Z. Vaigauskas apie referendumo informacinę blokadą: „radijas ir televizija“ yra ne eterio laikas, bet organizacijos pavadinimas

Jau ne kartą rašėme apie piliečių iniciatyvą „Tautos valia“ sušaukti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams ir tautos politinių galių praplėtimo. Iniciatyvinė grupė turi per tris mėnesius surinkti 300 000 parašų. Referendumo įstatymas numato, kad referendumo iniciatoriams turi būti suteikta galimybė apie siūlomą referendumą informuoti visuomenę per nacionalinį radiją ir televiziją.

Štai ką sako referendumo įstatymo 17 straipsnio 1 dalis:

Grupės atstovams, Seimo nariams, Respublikos Prezidentui, Ministrui Pirmininkui, ministrams, partijoms, visuomeninėms organizacijoms ir piliečiams suteikiama teisė nemokamai naudotis valstybinėmis visuomenės informavimo priemonėmis. Referendumo agitacijai skirtų laidų rengimo taisykles patvirtina, konkrečią Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos laidų trukmę ir laiką nustato Vyriausioji rinkimų komisija, suderinusi su Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos vadovais. Ji taip pat paskirsto laidų laiką taip, kad nebūtų pažeisti grupės ir jos oponentų atstovų lygiateisiškumo principai. Ir grupei, ir jos oponentų atstovams skiriama ne mažiau kaip po 7 valandas visuomeninio (nacionalinio) radijo ir televizijos laiko tarpusavio debatams.

Vyriausioji rinkimų komisija rugsėjo 9 dienos posėdyje priėmė sprendimus dėl referendumo iniciatyvos viešinimo tvarkos. Kaip VRK įprasta, „bendru sutarimu“. Ir kaip jūs manote, kiek ir kokio eterio laiko buvo paskirta visuomenei informuoti apie referendumo iniciatyvą? Buvo leista sudalyvauti keturiose LRT radijo laidose „LRT aktualijų studija“ rugsėjo 16 d., spalio 7, 28 d. ir lapkričio 4 d. nuo 11 iki 12 valandos.  

Toks sprendimas mus nustebino. Kodėl tik keturios valandos, jei įstatyme sakoma „po septynias“, kodėl tik radijas, jei įstatyme sakoma „radijo ir televizijos“?

Su tokiu VRK sprendimu nesutiko ir referendumo iniciatoriai, kurie VRK sprendimą įvardijo kaip informacinę blokadą ir apskundė teismui.

Pakomentuoti VRK sprendimą „Aikštės TV“ paprašė VRK pirmininką Zenoną Vaigauską. VRK pirmininkas maloniai paaiškino, kad VRK jokios informacinės blokados nevykdo, nes… iniciatyvinė grupė juk turi internetinį puslapį. Pati VRK referendumo atžvilgiu laikosi neutralios pozicijos, o radijo ir televizijos laidos buvo paskirtos pagal įstatymą. 

Kai „Aikštės TV“ paprašė patikslinti, kodėl VRK pirmininkas kalba apie paskirtas „radijo ir televizijos laidas“, jei iš tiesų yra numatytas tik laikas keturioms radijo laidoms, pirmininkas pateikė itin išradingą išaiškinimą: radijo laidos yra ir televizijos laidos, nes jas nusifilmuoja televizija, tiesa, televizija dabar šiuo metu nebefilmuoja, bet turi galimybių tai padaryti. Na, o įstatymo frazė „radijo ir televizijos“, reiškia ne skirtingų medijų eterio laiką, bet yra organizacijos pavadinimas, o tai reiškia, kad radijo eterio laikas yra „radijo ir televizijos“ laikas.

Nusistebėjus tokia traktuote buvo išaiškinta, kad ši traktuotė remiasi ilga tradicija: kitų referendumų iniciatoriams irgi buvo skiriamas tik radijo laidų laikas.

Z.Vaigauskas taip pat išdėstė ir savąjį bendrą požiūrį į referendumo iniciatyvas:

Referendumo iniciatoriams reikėtų ne dejuoti, bet pagalvoti, o kodėl jų nenori išgirsti įvairios visuomenės informavimo priemonės. Juk yra ne vien visuomeninis radijas ir televizija, yra ir privačių televizijų. Bet ar jie tikrai įdomūs kitiems žmonėms, ar tikrai tas laidas nori transliuoti kitos… Na, čia problema turbūt yra arba juose pačiuose, arba idėjose. […] Aš nemanau, kad mes galėtumėme sudaryti informacinę blokadą netgi norėdami. Tokios blokados nėra. Kalbama apie referendumą, yra ir internetinis puslapis, pradedami parašai rinkti elektroniniu būdu. Bet čia yra pačių piliečių apsisprendimo reikalas, ar jie palaiko vieno ar kito referendumo idėją, ar nepalaiko. Mes turime demokratinę valstybę ir […] surast tokią idėją, kurią palaikytų pakankamas žmonių skaičius, nėra taip jau lengva, arba, jei tokia idėja atsiranda, Seimo nariai perima pakankamai greitai iniciatyvą ir ima rengti atitinkamus įstatymų projektus.

Išvertus į žmonių kalbą tai reikštų maždaug: jei tie įkyrūs kvaileliai nesupranta, kad įstatymai yra Seimo reikalas, tai tegul džiaugiasi, kad jiems leidžiama pasisakyti gatvėje ir savoje interneto svetainėje; LRT ne jiems.

Tikėkimės, kad teismas sugebės ne tik teisingai perskaityti Referendumo įstatymą, bet ir išaiškins tikrąją sakinio prasmę Vyriausiajai Rinkimų komisijai bei jos kūrybingajam pirmininkui. 

Skaitytojams siūlome patiems suskaičiuoti, kiek radijo ir televizijos eterio valandų pagal referendumo įstatymą turėtų būti skirta referendumo iniciatyvai viešinti bei pasižiūrėti nuotaikingą pokalbį.

Operatorė – Aušra Gabalytė.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top