Vytautas Radžvilas. Smetonos Lietuva?

Laidoje aptarėme diskusijas apie prezidento Smetonos atminimo įamžinimą. Toks įamžinimas būtinas, o diskusijos apie Smetonos asmenį daugiau rodo mūsų kaip tautos liūdną būklę. Kaip sakiau laidoje, jeigu kyla diskusijos apie akivaizdžius dalykus, kažkas su mumis yra labai negerai.

Esu kritiškas įvairiems Smetonos sprendimams, tačiau visa tai yra antraeilė diskusija. Antanas Smetona yra pačios tarpukario Lietuvos Respublikos simbolis. Jo įamžinimas yra šios respublikos triumfo įamžinimas. Baimė tą padaryti yra prieškario Lietuvos baimė, paties suverenaus valstybingumo baimė. Kad galėtume iš tiesų būti valstybe, būtina (nors nepakankama) šį ligotą santykį su praeitimi įveikti. Tad ir paminklas Smetonai Vilniuje privalo būti.

5 5 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
grietinė

gelbėdamas lietuvių tautą ir vardan Lietuvos Smetona pats save pasiaukojo – pasirašymas sutarties su Stalinu reiškė Smetonos pasitraukimą iš Lietuvos anksčiau ar vėliau ir žūtį

Marius

Na jau ne Radžvilai. Norite įamžinti autokrato, ėmėsio rusų pinigus, uždarinėjusio opoziciją į priverstinio darbo stovyklas, atminimą? Tada mano balso negausite. Kaip užknisa toks mąstymas: „kritiškai vertinu, bet… reikia vistiek įamžinti”. Trūksta žodžių. Tai stabmeldystė. Demokratinėje valstybėje paminklo autokratui negali būti iš principo. Norisi kažką įamžinti? Įamžinino apsėdimas? Yra kur kas labiau vertų asmenų: garbingų ir nesusitepusių.

Gimdamas Smetonos neutikau

Būkime biedni, bet teisingi. Smetonos išdavystė ne mitas, jį maitino ne tiek okupantų agitatoriai, kiek mūsų seneliai ir tėvai, lieję ir dėl jo, sakykime, nesusigaudymo situacijoje, savo kraują miškuose, mirę nuo šalčio ir bado sibiruose. Jeigu ponas profesorius filosofas mano, kad gali iškopti į politines aukštumas reabilituodamas vadus – šiaudadūšius, tai jis grynas gimnosofistas. Man asmeniškai Smetona nei žuvis, nei mėsa, tuščia vieta, nors žinau, kur jo dvaras, kuriame piliakalnyje stūkso jo apsilankymo garbei pastatytas atminimo akmuo ir dar daug ką. Bet tai praeitis, į kurią reikia žiūrėti ne tik iš politinės naudos pozicijų, bet ir su racionalia panieka, kai to reikia.

paprastas faktas

Palyginus su dabartiniais švabiniais LT valdžiagyviais-neadekvatais,Smetona atrodo kuo tikriausias pūkuotas angeliukas…

Dzeikas

T.y. dabartiniai valdziagyiviai vampyrai su putomis drimbancipm nuo nasru ir krauju papludusiomis akimis, o Smetona greta ju siaip vegetariskas pacukas vagiliaujantis grudelius is sandelio, arba dveseliena mintantis jei pasiseka tokia rast.

Kai neturi, ką pasiūlyti

Paminklai valstybėse statomi pačių arba svetimų. Ar mes esame tie patys, kurie galime kažką pastatyti? Ar galvojame, kad pastatę tapsime daugiau pačiais savimi? Bijau, kad čia veikia antras variantas.

arar

Skaičiau, kad Antanas Smetona buvo ne tik Lietuvos prezidentas, bet ir Didžiojo Vilniaus Seimo ( 1905m.) prezidiumo narys , 1902-1920 metais gyveno ir dirbo Vilniuje.

8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top