Vytautas Sinica. Vis labiau trūks pareigūnų, nes vis blogesnė jų padėtis

Pastaruoju metu daug kalbama apie statutinius pareigūnus ir jų neva klaidas. Man norisi pakalbėti apie sisteminę krizę, kuri subrendusi šiame sektoriuje ir nuolatos blogėja. Jau per savivaldos rinkimus kalbėjau apie tai, kad Vilniuje trūksta apie 500 policininkų. Tai daug. Visoje Lietuvoje jų trūksta apie 1500. Netrukus trūks dar daugiau.

Mat šis skaičius nuolat didėja ir netrukus padidės vėl. Metų pabaigoje Seimas priėmė Vidaus tarnybos statuto pataisas, kuriomis iš statutinių pareigūnų atimami priedai už laipsnį ir siaurinami priedai už stažą. Taip pat atsisakoma horizontaliosios karjeros, kai ne kylama pareigose, o to paties lygio pareigos einamos kitoje darbovietėje. Viskas nukreipta prieš labiau patyrusius pareigūnus ir konkrečiai prieš policiją. Kodėl? Nes iš visų arti 16 tūkstančių statutinių pareigūnų, algos didės apie 2 tūkstančiams, gaunantiems mažiausias algas. Tai kalėjimų prižiūrėtojai, ugniagesiai ir kiti, bet labai retais atvejais policininkai, nes po Skvernelio reformos ten algos, kaip sakoma, dar pusė velnio.

Čia dar pusė bėdos. Kartu būtina svarstyti ir tai, kad užregistruotos Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo pataisos. Jų dar nepriėmė, bet iš to, kad teikia ministerija ir kad už Vidaus tarnybos statuto pataisas drausmingai balsavo valdanti dauguma, pensijų įstatymo pataisos irgi gali tikėtis sėkmės. Jomis būtų naikinama ir galimybė turint 25 metų stažą išeiti į pensiją nuo 45 metų bei gauti pareigūno pensiją. Naujoji tvarka įpareigoja dirbti iki 60 (+-5) metų ir minimą pensiją mokėti tik pareigūnui sulaukus įprasto pensinio amžiaus. Pareigūnų darbas nėra patrauklus pagal jokius įprastus kriterijus ir ši ankstyvos pensijos galimybė visada buvo vienas svarbesnių dirbti policijoje patraukiančių veiksnių. Ji nėra kažkokia dovana ar privilegija. Ją pagrindžia darbo pobūdis, pavojingumas, fiziniai reikalavimai ir kita specifika. Iš esmės tik ši galimybė ir skyrė statutinių pareigūnų socialines garantijas nuo tiesiog valstybės tarnybos. Nebeskirs.

Ir vėl, tai nėra kažkaip išskirtinė vienintelė bloga reforma. Šią kadenciją jau vykdyta ydinga reforma, sujungusi skirtingas tarnybas į vieną reagavimo valdybą. Tada išėjo daug pareigūnų. Dar anksčiau policijos reformą vykdė policijos draugu save pozicionavęs Saulius Skvernelis. Tada pritaikytas principas: atleisime 20 proc. darbuotojų, o likusiems padalinsime jų krūvį ir 20 procentų padidinsime algas. Taip algos iš tiesų nepadidėjo, nes jeigu turi dirbti daugiau už didesnį atlygį, tas atlygis iš tiesų nėra didesnis, tu tiesiog daugiau dirbi. Tai situaciją tik pablogino, nes ligtoliniai krūviai nebuvo fiktyvūs, o privertus visus dirbti faktiniu 1,2 etato režimu nesunku atspėti, kad auga įtampa, nepasitenkinimas ir, žinoma, visuomenei pastebimas pareigūnų trūkumas.

Tipiška tai, kad pristatydama naujausias pataisas Vidaus reikalų ministerija skelbia, kad „numatėme priemones, kurios padės spręsti pareigūnų trūkumo problemą, taip pat leis stiprinti jų motyvaciją, didinti tarnybos patrauklumą.“ Būtų galima patikėti, bet parodykite policijos atstovus, kurie būtų tuo patenkinti? Pareigūnų profsąjungos kartojo, kad patyrę pareigūnai trauksis iš tarnybos ir prašė Prezidento vetuoti Vidaus tarnybos statutą, bet praėjusią savaitę jis pataisas pasirašė.

Jeigu bus priimtos ir pensijų įstatymo pataisos, policijos pareigūnų toliau mažės. Atitinkamai ir piktintis dingusiais vaikais ir kitomis nelaimėmis bei kad valstybė kažko nesužiūrėjo nebus pagrindo – paraleliai daugėjant gyventojų iš svetimų kultūrų ir mažėjant policijos pareigūnų daugiau nei akivaizdu, kad būsime daug įdomesnė šalis gyventi.

Politinė reklama.

5 3 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
5 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
5
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top