikirto su demokratija ir teisingumu.

Miško Uoga

o ką pasakysite dėl partizano Prano Končiaus, pone Landsbergi? Vieną apgynė kuriam tai laikui, o P.Končiaus – ne…Remiamasi KGB surinkta medžiaga.

O kiek nužudė

Lietuvos žmonių „miško broliai’ ir nė vienas nebuvo nuteistas, a, Landsbergi?

Pensininke

Dedulei ir jo isrinktajai maloniai talkina besipozuodami auksti dvasininkai. Sakoma, kokiu gimei-tokiu ir mirsi. Netikiu, kad igimtas ir isugdytas komunistines moralines idejas galima pakeisti su dvasininku pagalba. Net jie ne vieno is komunisto neatverte i doro, zmogaus vadovo morale.

Apuokiukas

Tai ką darysim? Nieko? Lauksim, kol kas nors savaime pasikeis?

grumstas

O kokį kaltinimą galėjo surašyti tie , kurie nebuvo liustruoti – tada kai buvo galima juos liustruoti.Tada aiškinote, kad negalima supriešinti tautos- patriotų ir kaomunistų kagėbistų.Štai dabar tos, anos politikos vaisius ir kremtame. O politikai sugeba ,visda kaip katinai ant keturių nutūpti- dabar aiškina ,kaip turėjo padaryti tie, kurie uoliai tarnavo sovietinei tvarkai, ir galimai yra įsipareigoję tarnauti ne tautai, o tiems ,kurie moka didesnius pinigus- gali būti ir rubliais,
Atseit kalti ne jie poltikai atatinkamu laiku nepadarę reikiamo sprendimo , o tie ,kurie dabar krečia eibes.

111

landsbergizmas.lt

Kaip bus?

vasiliauskas šaudė mūsų Partizanus, o dabar Lietuva mokės jam už tai eurus..?

s.m.

skaitykite tinklapyje alkas.lt superine G.Songailos analize sia tema. Raudonieji Strasbure spaudziami ruskio apsisiko stipriai.

to "o kiek nužudė..."

tarpukario Lietuvoj nebuvo vagių, žudikų, gaujų, mulkintojų…Juk sakoma, žmonės net namų nerakindavo…Tad jeigu brolis lietuvis ėmėsi ginklo, tai ne be reikalo-jis gynė savo namus, savo krikščionišką tikėjimą, savo garbę ir savo Laisvę…Nebuvo lietuvis žudiku ir išgama. Jis tiesiog gynėsi. Ir nekaltų, ir kaltų nežudė, nes giliai DIEVU tikėjo, pats teismo nerengė, o kovojo su istrebiteliais, okupantais. Klastingi okupantai, apsimetę Lietuvos kovotojais, žudė ir gąsdino žmones, kad suterštų šventą kovotojų už Laisvę vardą. Apie tai daug rašyta ir visi tai žino.

11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top