Vytauto Didžiojo universiteto bendruomenės pareiškimas ir peticija dėl Vyriausybės iniciatyvos 2018 m. įkurti Kauno universitetą

Kviečiame susipažinti su Vytauto Didžiojo universiteto bendruomenės protestu dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės iniciatyvos 2018 m. įkurti Kauno universitetą ir savo parašu paremti bendruomenės peticiją.

2017 m. gegužės 11 d.
Kaunas

1922 m. vasario 16 d. atidarytas Lietuvos universitetas Kaune buvo pirmoji lietuviška aukštoji mokykla, tapusi gyvybiškai svarbiu mūsų šalies kultūros, mokslo bei modernios, laisvos intelektualios minties židiniu. 1930 metais, minint kunigaikščio Vytauto Didžiojo 500 metų mirties sukaktį, Lietuvos universitetui Kaune suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto vardas. Įgyvendinant 1939 m. gruodžio 13 d. Universitetų įstatymo nuostatas, trys Vytauto Didžiojo universiteto fakultetai (Humanitarinių, Teisių, Matematikos-gamtos mokslų) perkeliami į Vilnių, atkuriamas lietuviškas Vilniaus universitetas. Naikindama tautinį identitetą, 1940 m. ir 1946 m. sovietų valdžia VDU pavadino Kauno universitetu, o 1950 metais uždarė šį universitetą.

1989 m. balandžio 28 d. Lietuvos ir išeivijos mokslininkai paskelbė Vytauto Didžiojo universiteto atkūrimo deklaraciją, kurios nuostatos buvo įteisintos Aukščiausiosios Tarybos 1989 m. liepos 4 d. įstatymu „Dėl Vytauto Didžiojo universiteto atkūrimo“, kurio pirmasis straipsnis skelbia „atkurti Vytauto Didžiojo universitetą ir suteikti jam savarankiškos aukštosios mokyklos statusą“. Taigi į Kovo 11-ąją, kaip ir įvardinta 1939 metų Universitetų įstatymo pirmajame straipsnyje, Lietuva atėjo su dviem universitetais – Vilniaus universitetu Vilniuje ir Vytauto Didžiojo universitetu Kaune.

Šiandienos Vytauto Didžiojo universitetas, sutinkantis atkūrimo 28 metų sukaktį – viena liberaliausių aukštųjų mokyklų Lietuvoje, tęsianti 1922 m. Kaune įkurto Lietuvos universiteto misiją. Universiteto studentus, dėstytojus ir absolventus vienija artes liberales idėja. Čia skleidžiasi laisva kūrybinė mintis, orientuojamasi į studijų, mokslo ir meno kokybę, ypač sėkmingai plėtojami tarptautiniai ryšiai. Pagal tarptautinius ir šalies reitingus VDU yra vienas iš 4 stipriausių Lietuvos valstybinių universitetų, pirmaujančių mokslo tyrimų ir tarptautiškumo srityse.

Tarptautinių ekspertų grupė, 2014 m. vertinusi Vytauto Didžiojo universitetą, suformulavo rekomendaciją „[…] Švietimo ir mokslo ministerijai imtis aktyvių priemonių populiarinti ir tinkamai įvertinti unikalų VDU liberaliųjų menų misijos indėlį į Lietuvos ir Europos akademinį pasaulį. Ši institucija skiriasi nuo panašių institucijų Europoje ir galėtų save pozicionuoti kaip Lietuvos lyderis Europoje ir už jos ribų“.

Vytauto Didžiojo universitetas yra išskirtinis tuo, kad vienintelis Lietuvoje ir vienas iš nedaugelio Europos ir pasaulio valstybinių universitetų turi Šventojo Sosto pripažintą Katalikų teologijos fakultetą. Katalikų bažnyčia ir jos hierarchai ne tik palaikė VDU atkūrimo idėją, bet ir Kauno tarpdiecezinėje kunigų seminarijoje išsaugojo sovietų valdžios uždarytą Teologijos fakultetą, kuris yra tarpukario ir atkurtojo universitetų tęstinumo garantas. Pasirašytame Lietuvos vyskupų ir universitetų rektorių konferencijos bendradarbiavimo memorandume pripažįstamos krikščioniškos Europos universitetų ištakos, universitetų autonomija ir akademinė laisvė, globalizacijos procesų pavojus tautiniam ir kultūriniam tapatumui. Sutariama, kad universitetinės studijos – tai ne tik profesinių žinių ir įgūdžių įgijimas, bet ir visapusiškai harmoningos asmenybės ugdymas.

Privalu laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir Mokslo ir studijų įstatymo nuostatų, įtvirtinančių universitetų autonomiją, akademinių bendruomenių valią ir teisę savarankiškai nustatyti ir įtvirtinti savo organizacinę ir valdymo struktūrą, ryšius su partneriais, mokslo ir studijų tvarką, studijų programas, studentų priėmimo tvarką ir turėti teritorijos, pastatų, kito turto, skirto mokslo ir studijų reikalams, neliečiamumo garantiją.

Atsižvelgiant į universitetų istorinę raidą ir pripažįstant Vasario 16-osios aktu atkurtosios Lietuvos valstybės 1939 m. gruodžio 13 d. Universitetų įstatymo nuostatas, pastangos konsoliduoti Kauno universitetus mūsų universiteto bendruomenei yra priimtinos tik išlaikant Vytauto Didžiojo universiteto vardą ir akademinę tradiciją.

Mes protestuojame prieš Švietimo ir mokslo ministerijos neskaidrius bei skubotus veiksmus, rengiant universitetų tinklo optimizavimo planą, ignoruojant akademinių bendruomenių išreikštas pozicijas ir vengiant dialogo su universitetais.

Kviečiame visus, palaikančius šį pareiškimą, jį pasirašyti.

Pasirašyti peticiją galima ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
G.P.

VDU yra puikių dalykų. Bet yra ir blogų. Pirmiausia kalbu apiue prieglobstį ten radusius ir lizdus susisukusius neomarksistus, globalistus ir visokio plauko pseudoliberalus – Lietuvos griovėjus.

Karabasas

Mudu su Matriona ilgai svarstėme- kaip atsikratyti universitetuose tūnančių santvarkos priešų ir revoliucijų kurstytojų. Tuomet sumąstėme Reformą.
Sujungiant universitetus atleisime visus kurie prieš Valdžią šiepa dantis.
Radžvilai eis griovių kasti, o mudu būsim Ne prie Ko.
Gudru? Labai!

kontrabasas

nežinantys istorijos lieka vaikais. Kas kūrė universitetus, kas ir kaip juose būvo dėstoma? Kas ir kokiu tiklu kuria programas? Kas globoja gabius, sąžiningus mokslo tyrėjus, kas atskiria juos nuo godžių prisitaikėlių?
Klausimų begalė. Tik kas ir kaip į juos atsakys?

ačiū Karabasui,

pasiguosiu jums, kaip vyriausiam, kaip mane, mažą Buratiną, mokė lapė Alisa ir katinas Bazilijus pinigėlį pakasinėti. Ir pinigėlis išaugo, užpildė slėnius, išsiblizgino, tik dabar jie sako: eik sau į pradines klases, čia ne tavo. O aš akademikų ir kitų prisiklausęs nebenoriu atgal į pradinę, man norisi, kad pati verslininkė lapė Alisa ten pasėdėtų, o paskui jau kartu spręstume, kas reforma, o kas verslo nagai.

Pikc

Gaila, bet V2 yra tapęs liberastų irštva – ir NĖ VELNIO jis netęsia 1922 m. įkurto ir 1930 m. Vytauto Didžiojo vardu pavadinto universiteto tradicijų. Nepritariu universitetų jungimui, bet po karikatūra paversto universiteto peticija nepasirašysiu.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com

Vytauto Didžiojo universiteto vardas yra labai įpareigojantis. Todėl manau, kad Kaune turėtų būti Vytauto Didžiojo universitetas, tačiau tikrai ne su tokiu turiniu kuris yra. Konkrečiai žinau viešus faktus, kad VDU yra žemgrobių universitetas, kurio valdančioji komunistinė gauja su komunistų partijos sekretoriumi rektoriumi Vytautu Kaminsku užgrobė dalį Kauno botanikos sodo žemės, kad pasisatyti privačius namus. Tai Pabrėžos ir Vilties gatvių kampe, Kaune. Tie kas išviešino šitą reikalą spaudoje buvo „suėsti” ir gimtadinio proga išmestas iš darbo. Tai buvo tuo metu 14-os knygų ir 200 publikacijų autorius, dendrologas. Teismo keliu įrodyta, kad tai buvo SUSIDOROJIMAS. Tai tokia akademinė tradicija. Kitas buvo profsąjungos pirmininkas, 11-os knygų autorius, sudarė tokias „sąlygas”, kad pats išbėgo. Man pačiam teko VDU universitetui iškelti 20 civilinių bylų. Teismo… Skaityti daugiau »

Nepasirašysiu

Net neįtariau, kad VDU yra taip glaudžiai susijęs su katalikų bažnyčia. KTU tikrai ne į naudą būti sujungtam su vieta, prekiaujančia mirštančiomis Vakarų ideologijomis ir krikščionių mitologijomis. Technologijos su šiomis putomis neturi nieko bendra.

AAA

Jeigu VDU nėra nei Maceinos, nei Šalkauskio, nei Ozolo vardo bibliotekos, tai jis nevertas savo vardo, gali tokio ir nelikti:(

nesuprantami valdžios ketinimai

Negalima griauti to, kas sukurta pirmosios Lietuvos Respublikos žmonių; nei VDU, nei abėcėlės.

9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top