Vytautas Sinica. Apie cenzūrą be cenzūros

Žinių radijuje savaitgalį aptarėme demokratijos būklę Lietuvoje. Skaičiukais tą reguliariai pamatuoja įvairios organizacijos, mes gi kalbėjome labiau apie turinį. Demokratijas pasaulyje žlugdo technokratija, kai vietoje piliečių valios iškeliami nerinktų „ekspertų“ sprendimai, teismų valdžia, kai politikai patys kratosi atsakomybės ir atiduoda nerinktiems teismams, kurie faktiškai virsta įstatymų leidėjais, pagaliau bandymai atsikratyti („peržengti“) nacionalinę valstybę, kurioje vienintelėje iš principo gali veikti visuotinė demokratija. Prie šių globalių reiškinių šįkart neišsiplėtėm, nors jie aktualūs ir Lietuvai.

Išsiplėtėme, ar gerai veikia demokratija Lietuvoje? Nelabai. Iš ko matosi? Daugybės rodiklių: pasitikėjimas žiniasklaida žemas, rinkėjų aktyvumas žemas, pasitikėjimas valdžios institucijomis ir partijomis žemas, pilietinis aktyvumas žemas ir taip toliau, kur bežiūrėsi.

Kodėl? Čia įdomiau. Laidoje sakiau, kad turime savitų vietinių, ir globalių importinių demokratijos ydų. Svarbiausia vietinė yra klaikus socialinis nepasitikėjimas ir iš jo kylantis pilietinis pasyvumas. Žmonės dažniausiai pasyvūs, žiūri savo reikalų ir nemano, kad galima ar verta kištis bandant kažką pakeisti valstybės gyvenime, net jei tai liečia ir juos (švietimo programos, mokesčiai, saugumas, etc.). Brandžios demokratijos šalys seniai suprato, kad vien rinkimais tenkinančios valdžios gauti neįmanoma. Ją reikia nuolatos sekti, kontroliuoti, protestuoti, reikalauti, žodžiu, laikyti ant trumpo. Lietuvoje visa tai neįprasta, dažnai pašiepiama, o ir pačių politikų niekinama klijuojant etiketes („mokytojai dirba Rusijai“ ir panašiai). Bet be šių dalykų, be valdžios kontrolės tarp rinkimų, neįmanoma ir susigrąžinti valstybės kontrolės į savo rankas.

Importinė demokratijos yda yra ta, apie kurią tikrai dauguma žiniasklaidos priemonių nešneka, nors Vakaruose ji tapo pačia aktualiausia problema. Tai neformali ideologinė cenzūra, kai už „neteisingas“ nuomones žmonės šalinami iš darbų, iš eterio, iš verslo, iš bet kur, kur tik pamatoma, kad jiems tai skauda. Taip ne tik nutildomas „neteisingai“ prasižiojęs žmogus, bet ir rodomas pavyzdys tokios klaidos nepakartoti aplinkiniams.

Šio reiškinio nereikia maišyti su banalia pareiga atsakyti už savo viešus žodžius ir ypač fakto teiginius. Rodos, būtent tai laidoje maišė pašnekovas iš TS-LKD Seimo frakcijos Kęstutis Masiulis. Normalu, kad vieši pasisakymai užtraukia kritiką, kartais ir labai aštrią. Normalu, kad vieši fakto teiginiai apie įmones ar asmenis gali užtraukti ir ieškinius. Bet absoliučiai nenormalu ir šiuolaikinė cenzūra prasideda ten, kur pasisakymai užtraukia šalinimą iš darbo, verslo užsakymų praradimą, eterio uždraudimą ir panašiai. Šiemet turėjome vis daugiau to pavyzdžiu: Savukynas, Mažylė, krepšinio komentatorius Karolis Tiškevičius, kalbos inspektorius Valotka ir daug kitų atvejų, kai žmonėms dėl jų pasisakymų atvirai bandyta ar net sugebėta atimti darbus.

Džiaugiuosi proga „Žinių radijuje“ aptarti šį reiškinį, pirmiausiai todėl, kad jį iki šiol bando neigti ne vienas tiesiogiai nesusidūręs žmogus. Susidūrus būna vėlu. Todėl kalbėkime. O kam įdomu plačiau, eilinį kartą kviečiu ir perskaityti visur prieinamą JAV analitiko Beno Shapiro bestselerį „Autoritarinis momentas“ būtent šia tema. Laidos ir knygos nuorodos komentare.

Žinių radijo diskusija apie demokratiją ir cenzūrą Lietuvoje: https://www.ziniuradijas.lt/…/ar-viskas-gerai-su…

Beno Shapiro knyga apie ideologinę cenzūrą: https://www.patogupirkti.lt/…/autoritarinis-momentas.html

5 6 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Paul Casimir

Kita tema, atleiskite, tačiau kas atsitiko? Karštos galvutės atvėsimo atvejis ar dar kažkas?

https://www.laikmetis.lt/vytautas-sinica-paneigia-savo-teigini/

blue yellow zov marinie

…o kuria galvute tu cia bandai galwooooti,balwonaryjau…

Paul Casimir

Go fucking swivel!

Paul Casimir

Autoriau…??? Neapsimeskit, kad nematote.

chmm

Jeigu darbus bandyta atimti ATVIRAI – bėda dar nedidelė.

vaikiškas nusivylimas demokratija išlieka

Lietuvoje nusivylimas pačių rinkta valdžia kilo iš to kad valdžia, pasirodo, NEGALI padaryti to ko mes iš jos geranoriškai ir patriotiškai tikėjomės. Rinkėjų supratimu negalėjimo nėra, o yra valdžios NENORAS. Ir taip nuo 1992 metų rinkimų, o tiksliau nuo pat pirmų Lietuvos valdžios žingsnių. Kodėl pabrango kaliniškai pigi duonelė, transporto bilietėlis, piramidonas ir aspirinas.. Ir t.t. Kodėl griaunamos galingos tarybinės pramonės įmonės ir klestintys Stalino Lietuvoje sutverti kolūkiai? Ir svarbiausia, kodėl LIETUVOJE NĖRA TEISYBĖS. Jeigu jau privatizacija neišvengiama, tai visi, aiškus daiktas, norėjo TEISINGOS privatizacijos. Bet iki šiol nėra supratimo, kad TEISINGA privatizacija, po kurios jei ne visi, tai bent dauguma piliečių liktų patenkinta jiems tekusia valdiško turto dalimi , yra svajonė, neturinti nieko bendro su nuodėminga žeme. Užtai komunistai… Skaityti daugiau »

vaikiška painiava

Vaikiškas nusivylimas juokingas, bet vaikiškas pyktis ir kerštas nuvylusiems politikams ir partijoms – politiškai reikšmingas ir net grėsmingas. 1992 rinkėjai parodė nusivylimą sąjūdininkais, po 4 metų jau nusivylė ir buvusiais komunistai s Ir tada kaip žinome prasidėjo naujų partijų kūrimas ir iškilimas. Rinkėjai iš vaikiško keršto bet ir iš naujų vaikiškų vilčių ėmė bandyti bet ką, kad tik būtų alternatyva…Tada su savomis partijomis iškilo nauja politikų karta: Paulauskas, Paksas, vos vėliau Uspaskich, Karbauskis, Skvernelis. Ir taip iki dabar, su Laisvės ir Liberalų partijomis ir vaizdingomis partijų asmenybėmis. Kokios tų politikų ir partijų šaknys – painiava didžiausia

blue yellow zov marinie

…uztat turim…espumizaaano,ot.

Taigis Kaipgis

Kas galėtų paneigti galimybę, kad tas Kęstutis iš tos frakcijos, kur daug raidžių, turi lengvą protinio atsilikimo formą?

9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top