Vytautas Radžvilas: Katastrofa jau įvyko

Pro Patria

„Kodėl politikams staiga prireikė įteisinti dvigubą pilietybę? Todėl, kad pagaliau pamatė, jog Lietuvą ištiko demografinė katastrofa. Kita vertus, jie siekia, kaip sovietmečiu, pagražinti gyventojų statistiką“, – LRT.lt teigė filosofas ir politologas Vytautas Radžvilas, komentuodamas konservatorių inicijuotas Pilietybės įstatymo pataisas.

Didžioji dauguma Seimo narių pasirašė konservatorių inicijuotas Pilietybės įstatymo pataisas, kurios leistų išsaugoti Lietuvos pilietybę po 1990 m. kovo 11 d. emigravusiems tautiečiams, įgijusiems užsienio šalies pilietybę. Tiesa, tik tokiu atveju, jei ta šalis yra Europos Sąjungos arba NATO narė. Tačiau prezidentė Dalia Grybauskaitė įsitikinusi, kad tokios įstatymo pataisos prieštarauja Konstitucijai, todėl, norint įteisinti dvigubą pilietybę, būtinas referendumas.

„Lietuvos Konstitucija nepasikeitė. Paskutinis Konstitucinio Teismo išaiškinimas šituo klausimu buvo, rodos, 2013 m., kai buvo labai aiškiai pasakyta, kad platesnis dvigubos pilietybės instituto plėtimas gali vykti tik referendumu, o ne įstatymais“, – praėjusią savaitę kalbėjo D. Grybauskaitė.

Konservatorių parengtą Pilietybės įstatymo pataisą jau parėmė visų Seimo frakcijų seniūnai, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, premjeras Saulius Skvernelis. Iš viso iniciatyvai įteisinti dvigubą pilietybę savo parašais pritarė 114 parlamentarų.

„Šiuo metu, kai dėl geresnių socialinių sąlygų užsienio šalyse Lietuvą palieka daugybė gyventojų, mums per didelė prabanga švaistytis savo piliečiais. Todėl ir siūlome išvykstantiems, jų vaikams arba anūkams palikti galimybę turėti teisę į dvigubą pilietybę. Nemanau, kad dėl dvigubos pilietybės emigravę lietuviai [dabar] plūstelės atgal į Tėvynę, tačiau manyčiau, kad, išsaugoję Lietuvos pilietybę, jie vieną dieną plūstelės atgal“, – teigė vienas iš Pilietybės įstatymo pataisų iniciatorių, konservatorių lyderis G. Landsbergis.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas socialdemokratas Julius Sabatauskas nepasirašė po iniciatyva taisyti Pilietybės įstatymą, kad jis suteiktų galimybę įteisinti dvigubą pilietybę.

Paklaustas, kodėl to nepadarė, atsakė, kad konservatorių iniciatyva įteisinti dvigubą pilietybę, taisant Pilietybės įstatymą, – opiumas liaudžiai: „Tai – žmonių apgaudinėjimas, nes dabar galiojantis Pilietybės įstatymas numato devynis atvejus, kada užsienio šalies pilietybę turintys asmenys gali būti ir Lietuvos piliečiais. Daugiau šiuo įstatymu nieko padaryti nebeįmanoma. Reikėtų keisti Konstituciją. O joje dėl dvigubos pilietybės numatytas referendumas.“

Lietuvoje jau įvyko demografinė katastrofa

Filosofas, politologas ir vienas Sąjūdžio kūrėjų V. Radžvilas LRT.lt tvirtino manąs, kad Seimas užsimojo įtvirtinti dvigubą pilietybę dėl kelių Lietuvos vidinių ir išorinių priežasčių.

Vidines priežastis, pasak jo, lemia tai, kad šiandien jau neįmanoma nuslėpti įvykusios demografinės katastrofos. Ją lėmė ištisus tris dešimtmečius šalies valdžios vykdyta neatsakinga ekonominė ir socialinė politika.

„Apie tai būdavo nutylima, o tie, kurie bandydavo šią problemą kelti, būdavo menkinami, jiems buvo klijuojamos šalies juodintojų ir apokaliptikų etiketės. Bet įvyko tai, ką ir numatė juodieji pranašai, – toks tautos išsivaikščiojimo mastas ne tik nenormalus, jis – visiškai pavojingas“, – įsitikinęs V. Radžvilas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad emigracija iš Lietuvos pastaraisiais metais – kur kas didesnė nei iš tų šalių, kurių išsivystymo lygis toks pats arba panašus: „Lietuvos ekonomika – viena iš sparčiausiai augančių ES. Tačiau kodėl žmonių atlyginimai mažesni nei Estijoje ar Lenkijoje? Ši aplinkybė buvo slepiama, kol Lietuvoje pradėjo taip stigti darbo jėgos, kad norom nenorom teko griebtis pigių atvežtinių vergų. Todėl ir pradėta vis garsiau ir rimčiau kalbėti apie įstatymų pataisas bei dvigubos pilietybės įteisinimą.“

V. Radžvilas teigė įžvelgiąs, kad dėl verslininkų godumo ir trumparegiškumo Lietuvą palieka net ir mokūs piliečiai. Jis atkreipė dėmesį, kad dėl to provincijoje net parduotuvės užsidaro: „O kraštas virsta negyvenama dykra, kas kelia grėsmę visaverčiam ekonomikos funkcionavimui.“

Filosofo manymu, įvardinti, kas dėl to kaltas, šiuo metu būtu pakankamai sunku. Esantys valdžioje politikai greičiausiai kaltų ir neieškos, todėl jie ir griebėsi tam tikrų veiksmų: „Vienas iš jų – sovietiniams laikams būdinga manipuliacija statistika. Su tuo susijęs ir premjero S. Skvernelio teiginys, esą, jei nebus įteisinta dviguba pilietybė, Lietuvoje drastiškai sumažės piliečių. Bet juk kiekviena valstybė gyvuoja tol, kol ją savo kasdieniu darbu išlaiko joje, o ne emigracijoje gyvenantys piliečiai.“

V. Radžvilas taip pat pabrėžė manąs, kad neįmanoma lyginti žmonių, išvykusių iš Lietuvos po 1990 m., su tais emigrantais, kurie buvo priversti trauktis iš Tėvynės prieš ir po Antrojo pasaulinio karo.

Anot filosofo, kažkodėl politikai nutyli, kad po 1990 m. emigruoti nusprendę Lietuvos piliečiai turėjo galimybę tokį sprendimą priimti kaip laisvi žmonės, o 1940 m. mūsų šalies piliečiai buvo atsidūrę agresijos ir okupacijos akivaizdoje.

Korporacijoms parankūs „išvietinti“ žmonės

Kalbėdamas apie emigracijos priežastis, V. Radžvilas atkreipė dėmesį ir į pasaulines šių dienų tendencijas, kai daugeliui stambių verslo korporacijų labai parankūs vadinamieji išvietinti, dėl daugiau eurų ar dolerių pasiryžę nors ir į pasaulio kraštą kraustytis žmonės.

„Nieko nepadarysi, tokie visuotinės globalizacijos dėsniai. Bet vis dėlto visiems žmonėms reikalinga pasaulio vieta, kurioje jie jaustųsi saugūs, kur būtų patenkinami jų poreikiai. Todėl dar ir šios aplinkybės lemia, kad skatinamas daugialypės pilietybės institutas. Todėl, jei bus įteisinta dviguba pilietybė, tai Lietuvos pilietybė reikš ne daugiau nei sovietmečiu reiškė sovietinių socialistinių respublikų pilietybė. Kitaip tariant, bus išplaunama pilietybės instituto reikšmė ir supratimas“, – įsitikinęs V. Radžvilas.

Jis svarstė, kad, įteisinus dvigubą pilietybę, jos siekti galės bet kokius motyvus turintys ir – nebūtinai naudingus Lietuvai – asmenys.

Filosofas neatmetė galimybės, kad gali ateiti diena X, kai, pavyzdžiui, Rusijai parūps ginti Lietuvoje savo piliečius nuo diskriminacijos ar hipotetinio persekiojimo, kas jau ne kartą yra buvę buvusios SSRS teritorijoje.

propatria.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
37 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Vladas Maželis

Radžvilas, kaip visada, nusišneka. JAV pilietis turi teisę neribotą laiką gyventi už JAV ribų ir gauti JAV užtarnautą valstybinę („Social Security”) pensiją. Tačiau JAV su „žalia korta” gyvenęs nepilietis, išvykęs iš JAV, po dviejų metų praranda ir teisę į svetimšalio gyventojo (Resident Alien) statusą, ir JAV pensiją. Man siaubą kelia paviršutiniškai mąstantys, anglų kalbos nemokantys Lietuvos „intelektualai”, apie pasaulį „žinias” traukiantys „iš kepurės”. Skaldo, priešina jie tautą patys to nesuprasdami.

Moralinė

katastrofa.

Gaunasi, kad

šis seimas Lietuvos išdavikai.

jei

jei seimo nariai veikia antikonstituciškai ar neturėtų būti paleistas seimas ir įvestas prezidentinis valdymas arba pradėtas generalinio prokuroro ikiteisminis tyrimas dėl antikonstitucinio susivienijimo seime?

to Gaunasi kad

apie ankstesnį Seimą jūs liūzeriai lygiai taip pat kalbėjot. Apie sekantį irgi garantuotai taip pat kalbėsit.

Saulius

Argi gali būti kitaip? Juk vykdome užsibrėžtą „Globali Lietuva-2030” planą.

Jei katastrofa jau įvyko

tai viskas, nėra ko čia ir dejuoti. Reikia apsigaubti balta paklode ir pamažu judėti kapinių link.

Dzeikas

Svarbiausia neleidome lenkams ipirsti Lietuvai raide W.
Mirt galime ramus, su tvirtu savo moralinio pranasumo isitikinimu.

Stalker

Pas runkelius labai idomus poziuris. Jeigu man nereikia dvigubos pilietibes, tai tegul niekas jos netures.

Džeikui apie valstybės prasmę

Svarbiausia, kad nesielgtume lyg būtume Lenkijos vaivadija.

Tarabilda

Jau kartą rašiau, kol valdžia nepripažins, kad Lietuvos turtas priklauso Lietuvos piliečiams, piliečių tik mažės. Valdžiai atrodo, kad Lietuva priklauso jiems. Tai gryno plauko pokomunistinės sąmonės žiedai. O ko norėt, kai šalį dešimtmečiais valdo komunistai ir NKVD liekanos.

Dzeikas

Tada turiu kontrpasiulyma.
Pasiuskime tautini NKVD i Suvalkus, Augustava ir Seinus.Tegul gaudo automobilius su lietuviskais registracijos numeriais ties prekybos centrais, ir su tokiais elgtis kaip su sovietiniais kolaborantais: istarkuoti sedmenis ir barstyt druska. Uz nepatriotiskuma, Lietuvos valstybes diskreditacija ir lietuvisko verslo sabotaza.
O jeigu lenku policajai bandys kistis pasielgsime su jais kaip sovietinis OMONas su tautiskais pasenieciais ir muitininkais. Nes tautinis NKVD tai ne Lenkijos vaivadija.
Jums tas turetu patikti.

Tautinis NKVD Dzeikui

Ačiū už puikų patarimą. Jau įsigijom kelis maišus druskos ir važiuojam gaudyti tų išdavikų pirkėjų.

stasys

Per anksti Radžvilas tautine lambada šoka .:) oij per anksti ..Gal jam reikėjo prieš tai dar ir pamedituoti ?? . Sunku iš teksto suprasti kur čia temos vinys ?..ar tai kad ta pataisą rengė konservatoriai ar tai kad ja palaikė visi ..Kiek suprantu jam jokio skirtumo kurias Seimas atidarys duris..bel paburnoti ot ne taip tas gieda gaidys ..na ne taip. 🙂 Skaitydamas knyga matai špyga vietoj minties ..taip reikėtu pavadinti tas naujas Konstitucijos teksto radybas .:)

Сталкер > Staska

Na taip bičiuli, pilnai sutinku su tavim. Kai tema uzeina ne apie propagandiskai tautiskas filosofijas, o apie labai konkrecius skaiciukus ir totaliai analfabetini valdzios mokesciu politika. Tai pasakiti cia nelabai yra ka.

 dalia

Jeigu lietuviams, kurie gime Lietuvoje, ju tevai lietuviai, per visa sovietmeti dirbe ir nieko neuzdirbe, po 1990 ir veliau isvyko I uzsieni ,ar del darbo , ar del pasizvalgymo po pasauli – reikia ziureti I juos ,kaip I priesus ir atimineti jiems jau turimas Lietuvos pilietybes , jeigu isigijo kitos valstybes pilietybe, kuri yra butina, gyvenant ir dirbant kitoje salyje, yra didziausi L ietuvos priesai, valdzios zmones patys sugalvoja tuos istatymus ,kad tik Lietuvai ir lietuviams butu blogiau . Dziaukites, kad dar lietuviai nori tos pilietybes, nori atvykti I LIETUVA ,savo tevyne, ar ilgam ,ar trumpam duosis matyti. kodel tokia nemeile vieni kitems, kazkoks pavydas? Okodel svetimsaliams nereikia referendum del dvigubos pilietybes, kuo jie daugiau nusipelne Lietuvai ? Geda, didziule… Skaityti daugiau »

daliai

O kas sukūrė problemą? Emigracija. O kas sukėlė emigraciją? Visos valdžios iki šiol buvusios in corpore, kurios nuskurdino Lietuvą ir sukūrė kleptokratinį autoritarinį režimą. Baisu, kad jau šaukštai po pietų kažką taisyti.
labai įdomu, kokias kalbas kitąmet jie kalbės iš valdžios tribūnų, sunaikinę valstybę.

Tarabilda

Paklausiu labai paprastai. Jei stebuklingu būdu prasidėtų Maidanas, ir būtų kreiptasi į išeivius sugrįžti ir jungtis prie bendro reikalo. kaip manot, kiek sėstų į lėktuvus ir grįžtų?
Šnipšas.

is JAV

Įdomu, iš kokių lėšų gyvena J.Sabatauskas, V.Radžvilas ir panašūs į juos filosofuotojai? – Iš mokesčių mokėtojų. Tad bepigu papilstyti žibalo į problemą, kai kąsnis nestringa burnoje. Juk jis uždirbtas neretai iš papilstymo iš tuščio į kiaurą. Dviguba pilietybė tikrai sugrąžins dalį tautiečių namolio. Su uždirbtomis pensijomis, gal ir su vaikais ar vaikaičiais. J.Sabatausko zinios is ,,giminaites, gyvenancios JAV” – grynas melas, iki absurdo kvailos – zmogus, turintis ,,zalia korta”, mokantis mokescius ir uzsidirbes SS (Social security = Sodrai) pensija, isvykes is JAV pora metu gaus 80 proc. tos pensijos, o po to – nei pensijos, nei zalios kortos. Neimi pilietybes- gyvenk kur nori, pensijos nebegausi. Be to,kai 9 kartus istatymas keistas ar pildytas, tereikia ir 10 karto, kaip liaudis sako… Skaityti daugiau »

stasys

iš JAV ..Jus ta Lietuva įsivaizduojate kaip didelį pensionatą senjorams iš Užsienio ? na žinot ..iš JAV . Lietuva pajėgi konkuruoti su likusiu pasauliu, bet šiuo klausimu aš susilaikysiu nuo komentarų . Senatvės pinigais nenusipirksi .. ja reikia bent užsitarnauti .

Stalker >

Gaunasi kad čekistai su komunistais ne kalti ir nieko nevaldo sitoj valstybei. Del visko kalta globalizacija.
Bet tuo paciu metu čekistai sventai mano kad gali kazkaip itakoti emigracija.
——————————-
O gal tie vemalai apie emigracijos stabdima tai tik propagandiniai kliedesiai?

Vladas Maželis Stasiui

Visai ne. Bent jau aš tai Lietuvos ateitį matau kaip radioaktyvią, tuščią Kaliningrado srities dalį. Visokių radžvilų, stasių ir panašių idiotų dėka.

Seimas keliasi

į puikybę.

Vladas Maželis

Man beprotis profesorius Radžvilas atrodo tarsi išprotėjęs chirurgas, kuris sako: „Užuot išpjovę ligoniui gangrenuojantį apendicitą, verčiau nupjaukime jam sveiką koją”.

Dzeikas

Tarabilda, paprastai pasakei – paprastai ir as atsakysiu.Manau daugelio, ne pigios desros pabegusiu i Laisvaji pasauli, vardu: Sakai „Jei stebuklingu būdu prasidėtų Maidanas, ir būtų kreiptasi į išeivius sugrįžti ir jungtis prie bendro reikalo”. T.y. jus sukeliate kipeza, pagaunate kelis „masiulius”, istrauke juos is Porsche uzdauzote pagaliais ir plytom, pastatote „viercha” is savu ir kvieciate pabegelius grizti? Savaime aisku, kad ne. Kaip klausi – taip atsakiau. ———————————————————————— O stai KODEL – cia jau trumpo atsakymo nera.Bet pabandysiu. Daznas nevykelis-patriotas, kuris net pelenines vaidmeniui Laisvajame pasaulyj nereikalingas, megsta kaltinti emigrantus: „jus pabegote i gerove kuria sukure kiti zmones ir naudojates ja!”. Tai netiesa. Alegorija kalbant atvykeliui pasiuloma, te kastuva ir sita kudra su srutomis isvalyk iki dugno. Cia ivyksta pirmas rusiavimas.… Skaityti daugiau »

vai me

Radzvilas neteisus.Katastrofa dar neįvyko. Vyksta paruošiamieji darbai.Kada Vilniaus kraštas, referendumu ,pasiprašys į Lenkijos sudėtį, štai tada ir bus katastrofa.Manau, kad tai įvyks,po to, kai nustos plaukti Europinė parama, plius pora metų, t. y. apie dvidesimt antrus metus.Įslaptinta Burokeviciaus perversmininkų gauja savo darbą bus atlikusi, Lietuvos valstybė nustos egzistuoti, o lenkai ir lietuviai supjudyti.Dėdulė, fermeris ir magnolija vaziuos, pas Putiną, ordinų atsiimti.Vienguba ar dviguba pilietybė, tam neturės jokios reikšmės.Kai kas bandys oponuoti, kad mes su lenkais esame EU ir NATO, ir Lenkijai, dabar nesvarbu imperinės „ot moza, do moza”,ambicijos , tai tas yra paskutinis mulkis.Toks pat likimas paruoštas Ukrainai ir Lvovo kraštui.Istorija eina ratu.Asitverti nuo ruskių, lenkiška patrankų mėsa .tai atitinka ir Vokietijos ir Rusijos interesus.Jeigu Lietuvoje neįvyks ekonominis proverzis ,… Skaityti daugiau »

stasys

Jei jau Tiesa nustato diskusijos ribas ..reikėtu apibrėžti ir tos diskusijos tikslus , bent tam kad nereikėtu per dažnai debete pedalą mintį .. kaip suprantu kas ant seilės puolė ..tikslas netinkamas, o drožti sena įsivaizduojama ožį tai jau matyt gerai ??? 🙂

Tarabilda

Radžvilo išsigandę neolibai atkurdinėja ALF. Soršiniūai dabar jau nebekalba apie misiją šviesti tamsią Lietuvą. Jie apie valstybę išvis nebešneka, o kalba apie iškilusias grėsmes neolibų ideologijai. Matyt globalistai atsuko pinigų kranelį lietuviškoms padugnėms.

Tarabilda Džeikui

Prašyčiau neutriruoti mano minties. Užsiimat pigia demagogija, pats ginčidamasis su tuo, ko nesakiau, o su savo paties iškraipytomis tezėmis. Darykit ką norit toje Amerikėje. Visai nejaučiu jokio pavydo.

Dzeikas

Tarabilda, as ne tau atsakiau.
As i TAVO KLAUSIMA atsakiau.

albina

Kam rašomos taisyklės? Kad jų laikytųsi visi,ir kam patinka,ir kam ne.Jeigu jos pasensta,jos keičiamos.Jei Konstitucija yra pagrindinis įstatymas:ant jo dedama ranka prisiekiant,tai apie ką diskusija? Paseno šis įstatymas,tai keiskime taip,kaip JAU nustatyta:referendumu.Sumažinkim parašų,reikalingų referendumui skelbti skaičių,kas yra logiška,pasitikėkim savo piliečiais,juk emigravusių yra kiekvienoje giminėje.Rodos,taip elementaru,o kiek aistrų,kiek priešpriešos ir pykčio.

Ar mes

beprotnamyje, ar beprotnamis mumyse???
Ar protingas žmogus pats save naikina, ar naikina savo namus, savo žemę? Juk už tai visais laikais žmonės buvo pasiruošę net mirti. O mes dabar patys, savo rankomis viską griauname.
Nėra jokio liberalizmo ir būti negali, nes jie neturi jokios ideologijos ir jokio moralės kodekso. Tai tik kiaušinio lukštas be jokio turinio viduje, o dar ir gerokai pašvinkęs.

Gal verta pasimokyti iš Lenkijos?

Jeigu valdžiažmogiai labai myli tuos, kurie paliko Lietuvą ir pasirinko kitą valstybę bei pilietybę, tai vis tiek manau, jog nereikėtų „pabėgėliams” leisti pasilikti Lietuvos pilietybę, kadangi dviguba pilietybė nesiderina su pačia pilietybės prasme. Todėl kyla klausimas, kodėl šią „problemą” nebūtų galima išspręsti, suteikiant „pabėgėliams” ne Lietuvos pilietybę, bet LIETUVIO KORTĄ, suteikiančią tam tikras privilegijas atžvilgiu tų „pabėgėlių”, kurie tokios kortos nenorėtų? Aišku, kad tokiu atveju šiek tiek sulėtėtų „Globali Lietuva-2030” plano vykdymas…

Amžinas klausimas

„Iš kur tas susipriešinimas, nepagarba ir ne meilė vienas kitam?”
– Iš meilės svetimui.

Purui ir kitiems globalistams

Antivalstybinis globalizmas yra utopinė idėja, kuri anksčiau ar vėliau neišvengiamai sužlugs. Todėl užsiiminėti tokiu eksperimentu gali tik didelių tautų valstybės, bet ne mažos valstybėlės, kurios ištirps dar nepasibaigus šiam nevykusiam eksperimentui. Kaip parodo gyvenimas, Lietuva su savo tauta bus viena iš pirmųjų iš ištirpusių valstybėlių globalioje ES „valstybėje”.

Gal čia tas atvejis,

kai Konstitucijos raidė ir aukščiausios moralinės vertybės sutampa?Kas aukščiau,-tarnauti Mamonai ar Dievui?Atiduodami pirmenybę ciesoriui,lietuviai turi nepamiršti ir Dievo įsakymų?

Julius Puras

Moralė tokia kad žmonės turi rūpintis savo ir savo vaikų ateitimi geriausiai kaip jie gali. O konstitucijos raidė idant seimas sprendžia kas tie atskiri atvėjai ir niekas daugiau. KT pasisakyti kas tie atskiri atvėjai kaip ir nubrėžti jų ribas neturėjo kompetencijos. Tokios valdžios KT nesuteikia konstitucija.

Kas dėl lietuvių tautos tai mes turime vieną kartą suprasti kad riejimasis, melai, spekuliacijos žodžiais tai nėra darna. Tai nėra lietuvių tauta jungentys dalykai. Priešingai tai dalykai kurie veda į lietuvių tautos išnykimą.

37
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top