Pamėgau dalintis pozityviomis naujienomis. Gi čia epizodas, talpinantis savyje vis labiau ryškėjančias demokratijų ateities tendencijas.
JAV neseniai vyko paauglio Ryle’o Rittenhouse’o teismas, kur jis išteisintas dėl užpuolikų nužudymo (savigyna). Proceso metu už jaunuolį rinktos milžiniškos aukos, pavyzdžiui, surinkta du milijonai dolerių jo paleidimui už užstatą.
Vienų gelbėjimas sukuria kitas aukas. The Guardian nutekinus aukojusiųjų duomenis, vienas iš jų, 25 dolerius paaukojęs policininkas Wilkiamas Kelly iš Norfolko, Virdžinijos valstijos, buvo atleistas iš darbo. Suprask, neteisingos pažiūros. JAV atleidimas iš darbo yra daug didesnė socialinė įtampa nei Europoje, valstybė pagalvių netiesia.
Bet moteris nuotraukoje, publicistė Candace Owens, paskelbė paramos Williamui rinkimo akciją. Ir labai greitai surinko 230 tūkstančių dolerių. Va ir pagalvė. Neįmanoma nesižavėti solidarumu.
Istorijos moralas labai praktiškas. Demokratijose įsigali vis platesnis persekiojimas už pažiūras, jau ir visiškai su politika nesusijusiuose versluose dirbantiems žmonėms Lietuvoje atvirai sakoma nereikšti pažiūrų. Be proto žalinga mada įmonėms turėti „savo vertybes” (turint galvoje darbuotojams privalomas pažiūras) šią problemą nepaprastai gilina. Atleidimų ar šiaip persekiojimo už pažiūras, kartais net ne viešai reiškiamas, tik daugės. Brandžių demokratijų, kur šis išsigimimas jau masiškai vyksta, pavyzdys rodo, kad augs ir visuomenės tarpusavio solidarumo tinklų svarba. Lietuvoje nėra aukojimo mentaliteto, bendros veiklos dėl viešujų reikalų ar svetimų bendrapiliečių gelbėjimo įpročių. Tačiau turės atsirasti.
Šiuo metu persipynantys politkorektiškumo ideologinė kontrolė ir pandemijos valdymo teroras sukuria tokį piliečių persekiojimo užtaisą, kad aptariamas scenarijus beveik garantuotas.