Vytautas Matulevičius. Iš JAV galime prašyti tik kareivių ir tankų, bet ne teisėjų. O gaila

Neringos Venckienės byla labai paradoksaliai atskleidė išvirkščiąją mūsų prokurorų ir teisėjų nepriklausomumo pusę. Paaiškėjo, kad tas nepriklausomumas pasiteisina tiktai tuomet, kai mūsų prokurorus bei teisėjus kas nors įdėmiai prižiūri.

Šiuo atveju užteko reiklesnės amerikiečių akies, ir iš 40-ties N. Venckienei inkriminuojamų nusikalstamos veikos epizodų liko tik keturi. Dešimt kartų mažiau! Kitus lyg vėjas nupūtė, nors juos generalinis prokuroras D. Valys pateikinėjo Seimui už gryną pinigą.

Tačiau tai – ne vienintelis pastarojo meto stebuklas.

Teisėjas A. Cininas, kažkada atmetęs pedofilijos versiją, netikėtai prabilo N. Venckienei palankių argumentų kalba ir pareiškė, kad jo vadovaujama kolegija nusprendė suimtąją paleisti į laisvę, nes jai taikoma kardomoji priemonė esanti per griežta. Negana to, jis dar paaiškino žurnalistams, kad N. Venckienės išvykimo į JAV net negalima laikyti slapstymusi nuo teisėsaugos, nes tuo metu jos laisvė nebuvusi apribota.

Kitaip tariant, išvykdama ji nieko nepažeidė, nes turėjo teisę kaip ir kiekvienas pilietis išvykti, kur nori.
Turbūt, tai išgirdęs, ne vienas žmogus nuo Didžiasalio ligi Klaipėdos netikėdamas pasitrynė akis.

Tačiau visose su Garliavos įvykiais susijusiose bylose mes tiesiog buvome pripratinti prie žaidimo į vienus vartus ir totalios propagandos, todėl tai, ką išgirdome pastaruoju metu, sukrečia. Pasirodo, kad net ir tokia nusikaltėlė kaip N. Venckienė turi savo teises ir net ir ją teisiant būtina laikytis įstatymų. Galite patikėti?

Štai kas nutinka, kai tokia šalis kaip Jungtinės Valstijos nedviprasmiškai perspėja, kad jos atstovai atidžiai stebėsiantys šį procesą.

Bet štai kokia problema: mes negalime prie kiekvienos abejotinos bylos pastatyti po amerikiečių teisėją. Mes galime prašyti JAV, kad jos atsiųstų daugiau kareivių ir tankų, bet negalime paprašyti, kad atsiųstų kitokio mentaliteto teisėjų. Lietuvos Respublikos Konstitucija ir toliau lieka galioti, o su ja – toliau lieka galioti ir konstitucinis teisėjų bei prokurorų nepriklausomumo principas, kuris mūsų visuomenėje jau seniai prilyginamas necenzūrinei sąvokai.

Dėl to labai apmaudu, nes pats teismų nepriklausomumo principas yra milžiniškos svarbos išradimas, ant kurio laikosi visa Vakarų civilizacija. Taigi, mūsų teisėjai, kurie ima kyšius ar vykdo kieno nors valią, yra ne šiaip nusikaltėliai – jie yra barbarai, kurie griauna civilizuotą tvarką ir bloškia mūsų atkurtą valstybę į prarają.

Pasakysiu daugiau. Šiandien kaip niekad akivaizdu, kad prokurorų ir teisėjų nepriklausomumo principo ekstrapoliacija į pokomunistinę terpę buvo per daug ankstyva, paremta naiviomis iliuzijomis, o gal net pikta valia, ir todėl virto teisingumo grotesku, atnešusiu Lietuvai ir jos piliečiams begalę kančių ir nelaimių.

Metas pažvelgti tiesai į akis ir pripažinti, kad mūsų šalyje siautėja ne tik neregėta socialinė nelygybė, bet ir jos neišvengiamas satelitas – totali piliečių nelygybė prieš įstatymą. Lietuvoje teisus tas, kas turi daugiau pinigų, ryšių, kas užima aukštesnę padėtį socialinėj hierarchijoj, o nes tas, kurio pusėj – įstatymas.

Asmenys, patenkantys į turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą, de facto nebepriklauso mūsų šalies jurisdikcijai, nes už nieką nebaudžiami. Pasižiūrėkite į dabar vykstantį garsiausią politinės korupcijos procesą, pažvelkite į kaltinamųjų suole sėdinčių asmenų veidus ir tyliai atsakykite sau į klausimą, ar tarp tų veidų yra pagrindinis asmuo. Į tai atsakius, daugiau apie ką nors kalbėti tiesiog nebelieka prasmės. Mus valdo ne žmonių rinkta valdžia, o feodalai, todėl ir teisingumas – išskirtinė jų nuosavybė. Kaip ir biudžeto lėšos, buvusios valstybinės įmonės, senieji ir tarybinių laikų statiniai, vertingiausiosios Lietuvos žemės ir pan.

Bet dar blogiau, kad mes nematome ir net neieškome išeities. Jos nesiūlo ne tik politikai, mūru stojantys už teismų nepriklausomumo groteską, bet ir patys teisėjai, save ir toliau laikantys neklystančiais. Nieko nesiūlo ir teisėjų savivaldos institucija – Teisėjų taryba, nors jos buvęs vadovas neseniai buvo išleistas iš Lukiškių pareiškus įtarimus kyšininkavimu.

Ar begali būti aiškesnis signalas, kad sistema jau priartėjo prie liepto galo? Atrodytų ne, bet ar girdėjote, kad be vienos spaudos konferencijos būtų imtasi ko nors dar?

O kol niekas nieko nesiima, padėtis prokuratūroje ir teismuose jau ima kelti labai konkretų pavojų mūsų valstybės saugumui. Ryškiausias to pavyzdys – kone dešimtmetį tąsyta Darbo partijos ir jos įkūrėjo byla. Nors joje figūravo milžiniškos neteisėtos lėšos, panaudotos patekimui į valdžią, V. Uspaskichas gavo juokingą bausmę ir dabar ruošiasi grįžti. Daryti tą patį?

Ne prasčiau sekasi ir juridiniam asmeniui Darbo partijai, kurios nuteisti ir likviduoti neleido teisėjai. Kai V. Uspaskicho byla pagaliau pasiekė Aukščiausiąjį Teismą, šis kontatavo, kad turėjo būti teisiama ir partija, bet tuo metu jau buvo suėjusi senatis. Įsivaizduojate didesnį pasityčiojimą iš Lietuvos valstybės ir teisingumo, nei šis?

23 milijonai litų juodų pinigų politikoje – ir beveik jokių pasekmių. Ir jokių aiškinimųsi iš prokurorų pusės, iš kur tie pinigai dygsta. Todėl ir galima pradėti nuo pradžių.
Bet žmonių savigarba anksčiau ar vėliau gali prabusti. Ir gali nutikti tai, kas nutiko Lenkijoje ir ką profesorius T. Janeliūnas pavadino „bandymu grubia valdžios jėga pakeisti tiek esamų Konstitucinio Tribunolo, tiek Aukščiausiojo Teismo ir kitų teismų teisėjų sudėtį, nepaisant perspėjimų, kad tokie žingsniai prieštarauja klasikinės demokratijos taisyklėms.“

Būdamas liberalių pažiūrų žmogumi, Lietuvai tokio kelio aš nelinkiu. Bet suprantu, kad, padėčiai ir toliau nesikeičiant, tai gali būti vienintelė išeitis.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
23 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Dzeikas

Deja teiseju importas negalimas.Visomis prasmemis.Negalimas del to,kad tai priestarauja JUV principams, ir negalimas del to,kad tai netarnaus bendrajam geriui. Vaikscioti, tvarkytis elementaria higiena zmogus turi PATS.Valstybine teisesauga kiekviena visuomene turi ismokti tvarkyti pati. Kodel JAV to nedarys? Pasimoke po Siaures pergales pilietiniame kare 1860-65mm. Kai visuomene pati is saves nekontroliuoja valstybes pareigunu isoriskai primesti pareigunai korumpuojasi nepaprastai greitai. Arba apauga vietiniu kamarile kurie atsiustaji pareiguna izoliuoja nuo visu reikalu ir zmoniu. O paskui tie pareigunai jau su korupcijos infekcija grizta i JAV. Amerikai to reikia? Del tos priezasties Puerto Rikas nepriimamas i JAV valstijos teisemis(o jie prasesi ir nekart). Kodel lietuviski teisejai korumpuojasi su neiprastu lengvumu? Kodel Venckiene buvo persekiojama kaip „liaudies priesa” NKVD? O ka teisejai ne is tautos?… Skaityti daugiau »

stasys

Dzeikui ..Cit. „Kitaip sakant lietuviai kaip daugelis atsilikusiu tautu elementariai nesilaiko doroves normu , o daznas net ir nelaiko reikalingu ju zinoti.“ Man atrodo kad tavo išvados nepakankamai argumentuotos . Keletos asmenų keistas elgesys dar ne priežastis tauta laikyti atsilikusia . Bet koks keistas elgesys turi savo priežastis ir paaiškinimus kurie nebuvai turėtu būti supaprastinami kaip pats rašai . Galima papriekaištauti Lietuviu tautai už per menka nueita saviugdos kelią .. kuris leistu labiau toleruoti svetima nuomone , turėtu daugiau atsakomybės ir pareigos jausmo , bet tokių dalykų nepasieksi per visuomenėje per ketvirtį šimtmečio metu .. Tokie dalykai eina koja kojon su augančiu žmogaus gerbusiu ..

ne teisėjų reikia

bet čžvistų.
kad biski apmalšintų kgbistų siautėjimus.
—–
(a ne, matulevičiau? 🙂 )

Dzeikas

stasiui:
Konceptuali klaida. Dorove neina paskui gerbuvi(n). Gerbuvis eina paskui dorove(n).

Mes

niekada neabejojome j. milaiti, kad tu žinai kas yra „stasys”, kad ir kokį š* tu čia apie Ameriką bemaltum.

Žodžio laisvė...

Dažnai komentaruose tenka perskaityti,kad lietuviai yra nepilnavertė ,atsilikusi
Tauta.Kas jums davė teisę dergti lietuvių Tautą?Lietuvių Tauta yra pilnavertė,XXI a.
turinti daug aukštąjį mokslą įgijusių piliečių.Beraščių Lietuvoje nėra.Visi raštingi,daug skaitantys,sėkmingai veikiantys ir lengvai įsisavinantys šiandieni-
niuose ryšių ir telekomunikacijų srityse,pilnos bibliotekos knygų ir jose skaitytojų,daug keliaujantys ir plečiantys savo akiratį.Tik visa bėda,kad lietuviai
net ilgus šimtmečius buvo uždaryti narve už geležinių grotų,be galimybės ištrūkti į
platų pasaulį.Taip kad nedrįskite žeminti ir niekinti LIETUVIŲ TAUTĄ.

stasys

Česlova Zukuliene .. o Jus dar nepabodo taip gyventi ? nuo vienos pertvarkos iki sekančios .? Taip gyvenimas pro pirštus ir ištekės ..o Jus vis dar lauksite tos tinkamos savo reformos teisėsaugoje .

Birute

geras str.pagarba autoriui

Schwarkell export import

Amerikonai mūsų biudžetui per brangus.
Todėl geriau dykai atvešiu marokiečių, senegaliečių, irakiečių ir afganų.
Jie labai greitai Lietuvoje sutvarkys viską pagal Šariato teisę.

Matriona

Esu tik vidurinia silavinima, bet labai gerbiu visus mokitus teisėjus ir prakurorus. Nors ir nesu labai daskanalnai susipažinusi su teises mokslais, bet pagal mano nuomone amerikonu teiseju parengimas labai acilieka.
Tik viena pavizdi. Amerikonas teisejas rašo, kad nemato nusikaltima jei kažkas renka infarmacija apie privatu pedofilu givenima.Jis sako apie kaltinimus kad jie silpni.
Kaip jums tai atrodo? Ar gali žmogus su augštoju įsilavinimu sakiti, kad rinkti informacija apie pedofilus yra teiseta?? Net aš suprantu kad ne.

Žodžio laisvė...

Matriona,slėpkis savo urve ir ne kiauksėk arba užsičiaupk visiems laikams,o dar geriau išvažiuok į savo rodiną.

Grieztai

ir teisingai.Aciu.

Janina

Gal ką nors praleidžiame gausioje melo ir provokacijų spaudoje- labai gaila… Bet tokio rimto, verčiančio giliai visiems susimąstyti straipsnio nebuvo!

Garbė protingam sąžiningam AUTORIUI!

Linkime jėgų nelygioje kovoje, bet tikėkime, kad vis tiek kada nors laimėsime!

Pensininke

Zmones naiviai tiki vienasaliska ziniasklaidos demesiu esamai sitemai. Rinkinuose i prezidentus matomai veike pinigai, nes jie valdo visa pasauli.

Vytautas Matulevičius

Dėkoju p. Janinai. Palaikymas kartais svarbus tuo, kad padeda nenuleisti rankų.

Lietuvos pilietė

Ačiū Gerb. Autoriui. Stiprybės.

s.m. >Žodžio laisvei

na prastai tamstai su sarkazmo suvokimu. Matriona – tai elementarus (ne mano)šaržas delfynuose atseit išnirusios (veikiausiai pačių delpčiulpių sugalvotos) po 10 metų Garliavos „kaimynės matrionos”, kuri labai jau ten „protingai” pripostringavo Neringos Venckienės parvežimo iš amerikės tema.
Kitąkart taip užvarydamas bent susimąstykite, ar komentaras yra realus, ar tik porcija gero sarkazmo. Jumoro jausmo iš mūsų valdžiagyviai atimti kol kas neįgalūs.
Kails, bro.

Man panašu,

kad mūsų (?) taip vadinama teisėsauga jau darosi rimta grėsme valstybės saugumui, aš jau manau, kad jie ne Lietuvai dirba. Kam naudingas tas agresyvus Kedžių ir Venckienės persekiojimas? Tikrai ne Lietuvai! Šiurpstame nuo tokio „teisingumo”, kurį regime dabar, kai prokurorai įraudusiais žandukais, nepakeldami akių veblena į mikrofonus apie Venckienės pavojingumą, kai jai taiko ne įstatymu paremtas bausmes? Šiose bylose nuo pat pradžių taip buvo – į Kedžio skundus nusispjauta, vaikas pagrobtas iki dantų ginkluotų sutvėrimų pajėgomis, pažeidžiant įstatymus, Venckienei prirašliavota krūvos nusikaltimų, ir ačiū Dievui, kad ji kreipėsi pagalbos į JAV, nors privertė nerišliai viešumoje mekenti „vyrus”. Ačiū tikram vyrui V. Matulevičiui, reikia tiems „vyrams” drėbti tiesą į akis, nors, manau, jie jau viską praradę – sąžinę, regėjimą, teisingumo suvokimą.

būtent!

Mes galime prašyti JAV, kad jos atsiųstų daugiau kareivių ir tankų, bet negalime paprašyti, kad atsiųstų kitokio mentaliteto teisėjų.

tam s.m

Humoro bei ironijos ir čia komentuojantys nesupranta. Tą jau seniai pastebėjau.

Jokūbėliui

Prieš vaitodamas ir kaltindamas kitus dėl sąsiaus, pasižiūrėk į veidrodį, arba pasiskaityk savo senesnius komentarus, veidmainis moraliste. 🙂

Rimantas

Iš aibės prokuratūros pateiktų kaltinimų liko tik keturi ir panašu, kad dalis jų ne tuo adresatu. Iš tikrųjų, prisimenant tuos tragiškus Garliavos įvykius, juk N.Venckienė ne kartą savalaikiai viešai žodžiu ir raštu teigė neatsisakanti mergaitę ‘perduoti’ motinai, tačiau griežtai prisilaikant Kėdainių apylinkės teismo sprendime įtvirtintos nuostatos nenaudoti tam prievartos, o Stankūnaitė buvo įpareigota, palaipsniui didinant pasimatymų laiką, prisipratinti dukrytę. Pradžioje taip ir buvo daroma. Vėliau pasimatymai nutraukti, matyt, suplanavus ‘perėmimo’ kitokį, deja, scenarijų. Brutali jėga panaudota tiek prieš teisėją N.Venckienę, tiek prieš mergaitę. Liko neištirtas anstolės komandos įtartinas guminių pirštinių ir kaldrytės panaudojimas mergaitės ‘perėmimo operacijoje’ ir t.t…

Neleiskim.

Solidarizuokimės. Teisė turi dirbti normaliai. Jei ir toliau teisė bus priversta dirbti pagal korupcinę „tvartelio” sistemą – valstybės neliks. Vilniuje susikūrė „išgyvenimo sistema”. Ir viskas vyksta pagal „išgyvenimo taisykles”. Teisė turi gauti oro. Ji turi pradėti funkcionuoti o ne „egziztuoti” pagal kažieno kokios partijos reikalavimus. Teisės prerogatyva turi dominuoti. Tada yra vilties. Nevarykit Širinskienės į dugną – kad ir kaip nepatinka. Tai vienintelė Lietuvos teisės išsigelbėjimo sąlyga. Norit tikėkit, norit – ne. Kad ir kaip tai nepatinka. Toks laikas. Ji pati nepopuliari smukmenose, bet išties tai šiandien Lietuvai – reikalinga. Būna – netaip. Bet tai – kelias. Toks mūsų kelias. Tokį mums sukūrė korumpuota sistema. O korupccija – sunkus kelias.

23
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top