Vytautas Rubavičius. Gedimino bokšto auka – Lietuvos 100-mečiui

Pamažėle, tačiau vis labiau įsibėgėdamas griūva Gedimino kalnas. Kai kurie žmonės kelia alasą, nervinasi, trukdo atsakingiems organams dirbti bei vadovauti, tačiau mūsų darnios plėtros idėjų pritvinkusios valdžios elgesys solidus – ramiai lūkuriuoja, netrukdydama gamtai dirbti savo tiesioginį, tačiau sykiu ir didelės politinės strateginės reikšmės kupiną darbą. Tokia nuostata ypač pažangiai atrodo kovos su klimato kaita sąlygomis. Nieko nedarome, niekam nekenkiame, o tik už menkas lėšas pagarbiname gamtos galią.

Jau senokai aišku, kad tam tikra dalis save lietuviais prikišamai vadinančių piliečių yra tiesiog įsikibę į visokius su praeitimi juos neva siejančius simbolius. Mat įsivaizduoja iš praeities savo jėgą semią. O visa pažangioji žmonija semia iš dabarties: iš bankų ir europinių aruodų. Su tokiom pažiūrom Lietuvai nepakeliui. Ir ypač artėjant Lietuvos 100-mečiui.

Jau taip vangiai ir skurdžiai tam minėjimui ruošiamasi, kad būtų tiesiog neatleistina kvailystė nepasinaudoti pačios gamtos siūloma proga: Gedimino bokšto griūtimi. Natūralia, be jokių europinių lėšų įsisavinimo. Juk įvykis vienaip ar kitaip paliestų visų Lietuvos tautos piliečių jausmus bei protus. Vargu ar kas galėtų apsimesti nieko nematęs ir negirdėjęs. Bokšto griūtis būtų kupina politinės simbolinės prasmės. Pirmiausia ji reikštų ne griūtį, o naujos Lietuvos tautos išsilaisvinimą iš lietuvybės stereotipų pančių, tos naujos tautos pakilimą ir ryžtingą šuolį į šviesią europinę ateitį, kurioje žiba Andriaus Kubiliaus įžiūrėti ir strategijoje Lietuva 2030 aprašyti globalizacijos rodikliai.

Juk semdamiesi iš praeities mes ne kur nueisime. 100-mečio minėjimas tiesiog skatinte skatina imtis tokio didvyriško šuolio, o ne spyriotis kaip už skvernelio tempiama perbrendusi panelė.

Ką Gedimino bokštas sako tai lietuvybės stereotipų iškvaišintai Lietuvos žmonių daliai? Kas kad Maironio apdainuotai. Kur gi mus verčia tas Maironis žiūrėti? Į tą pačią tamsią praeitį, kurioje jei ir kas švietė, tai vienintelė lenkiška lemputė, kurią vėliau Iljičius pakeitė. Kam mums, Baltijos tigrams, tokia praeitis, kai jau dabar savo žygiais garsėjame Anglijoje, Norvegijoje, Škotijoje, Ispanijoje ir kituose kraštuose, o kiek dar jų dainon ir bylon nesudėta. Turime kuo džiaugtis ir didžiuotis: esame skambiausia Europos Sąjungos styga – Rusija gerai pavaro, o ir NATO sugebėjome prisišaukti.

O jau ta mitinė lietuvybė – ar kas įrodė, kad ji egzistuoja? Vieni stereotipai. Juk jau kadaise Alfredas Bumblauskas ir Nerija Putinaitė parodė ir įrodė, kad lietuvybės mitą sugalvojo sovietiniai okupantai ir naudojo jį Lietuvos žmonėms pavergti.

Pagalvokime ir apie kitą, daug praktiškesnį dalyką: ar Gedimino kalno remontas nors kiek bus atspindėtas pasaulio žiniasklaidoj, ar jis pritrauks naujus turistų srautus? Atsakymas aiškus – ne. O juk senos pilies bokšto griūtis pačiame Europos centre gali sudominti ne vieną leidinį, ypač jei mes patys nepatingėsime tinkamai šią žinią ištransliuoti Europai ir pasauliui, atskleisdami mūsų pasiryžimą šuoliuoti į ateitį ir išsinerti iš ilgai mus dusinusių praeities simbolių ir nacionalizmo gniaužtų. O jei dar ant tų griuvėsių susikabintume vaivorykštės rankomis…

Galima tikėtis, kad šiuo atžvilgiu mūsų tikslinės komunikacijos specialistai nepavestų ir net neprireiktų tų 74 į mygtuką 112 sukištų milijonų. Apsieitų ir su mažesne suma. Kai prireikia Lietuvos piliečiams, mūsų politikai ir specialistai sugeba aukotis. Tad ir Gedimino bokšto griūtis būtų per visą pasaulį nuskambėjusi baltų genčių ainių auka neblėstančiai gero ateities gyvenimo svajai ir naują pažangią Europą kuriančių siekiams. Simbolinė politinė auka, pritrauksianti naujus turistų srautus.

O kas vietoj kalno ir bokšto? Derėtų skelbti visuomeninį idėjų konkursą – tokie nekainuoja. Pirmai pradžiai galėtume galvoti ir apie kokį prūdą, kuriame atsispindėtų praeities nedrumsčiamas Lietuvos teritorijos dangus, gerinantis mūsų santykius su Lenkija. O jau vėliau ir apie vieną kitą meninį akcentą, pavyzdžiui, keliasdešimtmetrinė (aukščiausia regione) aukštų nanotechnologijų kolona su neįžiūrimu paprasta akimi Vyčiu (žiūronai apmokestinami) arba tokių pat technologijų dangun iškeltas ilgas lietvamzdis, iš kurio vanduo virš gatvės nuteka į Nerį.

Nebijokime svajoti, peržengti save, svetingai atsiverkime ateičiai. Tad – drįsk didžioji Lietuvos tauta, ir tepadeda mums gamta.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
33 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
taigi

Tiktai taip belieka rašyti, kaip matai aplink šitokį abuojumą, nekompetenciją arba tiesiog sabotažą. O gal dar yra vilties?

Marginalas

Apie Gedimino kalno griūtį prašnekta po to, kai jame buvo iškirsti visi jį dar prtilaikę medžiai. Įdomu, koks genijus buvo nusprendęs juos iškirsti? Autorius įpainioja į globalizmo ideologiją ir maironizmo kritiką, kuri nebūtinai antilietuviška. Maironis savo užduotį atliko puikiai, bet niekas nenori prisiminti, kad sovietai jį paliko už antivokiškumą ir įspraudė į savo multikultūrinę ideologiją. Taigi maironizmas puikiai sugyveno su „tautų draugyste”, nes mat tie Trys Smolensko Pulkai… Subyrėjus sssr, maironizmas, kaip keista, atgijo daugiausiai pagoniškomis formomis, o paties Maironio katalikybė tam netrukdė. Taigi nieko naujo maironizmas nepasiūlo totalinio elektroninio konclagerio statybos situacijoje, nes epocha iš esmės kitokia. Matau, kad visas dabartinis patriotišųkumas pasireiškia pasirodymais su LEISTINOMIS šnekomis, kaip beje labai būdinga vyresniesiems broliams, tuo tarpu apie totalinį sekimą nedrįstama… Skaityti daugiau »

kas žino ir kas nežino

kiekvienas kaimo runkelis žino kad medžiai sutvirtina šlaitus – bakalaurai ir magistrai – nežino? Yra toks posakis iš didelio rašto išėjo iš krašto. Ar išeis dėl didelio rašto iš krašto Gedimino klanas, pagyvensim pamatysim.

Kas čia turėtų stebinti?

Lietuvos šimtmečio (taip pagal Rubavičių) minėjimas turėtų būti 10 kartų menkesnis už Lietuvos (paminėjimo) tūkstantmetį. Jei tūkstantmečiui nepadarėme nieko, tai dabar galime stengtis dar dešimt kartų mažiau.

nu.

tegu šlėktos vilniaus reikalais rūpinasi ,jei šūkauja wilno naša.

Dangė

Kai pradėjo pjauti Gtdimino kalno medžius, pagalvojau: jie kvaili ar per daug gudrūs? Ką geresnio (gražesnio) už medžius jie gali sugalvoti? Juk kiekvienas moksleivis žino, kad medžių šaknys po žeme užima panašų erdvės plotą, kaip ir laja viršuje, tad šaknys tampa patikimu ir nuolat atsinaujinančiu tvirtintoju. Jeigu bijomasi aukštų medžių, tai galima apželdinti žemaūgiais. Bet atrodo, kad kai kam kalnas numatytas kaip aukso kasykla… Žalieji-Valstiečiai, tarkite savo liaudiškai tautišką žodį!

Vaičaitis

Buvusių medžių šaknynas, pūdamas po barbariško medžių išpjovimo, ėmė irti ir pradėjo važiuot. Tas šaknis dabr reikėtų „išravėti”, o kaip tą padaryt, kai statūs šlaitai, – galutinai gali nučiuožti. Apsodinti iš naujo – būtina. Gal žemaūgiais su dideliu šaknynu augalais. Kaip Nidoje kopų judėjimas buvo sustabdytas.
Bet straipsnis visai ne apie slenkantį kalną, o apie tai, kad dabartinio Lietuvos neoliberalo sąmonėje to kalno geriau iš viso nebūtų buvę.

Tarabilda

Prie stulpo reikėtų pririšt tą Šimašių ir Birulį, aiškinosi du metus, matai jie, kam Gedimino Kalnas priklauso, ar Vilniaus miestui, ar Vyriausybei. Ir įkrėst nuo visos Lietuvos per plikas subines.

Prašalaitis

Ne genijų ten būta, o avinų. Apsižiūrėjo avinai, kad prieš dvidešimt metų sukurptas piliakalnių priežiūros reglamentas (ar kažkas panašaus) draudžia piliakalnius apsodinti, tai ir puolė avinai ų taisyklių laikytis. Kas blogiausia, kad ketinimas niekam neužkliuvo. Pamenu, kai pamačiau kalną nuskustą savo akimis nepatikėjau.

Prašalaičiui

jūs ir teisus – medžių kirtimą grindė piliekalnių priežiūros reglamentu, tiksliau – jame įrašyta „giliai moksline įžvalga” – anksčiau piliakalniai būdavo laikomi pliki… Ne vienas liaudininkas/etnografas būtent tokiu argumentu draskė akis visiems, kurie rėmėsi gyvenimiška patirtimi – medžių šaknynas sulaiko erozijas. Bet jūs ir neteisus – kontrargumentuojančių irgi buvo. Kodėl buvo išgirsti vieni, o ne kiti – štai kur klausimas. Aktualus ne tik šia tema kalbant: jei pastebėjote, dabar įtraukti visuomenę į klausimų svarstymą ne tik madinga, net ir įteisinta, padaryta privaloma. Tik kas iš to? Susirenka, pasikalba, o laimi tas, kuris turi politinę valią, o jei labai viskas prastai pasisuka, iešmininkais tampa mokslininkai, pagrindę tą politinę valią… Piliečiams, kuriems dar rūpi valstybės reikalai ne todėl, kad už tai pinigus… Skaityti daugiau »

Lizdeikos košmaras

„-Ir kol stovės šis Kalnas, kol stovės ant kalno Pilis- tol gyvuos Gedimino Valstybė. Ir kai nugrius paskutinis pilies Bokštas, kai nebeliks Kalno- atsivers Nebūties bedugnė į kurią nugarmės Lietuva iki paskutinio lietuvio. Ir kauks tuomet šiose žemėse stepių vilkai, o lietuvių niekas nebeprisimins ir neapgailės…” … Kai Vilniaus meras nesuvokia savęs visų pirma kaip lietuvio, kaip piliečio/pilėno, o kaip koks kumetys dairosi prievolių raštų, ko dar tikėtis… Gedimino kalnas be dokumentų egzistuoti negali. Neturi teisės. Visas teises turi tik tie kurie iš Gedimino gavo Lietuvą kaip palikimą. Nachaliavai. Kas dykai turima tas nevertinama. Vertė suvokiama per prakatą. Arba per kraują. Na, mūsų ponai prakaitui alergiški, (kvapas prikiša ponams jų kumetišką kilmę). Reiškia suvokimas bus duotas per kraują ir ašaras.… Skaityti daugiau »

Tarabilda To Prašalaičiui

Klausiate: „kaip padaryti, kad tos imituojamos piliečių apklausos, konsultacijos ir diskusijos nebūtų tik priedanga?” Atsakymų, aišku niekas neturi, nes niekad nėra bandę klausimus kelti. Mano galva reikalingas precedentas panašus į Žemės referendumą. Žmonės patys turėtų suformuluoti klausimą, o ne laukti, kol valdžia suformuluos ir imituos kažkokikas apklausas su nuspėjamais rezultatais. Viešasis interesas, kaip žinome yra visų pirma žmonių interesas, o ne valdžių.

AMB trestas

Grrriūva? Nu tai liuks! Rrreiškia bus pinigų įsisavinimui.
O tooookiam rrreikalui negalima šykštėti- rrreika kokių porrros milijarrrdų.
Gerrarrrdui.
Nulygintume tą smunkančią smėlio krrrūvą nachrrren, o jos vietoje išlietume naują.
Iš betono!
Ir dvigubai aukštesnį. Su navarrrotais- viduje įrrrengtume daugiaaukštę stovėjimo aikštelę, kazino, prrrekybos centrą.
O naujo kalno šlaitus apmūrrrytume rrraudonu klinkerrriu.
Tuomet kalno šlaituose/sienose galėtume laidoti labiausiai Nusipelnusius-
Tuos „kurie ir TADA dirrrrbo Lietuvai.

Butkevyčius

Reikia šiuo klausimu sudaryti darbo grupę

Zuoka

Galiu mikliai suorganizuoti kalno apsodinimą medeliais.
Galėčiau parūpinti vokiškų- po 15 000 už vnt.

Nenugrius!

Kalną paramstysim posėdžių protokolais.

Trept trept kojele

Vansi škia, reiškiu savo tskant Susirūpinimą.

Neo

Kalną reikia papuošti tautiniais aprėdais, tuomet nenugrius. Lėšų tam galima gauti įvedus Kalno akcizą. Pažiūrėjai į kalną- susimokėk. Važiuoji ar eini pro kalną- sumokėk. Gyveni netoli kalno- mokėk.
O vaikams būtų suteikta teisė piešti kalną nemokamai.
Kaip mat arsirastų ir Darna ir lėšų Kalno renovacijai. Galima būtų net apšildyti, pilyje sudėti plastikinius langus, o šlaitus išgrįsti trinkelėmis.

Tonny Blet

Skelbiame lažybas- statykite sumas už tai ar kalnas nugrius/nenugrius iki Velykų!
Lažybų brokeriai kol kas nustatė šansus 7:3

Valdžiūnas

Nu, tai kad šiuo klausimu kol kas nebuvo jokių direktyvų iš Briuselio.
Be Briuselio leidimo mes negalime spręsti tooookio maštabo klausimų.
Reikia palaukti, atsiklausti.

ausrinamarina

Įdomu, palaukit, palaukit-o ar šis Kalnas nežeidžia atbėgėlių religinių jausmų? Ar šio kalno buvimas mūsų progresyvioje sostinėje aplamai suderinams su LGBT teisėmis ir laisvėmis?
Kalnas – homofobiškos vyriškos giminės, pilis- homofobiškos moteriškos giminės. Tipiška hetero kiauliška šeima!
O apgriuvęs kalnas, apgriuvusi pilis būtų jau daug lygeteisiškiau.
Nei kalnas, nei ne kalnas. Nei pilis, nei ne pilis.
Ono!
Taip būtų daug progresyviau.

Abdula ibn Burdiuk al hab Kebab ogly

Taj viksta tadel kad jus kreivatykiai križonys pagonis.
Butumet muslimai, taj jeigu ne Mahometas, tai kalnas pas Mahometą nueitų ir viskas butu akbar.
O dabar bus babakch.

šimašiux

Patikėkit- visko ir visur negaliu suspėti. Va Brclėjų reikėjo gelbėti, po to švenčiau Kalėdas, dabar ragauju upės vandenį (ar jaučiasi šūdo skonis)…
Iki Naujų nespėsiu. Be šansų. Negaliu gi žaibiškai būti visur, bet kur kur tik extra reikalas koks.
Nebent,…
Tssss!
…Šiurint kokz Reikalasssz!
Va, kai reikėjo Ūsą palydėti link balų,vo tokio Reikalo proga ir suspėjau ir buvau.
Laiku, vietoje ir staigiai!
Ar galima lyginti kažkokio nusmurgusio kalniūkščio reikaliuką su tos Balos REIKALU?
Ten buvo Valstybybinės reikšmės reikalas. O čia,… Vieno iš senamiesčio pakrasčio kvartalo reikšmės dalykėlis.
Tegus kultūros ministerija tvarko.
Prie ko čia Vilniaus savivaldybė?
Savivaldybės pastatas visai kitoje upės pusėje stovi.
Ir beje, tvarkingai, stabiliai.
Nenugrius niekada!

Rado!

Kruopščiai ir atsakingai išnagrinėjus dokumentus Vilniaus savivaldybės archyve, nustatyta: kalnas buvo supiltas kažkokio pil. Gedimino, ( tapatybė dar tikslinama). Kalno supylimas atliktas be leidimo, be patvirtinto detalaus plano. Taip pat nustatyta, jog ant neteisėtai supilto kalno savavališkai užimtame valstyb. žemės sklype buvo pastatyti nelegalūs statiniai- bokštas ir nebaigta statyti pilis. Visi šie statiniai neatitinka A energetinės klasės, viršija senamiestčio ribose leidžiamą aukštingumą bei darko kraštovaizdį užstodami vaizdą į dangoraižius. Kadangi visi kalno supylimo bei nelegalių statinių įrengimo darbai vykdyti be patvirtintų projektų, bei nesilaikant ES normas atitinkančių ISo standarų normatyvų, šiuo metu yra avarinės būklės ir kelia pavojų aplinkiniams bei darko miesto įvaizdį NUTARTA: Savavališkai supiltą kalną ir ant jo pastatytus nelegalius statinius nedelsiant nugriauti ir sutvarkyti atlaisvintą sklypą kol… Skaityti daugiau »

NorKūnas

Paskutiniai Stasio Lozoraičio ištarti žodžiai prieš pat mirtį buvo tarsi testamentas, raginantis ginti valstybę, jos vientisumą: „Saugokite mūsų sienas!” („Proteggere le nostre frontiere!”). Gedimino kalnas irgi lietuvių supiltas VALSTYBĖS GYNIMUI, tad jo „slinkimas žemyn” gali būti simbolinis ir regimas perspėjimas apie iškilusį mirtiną pavojų tautos ir valstybės išlikimui. Daugelio šiandieninio „elito” parsidavėliškumas, todėl suprekinimas ir pardavinėjimas iš esmės nesuprekinamų ir nepardavinėjamų dalykų – politinio suvereniteto, protėvių, partizanų krauju sulaistytos žemės, negimusio žmogaus gyvybės, universitetų ir jų akademinės laisvės, antikonstitucinis atėmimas iš tautos galimybės tiesiogiai dalyvauti valstybės valdyme (realios savivaldos demonstratyvus neleidimas, pataisytas iki neįgyvendinamo referendumo įstatymas) ir pan., taip pat yra akivaizdūs kilmingųjų protėvių dar Viduramžiais vizijose išvysto ir tikrovėje supilto bei perduoto paveldėjimo teise, pirmiausiai moralinio ir politinio, „Gedimino… Skaityti daugiau »

01 13

Ir kad nepamirštume gelbėti kalno ir kad primintume visuomenei patį brangiausią Lietuvos Simbolį reikia apgriuvusius šlaitus uždangstyti didžiuliais Nezabudkos žiedų atvaizdais.

Stasys

… ir reikėjo gi būti tokiems debilams, kad medžius iškirsti, nuplikinti, kaip to, kuris „nenešė” pakaušis, o ir dar tą mėlyną svetimkūnį įrengti, kurį, mano manymu, sumyslyjo kažkoks ablavukas …

taboras

Keičiame taboro žemes į griūvanti kalnelį. Mūsų žemės daug brangesnės nes galėsit statyti dangoraižius. Jūsų vaikams nereikės su taksi važinėti dozės. Nupirksime kibirų, atvešime žvyro. Narkašos lipdami prie kaifo privalės atnešti po kibirą ir užlyginti duobes. Šmašių derėtis kviečiame prie trūkusio kanalizacijos vamzdžio. Tikimės, kad dėl smarvės derybos neužsitęs.

Stasys

… ” nereikia man žvyro, nereikia man molio, nereikia ir … smėlio, man reikia tik laaaaisvėvėėėėėės ir dar …… reik alauuuuuuuuuuuusssssssssssss …. „

Eglė

Apie 1955 nemažai giminaičių buvo emigravę dirbti į Latvijos pramonės fabrikus. Dėdė pasakojo, kaip lietuvis lietuvį rasdavo. Eidamas į šokius jaunimas garsiai užtraukdavo lietuvišką dainą. Ir iki šokių vietos jau nueidavo nemažu būreliu. Iš tokių įvykių galima semtis tos tautinės stiprybės, vienybės. Šiandien uždainuosi vakare garsiai-atsidursi areštinėje. Kai pamatys, kad be promilių, gali nuvežti pas psichiatrą.
Dėl Gedimino bokšto gal tiktų kiek pakeistas posakis: Dieve, apsaugok mane nuo draugų, nuo priešų aš jau seniai apsigyniau.

stasys

Autoriaus skepticizmas rodo kiek silpna ta tautinė visuomenė jei tokius valstybingumo ženklus kaip Gedinimo kalnas-pilis paverčiamos paprasta „paraša” savo šunims pašerti ..Klaidos daromos visur ir visu,.. tik ne visi dėl ju barsto galva velenais ir bėga bažnyčion save nusiplakti . Graudžios tos pastangos ..ir tiek .

Tik

noriu jums visiems palinketi laimingu Nauju Metu.Tikiu ,kad jaunimas supras kas tai yra lietuviska dvasia kai ateis branda.Nepaisant kritikos ir ydu -Karbauskis teisus stengdamasis pazadinti tautiskuma.Vien uz tai jam galima daug ka atleisti… ir uz daug padekoti.As gyvenu ne Lietuvoj -taip gyvenimas susikloste,bet visa siela-Lietuvoj…

ačiū už gerą tekstą

Dabar po ekologinės katastrofos į Nerį, liberalams leidžiant daryti su Vilniumi ką nori, suprantu ir paminklo – vamzdžio į Nerį prasmę.

33
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top