Rugpjūčio 27 d., antradienį, Vyriausybėje turėjo įvykti darbo sesija skalūnų dujų ir naftos klausimais. Keletas Žygaičių bendruomenės narių gavo asmeninius kvietimus. Suprantant, kad tai visam regionui aktualus klausimas, buvo kreiptasi į Vyriausybės atstovus su prašymu leisti filmuoti susitikimą. Toks skaidrumas visiškai atitinka Orhuso konvenciją, kurią Lietuva ratifikavo 2001 m. Ji numato ne tik viešą aktualių bendruomenėms ir visuomenei klausimų svarstymą, bet ir dalyvavimą priimant sprendimus, tarp jų – ir krašto ekologijos klausimais. Deja, Orhuso konvencija dar kartą buvo pažeista.
Likus dienai iki susitikimo, Žygaičių bendruomenės pirmininkui siunčiami Vyriausybės atstovų laiškuose ėmė jaustis įtampa ir nepasitikėjimas. Štai ištraukos iš vieno susirašinėjimo:
Kiek turiu, info, iš jūsų pusės gali dalyvauti 6–7 žmonės. Tačiau kviečiami ne Seimo nariai, ne žalieji iš Vilniaus, bet žmonės iš kaimo bendruomenės, nes jie labiausiai skundžiasi, kad nėra informuoti apie tai, ką darys amerikiečių kompanija. Vėliau bus galima tokių susitikimų suorganizuoti ir daugiau, sukviesti daugiau žmonių. Susitikimas yra uždaras ir filmuoti nebus galima, norime ne turgaus, o konstruktyvaus darbo. Tad maloniai laukiame jūsų sąrašo su vardais ir pavardėmis, kas rytoj ketina atvykti į susitikimą su Chevron ir Vyriausybės atstovais. Maloniai laukiame.
Evelina Butkutė-Lazdauskienė
Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko atstovė spaudai
Pacituosime ir Jono Nairanausko, Žygaičių bendruomenės pirmininko, atsakymą:
Ne dėl mūsų kaltės teko organizuoti pasipriešinimą dėl žalingos Chevron veiklos. Tokiam judėjimui reikalingi įvairios kompetencijos žmonės. Mes nenurodinėjam, kas ir iš kur dalyvaus sesijoje. O kaimo žmonės ne skundžiasi dėl informacijos stokos apie Chevrono veiklą, o praneša, kad jis nenori pripažinti savo klaidų, dėl kurių regione sukelta žalą daranti įtampa. Kaimo žmonės puikiai informuoti apie Chevron veiklą, nes žinome Kempinski konferencijos medžiagą, informaciją žiniasklaidoje, mokslininkų išvadas. Jūsų nesuprantami nurodymai leidžia daryti išvadą, kad Vyriausybė gina ne savo piliečių reikalus, o visam pasaulyje kenksminga veikla garsėjančios kompanijos. Jūsų reikalavimai yra nepriimtini ir dar labiau padidina įtampą.
Po tokių Ministro Pirmininko atstovų nepagrįstų reikalavimų Žygaičių bendruomenė apsisprendė ne vykti į Vyriausybę, o surengti spaudos konferenciją Seime ir dar kartą išsakyti savo nuomonę.
„Mums informacijos apie kenksmingą hidraulinio ardymo technologiją pakanka“, – taip spaudos konferencijoje kalbėjo Jonas Nairanauskas. „Yra Europos mokslininkų studijos ir mūsų mokslininkų išvados, kurios vienareikšmiškai kalba apie neišvengiamą ir nepataisomą žalą. Apie tai ekspertai, tarp jų ir gerbiamas akademikas Gediminas Motuza, naftos gavybos ekspertas-inžinierius Vytautas Švanys, kalbėjo surengtose Žemaitijos bendruomenių konferencijose Kvėdarnoje, Tauragėje ir Vilniuje. Į jas mes kvietėme visus norinčius, filmavome ir platinome jų medžiagą. Buvo kviesti ir „LL investicijų“, ir „Chevron“ atstovai. Jie kvietimus ignoravo. Viešas susitikimų formatas jų netenkina. O mes siekiame skaidrumo, aiškumo ir dialogo su savo Vyriausybe. Turime vieną 275 Žemaitijos bendruomenių išreikštą reikalavimą – uždrausti pavojingą hidraulinį ardymą ir neskelbti nugalėtojo angliavandenilių naudojimo konkurse“, – sakė Žygaičių bendruomenės pirmininkas.
„Kitas svarbus momentas, – pabrėžė Jonas Nairanauskas, – mes, Žygaičių bendruomenės nariai, griežtai atsiribojame nuo vakar pasirodžiusios trijų Lietuvos piliečių iniciatyvos kreiptis į Rusijos ir Baltarusijos prezidentus pagalbos dėl bendro švaraus vandens išsaugojimo. Su šiuo pareiškimu mes neturime nieko bendro. Smerkiame ir tuos informacinius leidinius, kurie, kaip ir Baltarusijos spauda, ne tik kad pasigavo šią nepatikrintą informaciją, bet ir kaip „Vakarų ekspresas“, ją pateikė pridėję savo šmeižikišką antraštę – neva „Žygaičiai kreipėsi pagalbos į Putiną ir Lukašenko“. Jau vakar išplatinome pareiškimą, kad jei tokia melagingą ir šmeižikiška informacija nebus paneigta, kreipsimės į Žurnalistų etikos komisiją ir į teismą.“
Seimo narys, Lietuvos Žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys pasakė, kad buvo šokiruotas, sužinojęs, kokius reikalavimus kelia Vyriausybė dėl darbo sesijos skalūnų dujų ir naftos klausimais. Kai tokį raštą pasirašo Premjero atstovė spaudai – tai yra jo išreikšta pozicija. Tokia pozicija – neleisti filmuoti darbo sesijos pranešimų ir atsisakyti kartu su Žygaičių atstovais įsileisti dar ir Seimo bei keletą visuomenininkų, yra apgailėtina. „Smerkiu ir žiniasklaidos priemonių pagautą, iškraipomą ir nepatikrintą trijų žmonių nuomonę pristatyti, kaip visų žemaičių ir tuo labiau – Žygaičių. Tai dar viena šmeižto kampanija, kuri aktyviai vykdoma prieš bendruomenes ir visuomenę, aktyviai besipriešinančią pavojingai hidraulinio ardymo technologijai. Esu įsitikinęs, kad problemą reikia spręsti įstatymiškai, hidrauliniam ardymui turi būti paskelbtas moratoriumas, kol bus sukurta saugių technologijų. Reikia pataisyti pavasario sesijoje Darbo partijos ir konservatorių balsais sugadintą Žemės gelmių įstatymą ir priimti įstatymą dėl mokesčio už skalūnų dujų gavybą, kuris būtų pakankamai didelis, o ne simbolinis, kaip yra dabar. Svarbiausia atsižvelgti į bendruomenių nenorą, kad būtų vykdoma žalinga industrinė veikla.“
Konferencijoje dalyvavę žurnalistai klausė, ar įmanomas dialogas tarp Žemaitijos bendruomenių ir „Chevron“ atstovų. Seimo nario L. Balsio teigimu, „dialogas turėjo prasidėti, kai „Chevron“ buvo pakviestas dalyvauti konkurse Šilutės-Rietavo plote. Dabar, kai visi mes pastatyti prieš faktą, kad reikia susitarti su „Chevron“, jokių slaptų derybų negali būti. Ir kodėl su juo būtina susitarti? Yra tvirta 275 Žemaitijos bendruomenių išreikšta nuomonė – neįsileisti pavojingos hidraulinio ardymo technologijos.“ Seimo nariui pritarė ir Kęsčių kaimo bendruomenės narys Petras Kleinaitis: „Dėl ko dar reikia derėtis – kaip ir kokiomis sąlygomis „Chevron“ terš mūsų žemės gelmes ir vandenį? Tokių derybų nebus“.
Reportažą iš spaudos konferencijos noriu pabaigti Tauragės rajono Skaudvilės gyventojo Virgilijaus Kulikausko žodžiais: „Noriu pasakyti, kad mes, žemaičiai, esame tampriai susiję su savo žeme. Čia augo ištisos mūsų praeities kartos, čia mūsų šaknys. Mums žemė visada buvo ir bus šventa, mes ją visada gynėme ir ginsime. Tam mus įpareigoja protėviai, Konstitucija. Panaudosime visas priemones šiai grėsmei sustabdyti. Šiandien mes matome, kad gintis turime patys. Nežiūrint į viską, kas vyksta, mes neprarandame vilties ir tvirtai tikime, kad sveikas protas valdžioje nugalės ir bus priimti tokie sprendimai, kurie niekada daugiau nesikėsins į mūsų gyvybinius interesus.“
Skelbiame žemaičių bendruomenių paranešimą žiniasklaidai ir Žygaičių bendruomenės pirmininko Jono Nairanausko susirašinėjimą su Ministro Pirmininko atstovais.
P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam