Kartais atrodo, kad Lietuvoje sąmoningai ieškoma būtų palaikyti įtampą dėl pačios įtampos. Štai Konstitucinis Teismas nusprendė, kad nenagrinės galimybių paso (GP) atitikimo Konstitucijai. Esą, kadangi nutrauktas jo galiojimas, tai ir nebėra prasmės nagrinėti. Tą patį sako valdančiųjų atstovai: kam nagrinėti tai, ko nebėra?
Nesunkus klausimas, atsakau kam:
1) nes pradėta daug teismo procesų, kurių pagrindas buvo galimybių paso taikymas – tiek jo neturėję kreipėsi į teismus, dėl prarastų konstitucinių teisių, tiek ir jo reikalavimą pažeidusieji atsidūrė teismuose dėl nepaklusimo galimai antikonstituciniam teisės aktui;
2) nes valdantieji daug, viešai ir atvirai kalba apie tai, kad mielai grąžins GP ateityje, jei tik jiems pasirodys, kad situacija reikalauja. Niekas neatkreipė dėmesio, bet tai buvo pasakyta net ir tame Vyriausybės posėdyje, kuriame nutrauktas GP galiojimas;
3) nes GP yra įtampos visuomenėje šaltinis ir po KT sprendimo jo atšaukimas visiems, kas buvo įtarūs šiuo klausimu, neabejotinai atrodys tik būdas išvengti GP vertinimo Konstituciniame teisme, taigi kaip ciniškas pasinaudojimas teisine spraga, iš tikro tiek protestų sukėlusios priemonės neatsisakant;
4) nes išplitus omikron atmainai daugybė mokslininkų, ne vyriausybės ir GP kritikų, o GP karštai palaikiusiųjų, taip pat politikų, laikosi pozicijos, kad tai buvo gera ir teisinga priemonė, kurios tik dabar nebereikia dėl aplinkybių, bet iš principo viskas gerai. Banalus ir kartu toks nebanalus teisingumo poreikis reikalauja, kad bent formaliu teisiniu požiūriu visuomenei būtų duotas atsakymas, kurie buvo teisūs, ir jeigu ne uždarytas, tai sumažintas ginčų šia tema srautas.
5) SVARBIAUSIA – ne tik dėl galimybių paso, bet apskritai dėl bet kokių Vyriausybės sprendimų sukurtas labai pavojingas precedentas. Nesu išsamiai analizavęs KT veiklos, bet rodos beveik niekada nėra KT atsisakęs nagrinėti jau priimto skundo tuo pagrindu, kad teisės aktas nebegalioja. Nėra to padaręs, kai nagrinėjamas Vyriausybės nutarimas, peržengiantis vyriausybės galias. Šiuo sprendimu KT labai aiškiai davė suprasti, kad vyriausybė gali rizikuoti žinomai perženginėti savo galias, o jeigu netyčia bus įskųsta Konstituciniam Teismui, užtenka tik laiku atšaukti sprendimą. Galima taip žaisti be galo, vyriausybė nenukentės – tik žmonės.
Kadangi žmonės pasipriešinti nesugeba, viešoji nuomonė valdantiesiems nerūpi ir dialogo nebus (patys aiškiai pasakė, kad kam nepatinka, išsirinkite kitus), o svarbiausi formalieji teisiniai saugikliai galutinai nustoja veikti, turime visiškai nevaldomą valdžią, de facto laisvą valdyti dekretais tiek, kiek tik pati norės ir savęs nevaržys dėl reitingų ar dar kokių motyvų.
O dalis visuomenės tik pasidžiaugė, kad lyg slūgsta protestai ir gal kitus metus lydės mažesnė įtampa nei praėjusius.
Dabar per Šv. Kalėdas rodo „Vienas namuose”, per naujus metus „Likimo ironija arba po pirties”, o Vasario 16 rodys „Mr. Landzbergis….”, bet tik tada, kai visus pradinukus pravarys per kinoteatrus.
Bendradarbis iš tremtinių mėgdavo kartoti: „Nuo laužtuvo nėra būdo [apsiginti], išskyrus kitą laužtuvą”…
Primiršusiems priminsiu: laužtuvas yra tokia pusantro metro ilgio geležinė lazda, naudojama ko nors tvirto sulaužymui. Pikto žmogaus rankose būna baisus įnagis…
Niekur čia nesimato įtampos ,kur čia problemos.GP atšauktas,jei reikės- vėl įves,tegu KT sprendžia rimtas problemas,o nesidairo į vakarykščią dieną.
Paskaičiau ir net pagerėjo. Jau galvojau, kad tokie minties šablonai išnykę.
„ neabejotinai atrodys tik būdas išvengti GP vertinimo Konstituciniame teisme, taigi kaip ciniškas pasinaudojimas teisine spraga…“ ✒ Jokių spragų nėra, KT jau turėjo panašų atvejį ir nagrinėjo bylą, nepriklausomai nuo to, kad teisės aktas jau buvo panaikintas (Neringos miesto savivaldybės atvejis), ir net savo konstitucinių „dvasių“ bibliją – Konstitucijos doktrina papildė punktu, kad byla nagrinėjama ir po Konstitucijai prieštaraujančio akto atšaukimo, jei tai susiję su viešoji intereso gynimu. Pažiūrėkite V.Sinkevičiaus interviu, net jis, kažkada mūrų stojęs ginti vyriausybędėl GP įvedimo, sukritikavo KT sprendimą. Tai tik parodo šios teritorijos teisinės sistemos nihilizmą ir KT neprincipingumą, o gal ir teisėjų neraštingumą, nesugebant perskaityti kas buvo įrašyta į Konstitucijos doktrina dar 2019 metais, juk į KT kreipėsi ne Pilypas iš kanapių, o Seimo… Skaityti daugiau »
Tai gal tą “Mr. Landzbergis….” žiūrėkime, laikmetį matysime ir prisiminsime, juk „kirvį iš barščių” (tą personažą, dėl kurio filmą susuko) visada galima išimti, tačiau „barščiai” liks, tiesa? 🙂
Jeigu kažkas nužudytu kokį valdžiažmogį ir iki pakasynų sugębėtu slapstytis, tai gal po laidotovių irgi reikia nutraukti baudžiamają bylą? Nes nukentėjusiojo jau nebėra, tai ir bylos nėra ko čia tirti… O ką, neblogai. Nauji vėjai teisėje, „progresas”, pavyzdys europai! Ir nusikalstamumo kreivė staigiai šautu žemyn. Viskas tik į gera ir be abejo, žmogaus naudai. Vagys, žulikai, žmogžudžiai ir išdavikai, juk irgi žmonės, nereikia skriausti „žmonių” ir „teisingumas” triumfuos. 🙂
Sinica, iš kur tamsta, o ir Kt traukiate, kad GP galiojimas nutrauktas? Juk aiškiai Vyriausybė pasakė- GP veikimas stabdomas, ir gali būti jo veikimas atnaujinamas, jei bus poreikis. Todėl jo teisėtumo nagrinėjimui tikrai nėra juridinių kliūčių. Telieka klausti- kas gali paneigti, kad KT…
Viskas teisingai suvardinta . Mes po truputi stumiami į Lenkijos Konstitucinės krizės pradžia, kai Konstitucija tampa interpretuojamu dokumentu tu kurie yra įtakojami valdžios sprendimu ir niekaip negali būti vadinami nepriklausomais. Manau čia reikėtu labai konkretaus paaiškinimo tokio sprendimo iš KT. Visuomenė turi teise žinoti ‘dvasiu’ argumentus tokiam sprendimui . Žiūrėk pasirodys jog tie patys ‘protingi kriterijai’ ir vėl tapo priežastimi tokiam sprendimui.
Против лома, нет приома.
Если нет в торово лома.
Если был второй бы лом,
Голову тебе полом.
🙂
Man teko būt pusę metų įkalintai galimybių paso, esu sveika, suaugusi vyresnio amžiaus moteris, saugausi dėviu tas kaukes transporte ir visur, kur liepiama , jei susirgsiu, gydysiuosi, neužleisiu ligos, tai už ką mane tuo pasu,kurio neturiu, įkalino. Mano gyvenimas yra mano ,jokio nusikaltimo nepadariau, bet ikalino sėdėt namuose, nebendraut, jei bendrauju , tai tik su vienu šeimos nariu.Draudžiama bet kokie išėjimai į didesnes bet kokių prekių tiek buitinių tiek apsirengimo prekių parduotuves, leidžiama tik į mažąsias maisto parduotuves; o juk dėvisi ir batai ir drabužiai ir reikia skalbimo valymo, sanitarinių priemonių, ką ten labai gausi tose mažytėse parduotuvėse. TAI UŽ KĄ ĮKALINO. Skaitau internete Europoj ten draudimai 2-3savaitėm. Pas mus neribotam laikui.Atėjo vasario 5diena, pagaliau paleido .Akys sužibo. kai nuėjau… Skaityti daugiau »
badalų ir GP geriausia antireklama : 8 kartus susiskiepijęs Volfovičius užsikrėtė, serga, prijungtas prie kvėpavimo aparato, pažeista 50-75 proc. plaučių, nieko nebeatpažįsta.
Iš ko seka kad Galiybių pasas tai tik priemonė priversti vartoti tai kas neveikia, net jei 8 kartus subadys.
Teisingai pastebėta, kad GP tik sustabdė. Taigi, teiginys ,,kam nagrinėti tai, ko nebėra?” ne visai teisingas. Jei policija užklumpa plėšiančius banką, o plėšikai, juos pamatę, laikinai sustoja. Tada policija išeina ? O sausio 13-tos byla turėjo būti sustabdyta, kai tik išardė Omoną ?
tad KT privalėjo nagrinėti.
Žinovai kalba, kad kai Teismai nagrinės skundus dėl GP, šie kreipsis į KT teisinio išaiškinimo, tad vis tiek KT privalės priimti sprendimą dėl GP.
Filmukas taip sudėtas, kad ten be kirvio daugiau nieko nėra. Ten ne barščiai su kirviu, bet grynas kirvis.
Ponas Žalimas irgi ūsą kraipė komentuodamas ta KT sprendimą , jam labai nepatiko kaip kuriami šio KT sprendimu precedentai vienok užtikrino jog tas GP panaikinimas negali būti gražinamas apsisukus epideminei situacijai . Gal iš tikro vyras jaučia jog kas ims ir inicijuos vyriausybės sprendimo dėl GP svarstymą KT pakartotinai ..tik jau asmeniškai ar tu teismu pagalba . Manau čia tikrai mintis verta svarstymo .
Pasak Prognozė’s, „barščių” neradusio, tas „kirvis” vadintinas taip:
Viki: Legenda (lot., legenda, „tai, kas skaitytina“) – ir folkloro, ir literatūros (epikos) žanras. Legendos turinys apibendrina esmingus, lemtingus reiškinius. Viduramžiais legendomis buvo vadinami šventųjų gyvenimo aprašymai, vėliau – religinio pobūdžio pasakojimai.
Ar keliaujame į naujuosius viduramžius? 🙂