Vytautas Sinica. Kunigo Algirdo Toliato pozicija turi ypatingą vertę

Algirdas Toliatas man yra šių metų atradimas Bažnyčioje. Žinoma, jūs jį žinojote ir aš jį žinojau, vienas „įtakingiausių visuomenininkų“ Lietuvoje. Tačiau mačiau jį kaip su laiko dvasia ir vyraujančiom srovėm nekonfrontuojantį kunigą. Kadangi pats nevaikščiojau į jo aukojamas pamaldas, nesiimsiu spręsti, ar buvau teisus. Manysiu, kad klydau.

Bet tada šį pavasarį jis pasidalino peticijomis prieš partnerystę ir Stambulo konvenciją, kas jau savaime rodo vidinę nuostatą ir drąsą ginti prigimtinį įstatymą prieš laikmečio išmones. Kadangi tai „elito“ mylėtas ir tikriausiai savu laikytas kunigas, į jį nukreiptas didžiulis puolimas, mėginant padaryti pavyzdį ir parodyti, kuo baigiasi tokie pasaulėžiūriniai išsišokimai. Apie tą puolimą rašiau: http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/vytautas-sinica.-kaip-is-toliato-pavyzdi-dare

Ir vienų siaubui, kitų džiaugsmui išėjo priešingai. Algirdas Toliatas į spaudimą sureagavo vyriškiausiu būdu ir visapusiškai parodė, kad niekas jo nespaus ir nečiaups. Pastaruosius pusę metų jis yra, mano akimis, vienas garsiausių, principingiausių ir, beje, intelektualiausių balsų Bažnyčioje Lietuvoje.

Vakar perskaičiau jo naują tekstą apie religijos laisvę, kuris ypač sužavėjo ir drąsa, ir išmintimi. Jame nėra verksmingo moralizavimo, baisėjimosi „tikrųjų vertybių praradimu“. Jame yra aiškus ir drąsus įvardijimas, kodėl visgi valstybė negali būti (niekur nebuvo ir nebus ateityje) neutrali konkuruojančių šeimos ar lyties sampratų atžvilgiu. Kodėl priėmus iš pažiūros nekaltas ir „tik laimę didesniam žmonių skaičiui užtikrinančias“ pataisas, iš tiesų laukia Bažnyčios, krikščioniškos pasaulėžiūros ir taigi visų tikinčiųjų oficiali ir įstatymu įtvirtinta cenzūra. Tai yra problemos esmė ir priežastis, kodėl tiek daug dešiniųjų kaip išprotėję kartoja apie cenzūrą ir tironiją. Toliatas netgi įvardija viso to ideologines šaknis.

Tik laikas parodys, bet manau, kad pats faktas, jog tokią tvirtą ir skaidrią poziciją užima būtent Algirdas Toliatas, t.y. ne pašaipomis naujojo žmogaus kūrėjų palydimas antisovietinės rezistencijos dalyvis, o viso antikrikščioniško elito mylėtas kunigas, turi ypatingą vertę. Tai stato į pasirinkimo kryžkelę ir visus kitus – dvasininkus ir pasauliečius, – kuriems teko nelaimė suprasti, kas vyksta šiandienos pasaulyje su tais menkinančiai vadinamais kultūriniais karais. Greta Toliato labai sunku tampa apsimesti, kad nematai, nesupranti, negali taip pat kaip jis eiti ir kalbėti to, ką supranti vykstant. Klausimas tik bijai ar nebijai, turi stuburą ar pataikauji. Problemos nesuprantantiems ši dilema, žinoma, negalioja.

Dieve laimink kunigo darbus: https://tiesos.lt/kun-algirdas-toliatas-kokios-butu-partnerystes-pasekmes-religijos-laisvei

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Gabrielė

Straipsnio autorius ne viską pastebėjo. Prisimenu pavasarinį puolimą nukreiptą į Toliatą: labai drąsiai pradėjęs, jis buvo užsipultas „elito” ir kunigija jį nusodino, matyt įprašė tylėti. Šeimų sąjūdį jis stebėjo tyliai, matyt vos atkėlęs bažnyčios lango užuolaidėlę. Stebėjau ir galvojau – palaužė. Ar vėl nepalauž? Nuo to kaip bažnyčia elgėsi per Didijį šeimų maršą meldžiuosi viena, be šitų konformistiškų tarpininkų pagalbos. Yra keli pasiaukojantys vienuoliai, vienuolė ir keli kunigai. Ir viskas! Tik dabar išstenėjo Šiluvos deklaraciją, o reikėjo tai padaryti geguže! Kas garantuos, kad tokie Toliatai kritišku momentu vėl neužtils? Manau, kad užtils

nesąmonių nerašinėk

kodėl norite, kad žmogus būtų toks, kokį jūs kaip dievai nulipdėte. Ar paprastas mirtingas, ar kunigas gali klysti eidamas pažinimo keliu. Niekas nuo klaidų neapsaugotas. Bet šeimų sąjūdžio fanai nori, kad visas svietas galvotų taip, kaip jie. Kodėl mes turime būti jumis? Pas mus dar demokratija ir kiekvienas kvailioja, protestuoja ar mitinguoja savaip.

Dieve  ,Laimink ir globok

šį Kunigą.

3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top