Vytautas Radžvilas. Vėl ,,paukščių kalbos” statusas? Norint sunaikinti tautą, nebūtina ją visą išžudyti…

Norint sunaikinti kalbą nebūtina uždrausti jos raštą. Užtenka pamažu stumti kalbą iš viešojo gyvenimo ir nepastebimai ją paversti tik buitine virtuvės šnekta. O ta kalba šnekantiems žmonėms sudaryti tokias sąlygas, kad jie ,,dėl savo pačių patogumo” savo Tėvyneje ir valstybėje būtų priversti ,,savanoriškai” bendrauti su kitataučiais būtent šiems ,,patogesne” kalba. Ir tokį žeminantį prisitaikėliškumą vadinti ,,empatija”, ,,mandagumu” ar ,,paslaugumu”.

Gyvenusieji okupacijoje ir nepraradusieji savigarbos puikiai mena, kur vedė toks ,,mandagumas”: prabilęs lietuviškai Vilniuje galėjai sulaukti atsako: ,,nesuprantu tavo paukščių kalbos, šnekėk žmonių kalba”.

Sąjūdis kuriam laikui šiam žeminimui buvo padaręs galą. Tačiau valdantieji, ir ypač Laisvės partija, taip patologiškai nekenčia lietuvių kalbos, kad siunčia aiškius ženklus atvykėliams: nesimokykite tos lietuvių kalbos, nes puikiai išsiversite ir be jos, Lietuvoje jums niekada jos ir neprireiks.

Todėl konfliktai ir žeminimas kalbiniu pagrindu sparčiai sugrįžta į Vilniaus ir kitų šalies miestų kasdienybę. Paslaugos teikėjas, reikalaujantis su juo kalbėti ne lietuviškai, darosi įprastu personažu. Liko tik mažytis žingsnelis, kai jis pareikš nesuprantąs ,,paukščių kalbos” ir pareikalaus į jį kreiptis pagarbiai – ne kažkokių paukščių, o žmonių, greičiausiai – ,,didžiojo Lenino” kalba.

Jeigu dar turime nors lašelį žmogiško orumo bei tautinės savigarbos ir nenorime vėl būti vadinamais ar net pasijausti esą ,,paukščiais”, bet save laikome ir reikalaujame būti pripažįstami ne atsilikusiais krašto čiabuviais, bet savo šalies šeimininkais ir visaverčiais žmonėmis – ateikime į protesto akciją prieš lietuvių tautos ir lietuvių kalbos žeminimą prie Ekonomikos ir inovacijų ministerijos. Vieta – Gedimino prospektas, 38.

***

Penktadienį, balandžio 21 dieną, 12 valandą, Nacionalinis susivienijimas kviečia į protestą prieš lietuvių valstybinės kalbos menkinimą ir stūmimą iš viešojo gyvenimo prie Aušrinės Armonaitės vadovaujamos Ekonomikos ir inovacijų ministerijos.

Pastaraisiais metais Lietuvoje labai išaugo rusų kalbos vartojimas. Paslaugų teikėjai vis dažniau ir įžūliau atsisako bendrauti lietuvių kalba. Atsainus požiūris į lietuvių kalbos vartojimą sparčiai plinta ir įsitvirtina. Tai ne vien pabėgėlių iš Ukrainos įtaka. Daugybė darbo imigrantų dirba nemokėdami lietuvių kalbos, o ir ne vienas Lietuvos rusakalbis gyventojas, naudodamasis dėl karo Ukrainoje susiklosčiusiomis palankiomis aplinkybėmis, „pamiršo“ lietuvių kalbą.

Lietuvos valdžia, niekinanti lietuvių kalbą ir dangstydamasi Ukrainos pabėgėlių tragedija, stengiasi visuomenėje įtvirtinti požiūrį, kad lietuvių kalba nėra būtina ir skiepija nuostatą, jog lietuviams savo gimtojoje šalyje ir valstybėje vėl teks grįžti prie okupacijos laikotarpiu dominavusios rusų kalbos.

Todėl. užuot organizavusi ukrainiečiams reikalingus lietuvių kalbos kursus, Vyriausybė kritikuoja šalies pareigūnus, primenančius apie atvykėlių į Lietuvą pareigą mokytis valstybinės kalbos. Ypač atvirai niekinamą požiūrį į lietuvių kalbą išsakė ministrė pirmininkė I. Šimonytė ir Ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė. Būtent Armonaitės ministerija turėtų užtikrinti, kad paslaugos Lietuvoje būtų tiekiamos valstybine kalba. Tačiau to nedaroma, nes nenorima ir nematoma prasmės. Esamai valdžiai lietuvių kalba Lietuvoje atrodo viena iš daugelio, PASIRINKIMAS, o ne kalba, kurią privalo mokėti visi piliečiai ir čia dirbantieji. Lietuvių kalbai numatyta podukros vieta, ji vis atviriau stumiama į viešojo gyvenimo užribius.

Tą patį valdžios požiūrį liudija ir valdančiųjų registruotas Valstybinės kalbos konstitucinis įstatymas, kurį Lietuvių kalbos institutas įvertino kaip antikonstitucinį. Tą patį požiūrį liudija ir Armonaitės sprendimas Europos Komisijos lietuvių kalbos skaitmenizavimui skirtus 35 mln. eurų nukreipti su kalba nesusijusioms reikmėms. Pagaliau jį liudija ir prie Vyriausybės veikiančio Tautinių mažumų departamento parengtas faktinės Pietryčių Lietuvos autonomizacijos planas „Vilniaus kraštas 2040.“

Lietuva yra lietuvių tautos valstybė, kurioje gerbiami ir lygūs visi jai lojalūs ir jos konstitucines normas gerbiantys kitataučiai. Viena svarbiausių normų – lietuvių kalba yra valstybinė. Būtent nuo šio reikalavimo pradėjo Sąjūdis 1988 metais. Dabartinė valdžia su Armonaite priešakyje mėgina panaikinti valstybinį lietuvių kalbos statusą ir grąžinti LIetuvą į laikus, kai mūsų gimtoji kalba buvo vartojama tik kaip buitinė virtuvės šnekta.

Ateikime ir pasakykime NE Armonaitės siautėjimui ir TAIP lietuvių kalbos išsaugojimui.

4.5 15 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
T0mas J.

TieSOSai, pamirštate nurodyti savo kontaktus!
Paviešinkite prašau redakcijos sudėtį, telefoną ir el. pašto adresą. Visi Lietuvos tinklapiai tai jau seniai padarė!
Ačiū!

blue yellow zov MARINIE

…ner uz ka,Tomai,ner….ir nedekok.

blue yellow zov MARINIE

p.s. o gal anys nesupranta leeeetuviskai,bandyk kitom kalbom kreiptis,pvz.,ruskai,gal macys,sakau….

Praeivis

Parašė anoniminis, etetatinis durnius pasirašinėjantis „Pastabus”, „Pamastymas”, “blue yellow zov MARINIE” ir kitais pseudonimais. Dedasi baisiai protingu, o realiai yra kvailys, nemoka net lietuviškų raidžių kompiuteryje įsijungti.

Dirbtinis inteligentas

Kada Radžvilas supras, kad ne Armonaitė siautėja. Armonaitė yra buka višta. Siautėja transatlantiniai mūsų partneriai. Lietuva be partnerių negali. Kaip kekšė, kuriai svarbu būti atsidavusiai, nes tik taip suvokia savo pragyvenimą.

DD plius DD

Dėl paukščių kalbos.
Čia ne vien idiotiškas ruskių aplombas. Su tuo kaip tik viskas paprasta- išgirdau iš akivaizdžiai vietinių „mūžčyna, bratok, mūžyk, ne mog by ty.. ir t.t. ir pan.”- jokios reakcijos, jokio protesto, tiesiog einu nelyg pro kelmą ar riedulį- pro tuščią vietą. Kitas dalykas yra atvykėliai.
Bet grįžkim prie „paukščių kalbos”. Čia nereikia ir okupanto iš svetur. Čia mūsiškiai puikiai okupuojasi. Antai girdžiu- „tvaraus šienavimo optimizacijos perspektyva diskriminacijos prevencijos kelių eismo mažumų atžvilgiu, globalios Lietuvos ateities gairių racionalios prognozės atžvilgiu””- maždaug šitaip- patys ne kartą girdėjote.

ŽINIA

Ką tik demokratų partijos kandidatu į JAV prezikus pasiskelbęs Kenedžių klano atstovas Robertas Kenedis – jaunesnysis, savo kalboje banderovcų nuostolius įvertino 300000 nabašnykų!!!
P.S. Tiketina, kad žmogėnas žino ką sako. Jo nuosavas sūnus, ten irgi Ukrainoje prie Charkovo kurį laiką „pasavanoriavo”….

Andrius Martinkus

Lietuvos neoliberalaus režimo propaganda meluoja Lietuvos žmonėms apie Lietuvą ir pasaulį. Ir reikalauja iš Lietuvos žmonių aukotis vardan šito melo.
Jei Landsbergių bendruomenė nori kariauti su Rytais, tegul tai daro pati, tegul varo į Ukrainą, koks 50 tūkst. Landsbergistų, ir tegul kariauja. Tegul Landsbergių bendruomenė kariauja pati, o ne ukrainiečių arba lietuvių rankomis. Lietuvių tauta neprivalo aukotis vardan Lietuvos režimo skleidžiamo melo“, – teigia Andrius Martinkus savo naujausioje vaizdo įžvalgoje „Lietuvių tauta neprivalo aukotis už Lietuvos režimo skleidžiamą melą”.

Valakupiai

Kuomet sportininkas siekia uždarbio Ispanijoje tai kaip mat pramoksta jos kalbą. Nes ten tokia tvarka. Darom išvadas. Reiškias, mokosi, jei vietinis pradmuo ne niekinės vertės.

ne tik kalba daro mus slavais

Lietuva iš seno slavinama ne tik per slavų kalbas, bet ir per slaviškus ateivių papročius. Išmokę ukrainiečius lietuviškai tik palengvinsime papildomų slavų integravimą Lietuvoje, o tuo pačiu ir papročių suartėjimą ir susiliejimą. Geriausiai būtų su nemokančiais lietuviškai ateiviais kalbėtis angliškai. Bet…anglų kalba mums sunkiai duodasi , o šit rusų viens du ir lietuvis jau moka – ir pats tampa slavų pasaulio dalimi..

Anfisa

Isdeliojau seimininkei sirdele is sudo gabaliuku, sudrausmino tapkes pagalba, sunkus kates gyvenimas…

11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top