Vytautas Radžvilas. TS-LKD: kitų valstybių piliečius formuojantys ugdymo anklavai yra Lietuvos tikslas

Nacionalinio susivienijimo tarybos narės prof. Laimos Kalėdienės straipsnyje keliamas fundamentalus ir principinis klausimas: kodėl atkūrusi nepriklausomybę Lietuva ir po trijų dešimtmečių tebėra vienintelė Europos šalis, kurios valstybinėse bendrojo lavinimo mokyklose mokymas dar gali būti vykdomas ne valstybine kalba ir oficialiai numatoma tai tęsti?

Išsamius ir dalykiškus argumentus, kodėl ir kiek absurdiška ir pavojinga tokia padėtis, gali įvertinti su jais susipažinęs straipsnio skaitytojas. Jie svarūs ir praktiškai neatremiami. Ypatingą reikšmę straipsnis įgyja verdančių diskusijų dėl rusų kalbos, kaip antrosios užsienio kalbos, mokymo. Akivaizdu, kad šių diskusijų paskirtis yra nukreipti visuomenės dėmesį nuo iš tiesų esminio klausimo ir „nuleisti garą“ nenorint spręsti tikros problemos.

Rusų, kaip ir bet kurios kitos užsienio kalbos, turėtų mokytis tie, kurie mano, kad jos galės prireikti dirbant tam tikrose veiklos srityse, arba paprasčiausiai ja domisi ir ją mėgsta. Toji dirbtinė painiava ir dūmų uždanga kuriama tam, kad nebūtų pradėtas rimtai kelti ir svarstyti iš tiesų gyvybiškai visuomenės sanglaudai ir nacionaliniam saugumui svarbus klausimas: kokių valstybių piliečiai ir patriotai ugdomi Lietuvos kitakalbėse valstybinėse mokyklose?

Tai nėra kiekvieno tokių mokyklų mokytojo ir mokinio kaltumo prezumpcija grindžiamas ar nesveiko įtarumo įkvėptas klausimas. Jį lemia akivaizdus institucinis veiksnys: jeigu, kaip primena straipsnio autorė, ištisų mokyklų mokiniai prisiekia prie Pilsudskio kapo, kas gali jų sąmonę ir politinę savivoką apsaugoti nuo galbūt netiesiogiai peršamo įsitikinimo, kad jie yra Lietuvos „neteisėtai“ atplėšto ir okupuoto Lenkijos „pakraščio“ gyventojai? Žinoma, viešai bus prisiekinėjama, kad tai netrukdo būti lojaliais Lietuvos piliečiais. Bet tai jau matyta: tarpukariu Klaipėdos krašte taip pat iki tam tikro laiko vyravo „sąlyginio“ lojalumo Lietuvai nuotaikos ir formalios deklaracijos.

Lygiai taip pat galima klausti dėl rusakalbių mokyklų. Suprantama, kad visose šalyse esama rusų, kuriems gegužės 9-oji, kur jie begyventų, yra ypatinga diena, kuri niekada neišnyks iš kolektyvinės atminties. Ją prisiminti ir paminėti yra natūralu. Bet paminėti galima įvairiai. Kalbėti apie Raudonąją Armiją kaip išlaisvintoją? Ji tikrai išlaisvino Rusiją. Tačiau ar rusakalbėse mokyklose iš tiesų mokoma lietuviško požiūrio į Antrąjį pasaulinį karą, būtent ar tų mokyklų mokiniai tikrai supranta, kad toji kai ką išlaisvinusi armija iš Lietuvos vis dėlto pamiršo išeiti ir buvo užkariautoja, ne išvaduotoja? Nepanašu, kad tai būtų visuotinai suprantama ir juo labiau pripažįstama.

Būtent todėl kitakalbės mokyklos, atsiribojant nuo pavienių asmenų nuostatų, instituciškai yra svetimų valstybių piliečius ir jų patriotus ugdantys anklavai Lietuvoje. Ir kas šito atkakliausiai nenori suprasti net vykstančio karo kontekste? Be abejo, „patriotiškiausia“ Lietuvos partija ir jos švietimo ministrė, kryžiumi gulanti už tai, kad šie okupacijos laikais sukurti anklavai išliktų. Partijai ir ministrei visiškai natūralu ir priimtina, kad lietuvių kalba daugelio būsimųjų Lietuvos piliečių sąmonėje toliau būtų ne valstybinė kalba, o „čiabuvių“ šnekta, kurios verta šiek tiek pramokti tik dėl pragmatinių priežasčių.

Viso prof. Kalėdienės straipsnio nuoroda: https://www.delfi.lt/news/ringas/politics/laima-kalediene-lietuvos-mokyklai-laikas-iseiti-is-sovietmecio-i-lietuviu-kalba.d?id=91783639 Nesikuklinkite juo pasidalinti.

4.6 9 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
31 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
T0mas J.

TieSOSai, pamiršot nurodyti savo kontaktus.Paviešinkite prašau redakcijos sudėtį, telefoną ir el. pašto adresą.

habilitas

Negražu pone Vytautai plagijuoti jau išsakytas mintis apie šį straipsnį, primenate tokią vieną Rasą, plagijavusią atodangas 2017 metais, šioje svetainėje.

rusai - mūsų šeimininkai

kas vadina rusus burliokais, niekadėjais, okupantais – su jais kalbasi prokuratūra.
rusai daug turi privilegijų, palyginti su lietuviais.
rusai net neturi tikslo emigruoti – kaip lietuviai
gal kas žino kokį ruskelį, kurį už smulkmeną antstoliai išbuožino?
tokių nėra

Žodžio laisvė

Lietuvoje lenkiškas ir rusiškas mokyklas naikinti, o rusų kalbą, kas nori mokytis, palikti . Rusų kalba visose mokyklose turi būti kaip užsienio kalba prilygstanti vokiečių , anglų, prancūzų ar ispanų kalbos pasirinktinai. Kuo daugiau kalbų mokiniai išmoks ,tuo jų galvose bus šviesiau. Daug nediskutuokit, tuoj pat nuo sekančio rugsėjo visas mokyklas Lietuvoje padarykite lietuviškomis. Ir baigtas kriukis, be mitingų ir piketų.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Reikia bei privaloma panaikinti antikonstitucines rusiškas mokyklas Lietuvoje.
Vadovaujantis konstitucija, Lietuvoje negali būti rusiškų mokyklų.
14 straipsnis
Valstybinė kalba – lietuvių kalba. _

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

– Rusiškų tekstų turi nelikti visose valstybinėse įstaigose, bankuose (bei bankomatuose) ir visose kitose įmonėse.
– Visų tv visos laidos – be ruskių kalbos (ir be rusiškų tekstų).
– Griežtai. _

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

– Lietuvoje gyvenantys ruskiai tyli neprotestuoja, nemaištauja, nestabdo LDK Ukrainos gyventojų žudynių.
– LDK Lietuvos žemėse turi nelikti nė vieno ruskio.
– Visi ruskiai, dinkit iš Lietuvos. _

Skaitytojas

Trumpai tariant, Lietuvoje reikia padaryti nuodugnią visuotinę derusifikaciją. Ir padaryti ją iš tikrųjų, o ne šiaip pervadinant „rusų dramos“ į „Vilniaus senąjį“. Tiesą sakant, tai padaryti reikėjo prieš 30 metų.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Gruodžio 8, lietuvių kalbos mokytoja Astra (patriotė) buvo atleista iš darbo.
https://www.youtube.com/watch?v=lHnYVf9w7E4
Stribvaikiai siautėja. Katastrofa

trackback

3drawing

trackback

coursework writers https://brainycoursework.com/

trackback

coursework research https://courseworkninja.com/

trackback

coursework writing services https://writingacoursework.com/

trackback

coursework marking https://mycourseworkhelp.net/

trackback

coursework psychology https://coursework-expert.com/

trackback

differential equations coursework https://teachingcoursework.com/

trackback

design technology coursework https://buycoursework.org/

trackback

free single site https://freewebdating.net/

trackback
trackback

best online dating website https://sexanddatingonline.com/

trackback

personal ads dating https://onlinedatingsurvey.com/

trackback

free dating sites without registering https://onlinedatingsuccessguide.com/

trackback
trackback

meet women online free https://datingwebsiteshopper.com/

trackback

dating sites free chatting https://allaboutdatingsites.com/

trackback
trackback

dating personals https://freewebdating.net/

binance usd

I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

31
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top