Iš esmės taip sako ministrė ir aš jai labai pritariu. Tiesa, ji tą principą supranta visai kitaip, priešingai, nei aš.
Pakalbėkim dar truputį apie kitakalbes mokyklas Lietuvoje. Idėją apie rusakalbių mokyklų uždarymą ministrė Evelina Dobrovolska komentavo taip (cituoju 15min):
„Ministrė pažymėjo, kad tiek šalies, tiek tarptautiniai mokinių pasiekimų tyrimai rodo prastesnius regionų mokyklų, taip pat ir tautinių mažumų mokyklų rezultatus, bet tam spręsti reikia strateginės vizijos, o ne „taškiniu būdu pasakius, kad mes vienos tautinių mažumų mokyklas pakeičiam kita kalba“.
Jai antrino ir Tautinių mažumų departamentas, „įsitikinęs, kad vienos tautinės grupės marginalizavimas atneštų daugiau žalos valstybei ir „sugriautų tris dešimtmečius kurtą įvairiatautės visuomenės struktūrą“.
Abu kalba apie VIENOS tautinės mažumos išskyrimą, marginalizavimą, jos mokyklų uždarymą. Bet gi ne vienos. Nereikia išskirti vienos tautybės. Reikia pradėti nuo vienos tautybės, su kurios integracija dabar turime didesnes, įskaitant geopolitines, problemas, bet apskritai principas turi būti NEIŠSKIRTI JOKIOS TAUTYBĖS – UŽTIKRINTI VISŲ TAUTŲ LYGYBĘ PRIEŠ VALSTYBINĘ KALBĄ.
Tik taip garantuojama civilizuota demokratinių visuomenių narių lygybė prieš įstatymą kalbiniu požiūriu. Be išimčių vienoms tautoms prieš kitas ir, pabrėžiu, vienoms mažumoms prieš kitas. Nėra teisinga, kad lenkai gali rašyti pasuose savo kalba, o žydai ar gruzinai negali. Nėra teisinga, kad yra mokyklos rusų ir lenkų kalba, bet nėra baltarusių ir ukrainiečių.
Diskriminacija jau egzistuoja ir ją reikia išspręsti. Ne sukuriant šimtą skirtingų tvarkų, kalbų ir mokyklų, o užtikrinant visų tautybių kalbinę lygybę, kurios viena formų – visų mokymasis pagal tas pačias programas ta pačia valstybine kalba.
Politinė reklama ir populizmas, kaip sako ministrė. Teksto nuoroda: https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/teisingumo-ministre-del-rusisku-mokyklu-uzdarymo-labai-noretusi-kad-nebutu-populizmo-56-2173806