Žinių radijas | „Dienos klausimas“
Gyventojai pajustų didesnę pilietinę galią, jeigu galėtų rinkti merus tiesiogiai, o savivaldose būtų rengiami referendumai, mano signataras, buvęs ambasadorius Šveicarijoje Vytautas Plečkaitis.
„Jei nedidelio miestelio gyventojas slaptu balsavimu rinks tą merą, tai meras gal ir labiau skaitysis su savo buvusiais ir būsimais rinkėjais. Dabar valdo iš tikrųjų partijos: ten, kur laimi vienokia partija, tai ji diktuoja savo valią oponentams ar kitaip galvojantiems žmonėms. Kitoje vietoje laimi kita partija ir savo diktuoja – čia tas nėra gerai. […] Kuo žmogus mažiau pažįsta savo valdžią, tuo ji jam labiau tolsta“, – „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ teigė V. Plečkaitis.
Tiesa, jis pažymėjo, kad didesne piliečių galia nėra suinteresuotos partijų viršūnės. „Dešimtmečiais ten stovi tie patys žmonės, jie užsigarantavę sau Seimo nario, ministro ar kitas vietas. Susidaro elitas, kuris neatsinaujina“, – teigė jis.
Pasak V. Plečkaičio, Lietuvoje reikia padidinti savivaldos reikšmingumą Lietuvai, o referendumo kartelę (300 tūkst. piliečių parašų) – žeminti. „Ji yra nerealiai išaukštinta. Nelyginsime su Šveicarija, kur privalomas referendumas yra 50 tūkst. Pas mus bėda ta, kad savivaldoje nėra referendumų.“
V. Plečkaitis pasakojo, kaip Krokuvos miestelėnai balsavo, ar jie rengs žiemos olimpiadą 2022 ar 2024 metais, ir jie nubalsavo prieš – taip gyventojai pasisakė olimpiados klausimu. „Kad pas mus mieste būtų rengiamas referendumas – nesu girdėjęs. Jų paprasčiausiai nėra.“
Pasak jo, kai susikerta nuomonės, pavyzdžiui, dėl Žaliojo tilto skulptūrų Vilniuje, reikia klausti piliečių. „Tik reikia įjungti tą pilietinį mechanizmą, ir nebūtų čia baisu“, – teigė V. Plečkaitis.
Pilietinės galios tyrimas, kuriuo aiškintasi, kiek aktyviai gyventojai dalyvauja pilietinėje veikloje, parodė, kad Lietuvos visuomenės pilietinė galia, nors buvo ir tebėra menka, labai nežymiai auga: jos vidurkis Lietuvoje įvertintas 36 balais iš 100.
Visą laidos įrašą klausykite ČIA.
Parengė Ieva Kazlauskaitė
Jeigu norime tapti tikrai pilietine visuomene,pirmiausia turime tapti tikrai išsilavinusia visuomene…Diplomas – ne visada yra išsilavinimas…
Plečkaitis sako tiesą. Ją gerai žino Landsbergis, Bernatonis ir Grybauskaitė, bet kam jiems laisva tauta. Ką tada valdytų?
Plečkaitis, kaip tikras „plečkaitininkas” bando skaldyti Lietuvą. Referendumai savivaldose – tikras lobis Vilniaus, Šalčininkų, Visagino rajonų koloradininkams.
labai aiškiai pasakė kandidatas į prezidentus Naglis Puteikis, bet Lietuvos runkeliams geriau tinka, kai juos (runkelius) kaip avinus valdo partinės smegenų dėžutės. Naglio puteikio buvo ir daugiau gerų pasiūlymų bet runkeliams tinka konservatorių ir liberastinių statytinė Grybauskaitės. Lietuva penkiems metams gavo Dalią tai ir yra tokia mūsų DALIA.
Nepamirškite, artinasi referendumas dėl žemės nepardavimo užsieniečiams. Praleisit progą uždrausti parduoti žemę svetimšaliams, gailėsis jūsų vaikai ir anūkai visų kartų. Tinginius ir Dievas baudžia.
Labai reikia, bet referendumų kartelė nebus nuleista, nes tuo nesuinteresuotos partinės gaujos, jeigu gaujos nepritaria, tai beveik neįmanoma referendume laimėti, nes bus padaryta viskas, kad tik žmonės nebalsuotų, kad net būtų nežinančių, kad toks referendumas vyksta.
Nnženusišnekėk.
Politikams, žinoma, nereikia būti išsilavinusiems, galima įstatymus priiminėti bet kam, o štai Tauta, tai turi būti aukščiausio išsilavinimo. Čia tas pats, kaip direktoriui nereikia išsilavinimo, o valytoja turi kelias užsienio kalbas mokėti ir būti su aukštuoju 🙂
Savivaldų referendumai neįteisinti
http://koment.lt/node/201
rinkti visur turi tauta ir svarbiausia atsaukineti is pareigu,jei kaltas cype ir visam gyvenimui eilinis darbininkas ir nereike,cia terliotis,nes kitaip nieko nebus ir kiek girdziu vis suoke geresnes,teisingesnes,tai netikeliu pliurpalas turi buti ,kaip kirviu nukirsta.GEROS,TEISINGOS DALINIO NIEKO NETURI BUTI.
As manau, kad rinkimus laimejo gerb. Puteikis, o pas mus, kaip visada ” pastato” ka nori, pagal mane Grybauskaite neturejo teises net pirma karta eiti i rinkimus, del savo tevo, juk vienus pasmerke, netik juos, bet ir ju vaikus, o stai panele lindo net du kartus, tai kur pas mus, ir kada buvo pervesmas 1999m , pagal mane jo , to pervesmo nebuvo, o buvo partiniu persigrupavimas, ir stai po persigrupavimo mes valgome is atlieku konteineriu, teisingumo ne laso, o panele atejo SIMTMECIUI, VALIO
Klausiate, kodėl nesame pilietiški? Todėl, kad „sistemai“ to iš tikrųjų nereikia. Tikras pilietiškumas „sistemai“ pavojingas, tikras pilietiškumas ne tik neskatinamas, priešingai, už tikrą pilietiškumą yra baudžiama; jam užslopint iš kart užsiundomi taip vadinami sistemos sarginiai šunys: „lopatologai“, „masinio mulkinimo priemonės“, net teisėsauga… Puikiausias to pavyzdys – 320 000 piliečių iniciatyvos sužlugdymas visais valdžių pasiskirstymo lygiais valstybėje: seimo, prezidentūros, teismų, puikiai patarnavusios žiniasklaidos… Štai ir jūs, Aurimai, svarstot apie tai, bet taip jau drungnai, taip jau nedrąsiai (greičiausiai jums tai tik – „just business“??). O kad nuo jūsų, žurnalistų, pozicijos labai daug priklauso, tai faktas. Jūs neturit būti tik situaciją atspindintis veidrodis. Jūs, turėdami tribūną, pirmiausiai turit išdrįsti būti iš tikro pilietiškais, o ne „aptarnauti sistemą“. Ko verta jūsų (žurnalistų) sąjunga,… Skaityti daugiau »