Žemės pardavimo užsieniečiams referendumo esmė – paslėpta

Virginija Spurytė | klaipeda.diena.lt

Po pusantros savaitės vyksiantis referendumas, kuriuo esą siekiama sužinoti lietuvių nuomonę apie žemės pardavimą užsieniečiams, bus tik painiava ir mokesčių mokėtojų pinigų ištaškymas. Tai drąsiai įvardija ir referendumo organizatoriai, kurie pasigedo jo iniciatorių.

Pamatė ir supyko

„Visada buvo aiškinama, kad referendume žmonės galės pareikšti savo nuomonę, ar leisti parduoti žemę užsieniečiams. Tačiau kai pamačiau balsavimo biuletenio pavyzdį, mane apėmė pyktis. Reagavau kaip pilietis, kuriam niekas neaišku. Tam, kad tame biuletenyje rastum užuominų, jog gali pareikšti savo nuomonę dėl žemės pardavimo užsieniečiams, tenka gerai pavargti. Jau aišku, kad painiavos tikrai neišvengsime. Jau ir dabar tarsi girdžiu rinkėjų klausimus: „Ir už ką čia balsuoti?“ – būsimas referendumas Klaipėdos savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkui Viktorui Greičiui sukėlė neigiamų emocijų.

Įprastai referendumuose užduodamas vienas klausimas, į kurį galima atsakyti teigiamai arba neigiamai. Taip rinkėjų klausta, ar jie pritaria, kad Lietuva taptų ES nare, teirautasi, ar jie pritaria atominės elektrinės šalyje statyboms.

„Šiame referendume, kuris vyks jau kitą savaitgalį, viskas taip suplakta, kad atskirti, už ką balsuoji, bus labai sunku“, – dėstė V.Greičius.

Klausimų – ne vienas

Balsavimo biuletenio pavyzdyje nurodyta, jog rinkėjų bus klausiama: „Ar jūs pritariate, kad būtų priimtas šis įstatymas: Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9, 47, ir 147 straipsnių pakeitimo įstatymas?“

„Ir tik tada, kai perskaitai labai labai atidžiai, ima aiškėti, už ką tame referendume siūloma balsuoti. Pasirodo, žemės pardavimas užsieniečiams yra tik vienas iš trijų klausimų“, – kalbėjo V.Greičius.

Nors balsuoti siūloma už trijų Konstitucijos straipsnių pakeitimus, tačiau nuomonę galima pareikšti tik vieną – arba visiems siūlomiems pakeitimams pritarti, arba ne.

„Daug nerimo kelia tai, kad referendume siūloma pareikšti nuomonę – pritarti, kad Lietuvoje referendumas būtų skelbiamas, jei jo reikalauja ne mažiau nei 100 tūkst. piliečių, turinčių rinkimų teisę. Surinkti 100 tūkst. gyventojų parašų nėra sudėtinga, todėl referendumai, jei įsigalios tokia nuostata, gali pasipilti vienas po kito, o juos surengti juk kainuoja. Pavyzdžiui, šio referendumo išlaidos vien Klaipėdai siekia apie 300 tūkst. litų“, – skaičiavo V.Greičius.

Pasipils sugadinti biuleteniai

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas aiškino, jog referendumo balsavimo biuletenio tekstas yra toks, kokį jį pateikė iniciatoriai. Toks tekstas rinkėjams esą buvo demonstruojamas, kai rinkti parašai dėl referendumo.

„Pasielgta taip įdomiai. Prirašyta įvairių klausimų, kad kuo daugiau žmonių pasirašytų už referendumo organizavimą, o dabar išskirti klausimų nebegalime – tekstas turi būti toks, už kokį žmonės jau anksčiau pasirašė“, – paaiškino Z.Vaigauskas.

Jis tvirtino, kad Lietuvoje rinkėjai yra mąstantys žmonės ir jie tikrai žinos, kaip pareikšti nuomonę referendume.

„Tačiau, aišku, tikėtina, kad dėl gana painaus referendumo teksto bus ir daug sugadintų biuletenių, nes žmonės nemokės jų tinkamai užpildyti“, – teigė Vyriausiosios komisijos pirmininkas.

Nešioja korteles

Tam, kad referendumas būtų laikomas įvykusiu, jame turi dalyvauti daugiau nei 50 proc. rinkimų teisę turinčių žmonių.

Norint, kad būtų patvirtintos referendumo nuostatos, už jas teigiamai turi pasisakyti daugiau nei pusė balsavusių rinkėjų.

„Manau, kad referendumas neįvyks, nes tikrai trūksta informacijos apie jį. Kur dingo tie aktyvistai, kurie rinko parašus? Kodėl jie dabar nebeagituoja žmonių eiti į referendumą pareikšti savo nuomonės? Spėju, jog Klaipėdoje prie balsadėžių ateis gal 15–20 proc. balso teisę turinčių žmonių“, – prognozavo V.Greičius.

Šiuo metu klaipėdiečiams po namus yra nešiojamos rinkėjo kortelės. Išankstinis balsavimas referendume vyks Klaipėdos savivaldybėje birželio 25–26 dienomis, o birželio 29-ąją balsuoti bus galima visose rinkimų apylinkėse.

klaipeda.diena.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
9 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Nuomonė

Ieškoti sliekų ant asfalto nėra sudėtinga, ypač po lietaus 🙂
Protingi , mąstantys piliečiai balsuos TAIP , nes visi klausimai yra tarpusavyje susiję.
TAIP, TAIP, TAIP!

•Sumažinti referendumui surengti reikiamų parašų skaičių iki 100 000
•Referendumu priimtus sprendimus keisti tik referendumu
•Atstatyti Lietuvos piliečių nuosavybės teisę Žemei, Miškams ir vidaus Vandenims (47 str. sugrąžiname į 1992 m. redakciją)
•Gamtos išteklius pramoniniu būdu naudoti tik po privalomojo referendumo

Taigi

Labai blogai, kad referendumų agitacija, informacija sukrauta tik ant referendumo iniciatorių galvų, kurie milijonų neturi, kad galėtų skleisti informaciją per radiją ir TV.

laitas

Labai aiškiai suformuluoti klausimai,norintims balsuoti teigiamai del ko ir surengtas referendumas braukti langelyje TAIP ir tris kartus,nesutinkantiems braukti langelyje NE.

reik

eiti i referenduma birzelio 29d,vien del to,kad valdzia pamatytu,kad tauta ne avinai ir su ja reik skaitytis,o jei neis dauguma ,laukit is valdzios daugiau negraziu darbeliu, lieciancius tauta,mano nuomone

Būtinai turim ateiti

Kaip atrodys biuletenis – PAVYZDYS
http://www.zemesvardu.lt/

Ale

niekas netrukdė VRK sudaryti kiekvienam klausimui atsakymą; bet gi tikslas buvo, kad Referendumas arba neįvyktų, arba patirtų nesėkmę. Tai ko čia stebėtis; p. Greičius iki šiol gal ne Lietuvoje gyveno?

Ne ne..

Referenduimui -Ne ,nes ten viskas taip miglota ,kad gali žmogus ,nuo vilko ant meškos užlipti.Norėdami parodyti ,kad mes ne ”avinų banda ”,pridarytime savo šaliai dar didesnių problemų ,negu dabar ,kad yra .Turim agresyvų kaimyną ,jis tik pasidžiaugs mūsų neišprūsimu ,todėl ,gerai išanalizavus tuos klausimus ,referendumo tikslus ir uždavinius -visgi renkuosi mažesnė blogybę-neiti ,nedalyvaiti tame referendume.

Koentaras

Kam reikia įrodinėti, kad nesi avų banda, juk jau pasistengei įrodyt, kad esi elementarus idiotas.

jan

kam rupi Lietuvos ateitis tikrai pasisakys uz straipsniu pakeitima,juk tuomet galesime sprest referendumu kitus klausimus,jeigu nepritarsime,tuomet neverkime,kad mus visi kvailina,norime but aviu banda,kuriuos valdo 141seimo narys,

9
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top