Vytautas Sinkevičius: Seimas svarsto aiškiai antikonstitucinį įstatymo pataisų projektą

E. Dambrauskienė, buvusi kandidatė į generalinio prokuroro postą, T. Lukšio (BFL) nuotr.

Birutė Vyšniauskaitė | lrt.lt

Sugrįžusi iš Izraelio, visų pirma prezidentė Dalia Grybauskaitė susitinka su žinomais šalies teisininkais. Susitikimo tikslas – pasitarti, koks generalinis prokuroras atitiktų žmonių lūkesčius ir tinkamai gintų visuomenės interesus.

Į prezidentūrą penktadienį buvo pakviesti Mykolo Romerio universiteto profesorius emeritas, buvęs Konstitucinio Teismo (KT) vadovas Juozas Žilys, šio universiteto profesorius, buvęs KT teisėjas Vytautas Sinkevičius, Vilniaus universiteto (VU) Teisės fakulteto Baudžiamosios justicijos katedros profesorius Gintautas Švedas, Aukščiausiojo teismo vadovas Rimvydas Norkus, VU Teisės fakulteto Privatinės teisės katedros profesorius Vytautas Mizaras, advokatas ir leidėjas Algimantas Šindeikis.

Praėjusį ketvirtadienį Seime buvo užregistruotas Prokuratūros įstatymo pataisų projektas, kuriuo siūloma keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką – jo kandidatūrą vyriausybei pasiūlytų teisingumo ministras arba Aukščiausiojo teismo vadovas, jai pritartų Seimas, o paskirtų šalies vadovas.

Pagal šiuo metu galiojančią Prokuratūros įstatymo redakciją, generalinio prokuroro kandidatūrą Seimui siūlo šalies vadovas ir, parlamentarams pritarus, paskiria vadovauti Generalinei prokuratūrai.

Tikisi greito svarstymo

Vienas iš Prokuratūros įstatymo pataisų iniciatorių Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas Julius Sabatauskas tikisi, kad lapkričio 5 d. jos jau bus pateiktos parlamentarams svarstyti.

„Jei jau įstatymo pataisos užregistruotos, gali būti, kad yra numatytas ir galimas pretendentas į generalinio prokuroro postą“, – mįslingai kalbėjo J. Sabatauskas, paklaustas, ar jau rastas naujas kandidatas šioms svarbioms pareigoms užimti.

Tektų keisti Konstituciją

J. Žilys teigė manąs, jog generalinio prokuroro skyrimo tvarkos keisti nereikėtų: „O jeigu būtų nuspręsta keisti, tai tektų keisti ir Konstitucijos 118 str., kuris naujai buvo suredaguotas 2003 m. Dabar jame pasakyta, kad prezidentas teikia generalinio prokuroro kandidatūrą Seimui ir prašo jo pritarimo. Kai Konstitucijoje numatyta kokio nors pareigūno skyrimo tvarka, jokių papildomų sąlygų paprastieji įstatymai nenustato.“

Todėl, pasak buvusio KT vadovo, jeigu Seimas pritartų Prokuratūros įstatymo pataisoms, tai jos prieštarautų Konstitucijai.

Tačiau, pabrėžė J. Žilys, tai, kad koks nors įstatymas ar jo pataisos prieštarauja Konstitucijai, oficialiai gali konstatuoti tik KT.

Reikėtų išmintingo penkiasdešimtmečio

Svarstydamas, kas galėtų užimti generalinio prokuroro postą, J. Žilys prisipažino jau atitolęs nuo teisėtvarkininkų visuomenės ir šiuo klausimu nelabai galėtų patarti: „Dabar ir teismuose, ir kitose teisėsaugos įstaigose vyksta didelė rotacija, todėl, kalbant apie konkrečias personalijas, man teks užimti tyliosios gulbės poziciją. Bet gal reikėtų pasižvalgyti tarp Apeliacinio ar apygardų teismų teisėjų arba pačioje prokuratūros sistemoje.“

Profesoriaus manymu, Generalinės prokuratūros vadovu turėtų būti paskirtas kompetentingas ir išmintingas teisininkas: „Aš pasitikiu penkiasdešimtmečiais, nes tokiame amžiuje žmogus – jau nurimęs, turintis gyvenimo išminties, žinantis ir praeitį, ir dabartį, nesiblaškantis, kaip pageltęs klevo lapas ir, žinoma, turintis profesinės patirties.“

Seimo nariai elgiasi neprofesionaliai

„Man apskritai nesuprantama, kaip Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovai galėjo pasiūlyti aiškiai antikonstitucinį įstatymo pataisų projektą ir rimtu veidu jį svarstyti. Mano galva, šį projektą galima vertinti, kaip spaudimą prezidentei ,“ – kalbėjo buvęs KT teisėjas V. Sinkevičius.

Remdamasis tuo, ką numato Konstitucija, profesorius atkreipė dėmesį, jog, skiriant generalinį prokurorą, dalyvauja tik du subjektai – prezidentas, kuris turi teisę siūlyti personaliją, ir Seimas, kuris sprendžia, pritarti jai ar ne: „Bet šiuo atveju būtinas politinis dialogas. Prezidentas negali primesti savo valios, o Seimas gali pasiūlytai kandidatūrai nepritari tik tuo atveju, jei turi itin svarių argumentų, o ne todėl, kad tiesiog norisi nepritarti.“

V. Sinkevičius priminė, jog Konstitucijos 118 str., numatantis generalinio prokuroro skyrimo tvarką, jau buvo keistas ne kartą ir apgailestavo, jog dabar vėl bandoma eiti tuo pačiu keliu, užuot ieškojus politinio dialogo.

Bendraudamas su LRT.lt prieš susitikimą su prezidente, profesorius teigė neturįs tikslios informacijos, apie ką bus kalbama. Paklaustas, kur vis dėlto būtų protingiausia ieškoti galimo kandidato generalinio prokuroro postui užimti, teigė, jog tai – sudėtingas klausimas.

„Žmogus iš prokuratūros sistemos, žinoma, ją puikiai pažįsta. Kita vertus, jam padaryta tos sistemos įtaka. Tai būtų silpnoji vieta. Tačiau pareigūnas, atėjęs iš šalies ir visai nepažįstantis prokuratūros sistemos, irgi susidurtų su problemomis, nes prireiktų laiko su viskuo susipažinti. Matyt, reikėtų žmogaus, turinčio puikų teisinį išsilavinimą, žinomo teisininkų visuomenėje ir turinčio stuburą. Matyt, ne apylinkių teismuose ar rajonų prokuratūrose reikėtų ieškoti naujo generalinio prokuroro“, – pažymėjo teisininkas.

lrt.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
12 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Nesusipratėliams

Neminėkit čia Sinkevičiaus pavardės, prašau. Nesvarbu, teisingai ar neteisingai jis mano. Tai ištikima dvaro žiurkė. Po referendumo išvedžiojimų, jis yra nulinis teisininkas.

vienas protingas teiginys:

,,Matyt, ne apylinkių teismuose ar rajonų prokuratūrose reikėtų ieškoti naujo generalinio prokuroro”. Taigi, tai priestarauja prezidentes ,,ieskojimams”, ka iki siol ji megina daryti ir toliau.

cha

2003 kai seimui vadovavo A.Paulauskas jis ir pasikeitė tą 118 str. nes tikėjosi tapt prezidentu ir pasirinkti sau Gen.Prokurorą. O dabar tas jo pakeitimas apsivertė prieš jį, tai neriasi iš kailio kaip atgal sugrąžinti ir dar Julių Sabatauską įtraukė.
Fui. Kada baigsis ta kgb diktatūra?

kgbistas šindeikis nuspręs...

taip ir gyvename – pedofilo klapčiukų valdomi…

>cha

Perskaityk pačią pirmą pastraipą, kas buvo sušaukti į prezidentūrą. Tai visi tarybinių laikų šindeikizmo kadrai. Tai ar gali jie ką nors protingo pasiūlyti?

strielka

į rezidentūrą pasitarti ką parinkti generaliniu prokuroru susirinko:
keletas daktarų, keletas brigadninkų, o taip pat- tulpinių, daškinių, agurkinių, šmikinių bei smauglių grupuočių atstovai. susitikimas praėjo konstruktyviai ir dalykiškai. rezultatai viešai neskelbiami.

kas čia neaiškaus?

Kas yra (ne)teisingumo ministras? Bernatonis.O kas yra Bernatonis…? Panašu,kad prezidentūra kažko nepasidalino su įtakinguoju Pilkuoju Kardinolu.Iš čia ir jo visos problemos dėl namo statybos,matyt.Ne vien jo,Druskininkų caro bėdos ir pakaunės draustinio užstatymo skandalas čia irgi turėtų būti greta.Nomenklatūra kontratakuoja sau būdingu stiliumi-iš peties,neproporcingai.Nesibodima net kėsintis išbalansuoti ministrų įgaliojimus ir atsakomybę,sukeliant rimtų problemų ateityje visam vyriausybės darbui.Tik nesuprantu prezidentūros prieraišumo prieštaringos reputacijos leidėjui Šundeikiui.

Pan Polak

Ale jaka piękna kobieta jest ta pani Dąbrowska.

Drenis

O pagal galiojančius įstatymus Birutė Vyšniauskaitė gali dirbti neprivačioje žiniasklaidoje?

prikirpo

uodega prezidentei. Tenka sauktis dvasiu aiskintoju pagalbos.

Pensininke

Kaip „suvadovauja” viena „NE PRIE KO”taip ir bus. Kas oligarchams parankus, ta ir skirs.Runkeliai toliau balsuos uz korumpuotu partiju grupuotes, kurios jau pries metus reklkamuoja savo „REITINGIUS”.

Klausimas

Ar visuomenė negalėtų siūlyti?

12
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top