Žalieji reikalauja moratoriumo skalūninių dujų žvalgybai ir gavybai

Seimo narys, Lietuvos žaliųjų partijos lyderis Linas Balsys šiandien „Chevron“ pageidavimu atidėtą jos skelbimą angliavandenilių išteklių konkurso laimėtoja laiko nuolaidžiavimu JAV kompanijai. Žalieji reikalauja Vyriausybės paskelbti moratoriumą skalūninių dujų žvalgybai ir gavybai.

Pasak Seimo nario, „Chevron“ prašymas atidėti kompanijos skelbimą gali būti susijęs su Seime rudens sesijoje svarstomais įstatymais. „Neabejoju, jog rudens sesijos metu vėl sulauksime „Chevron“ interesus atstovaujančių politikų įstatymų pataisų dėl kompanijai palankių mokesčių“, – sakė L. Balsys.

L. Balsio teigimu, skalūninių dujų žvalgyba ir gavyba Lietuvoje negalima ir dėl nepakankamo teisinio skalūninių angliavandenilių ir hidraulinio ardymo technologijų reguliavimo tiek Lietuvoje, tiek Europos Sąjungoje.
 
„Mano įsitikinimu Seime priimta Žemės gelmių įstatymo pataisa, leidžianti palikti ir laidoti žemės gelmėse toksiškas ir  radioaktyviąsias medžiagas neribojant jų kiekio, prieštarauja Konstitucijai, kurioje teigiama, kad draudžia žaloti ir niokoti Lietuvos gamtą ir žemės gelmes. Dėl šios įstatymo pataisos ketinu inicijuoti kreipimąsi į Konstitucinį teismą“, – teigė Lietuvos žaliųjų partijos lyderis. 

Taip pat Linas Balsys atkreipė dėmesį, jog spraga įstatymuose suteikia galimybę anksčiau naftos bendrovėms išduotas bendras licencijas žvalgyti ir išgauti angliavandenilius, į kurių sąvoką pagal iki šiol galiojusius įstatymus įeina ir paprasta ir skalūninė nafta bei dujos,  ir skalūninė nafta bei dujos. „Žmonėms protestuojant prieš „Chevron“, su šia kompanija susijusios „LL investicijos“ ir „Minijos nafta“ gali žvalgyti ir išgauti tiek skalūnų naftą, tiek dujas, joms net nereikalingas poveikio aplinkai vertinimas, kadangi jos leidimus vykdyti savo veiklai gavo gerokai prieš naujų įstatymų  priėmimą. Štai todėl reikia sustabdyti anksčiau išduotas licencijas ir įpareigoti naftos gavybos įmones per mėnesį deklaruoti, kokios rūšies angliavandenilių – paprastų ar skalūninių – jie ieško ir kokius žvalgybos bei gavybos metodus naudoja“, – kalbėjo L. Balsys. 
 
L. Balsys paragino Vyriausybę paskelbti moratoriumą skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos konkurso rezultatų tvirtinimui, kol Seime nebus priimtas visas įstatymų, reglamentuojančių skalūninių dujų žvalgybą ir gavybą, paketas, sulauktos naujų su netradiciniais angliavandeniliais susijusios Europos Sąjungos direktyvos bei Europos Komisijos rekomendacijos, o įmonės, turinčios leidimus bendrai angliavandenilių gavybai, nebus įpareigotos deklaruoti, kokios rūšies išteklius bei kokiais metodais ketina žvalgyti ir išgauti.  

Linas Balsys

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top