Žinių radijas. Ką rodo aistros dėl K. Škirpos?

Aurimas Perednis | „Žinių radijas“

Vilniaus miesto taryba po karštų diskusijų bei protestų apsisprendė pervadinti Kazio Škirpos alėją į Trispalvės.

Prieštaringai vertinamo praėjusio amžiaus lietuvių diplomato ir karininko vardo alėją Gedimino kalno papėdėje pervadinti nuspręsta dėl K. Škirpos deklaruotų antisemitinių pažiūrų. Su tuo nesutinkantys kvietė įvertinti K. Škirpos indėlį nepriklausomos valstybės kūrimui ir įtvirtinimui, ypač faktui, kad jis pirmasis 1919 metų sausio 1 dieną su būriu Lietuvos savanorių Gedimino pilies bokšte iškėlė Lietuvos trispalvę.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro išvadoje K. Škirpos veikla Antrojo pasaulinio karo metais vertinama nevienareikšmiai. Teigiama, kad jis buvo „Lietuvos patriotas, daug jėgų skyręs Nepriklausomos valstybės kūrimui bei pasipriešinimo sovietų okupaciniam režimui organizavimui“, kita vertus, 1940–1941 metais jo veikloje „būta ir antisemitizmo apraiškų“.

Laidoje dalyvauja Vilniaus miesto tarybos narys Renaldas Vaisbrodas, žurnalistas ir istorikas Vidmantas Valiušaitis, XX a. istorikas Algimantas Kasparavičius, istorikas, VU dėstytojas Norbertas Černiauskas ir Seimo narys Paulius Saudargas.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
10 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
stasys

Taip , tokiems istorikams kaip Algimantas Kasparavičius sunku perlipti ribą ir pažvelgti į Lietuva to laikotarpio ,ne Molotovo-Ribentropo pakto, kontekstu . Teigti kad tuo laikotarpiu Lietuvos politiku pastangos smerktinos siekiant atkurti Lietuva ciniškas to istoriko politikavimas kai žiūrima iš šiu dienu aktualijų . Tam kad teisti Škirpa reikia pabandyti atkurti to laikotarpio politine padėti ir vėliau paklausti kokios buvo kitos alternatyvos .? Neieškoti išeičių reikštu susitaikymą . Bijau su tokiu Algimanto požiūriu mes vis dar būtume LTSR . Istorikas turi vertinti turimus faktus o ne interpretuoti savo nuomone kuri susiklostė jo ilgu darbo metu . Lietuva ant slenksčio įvykiu kai neatsakingi politiku veiksmai paskatins detaliau peržiūrėti to laikotarpio įvykius ..ir gal kitaip ..iš kitos pusės įvertinti ano meto įvykius .… Skaityti daugiau »

Norint išgydyti

Lietuvos „randus”,visai šaliai reikia rūpestingos terapijos.Po daugybę metų trunkančio teroro ir žiaurių represijų prisikaupė daug pykčio.Šaliai išsilaisvinus,niekas nekreipė dėmesio į dvasinę psichologinę žmonių būdeną.Ir dabar besitęsiantys įvykiai galima sakyti yra natūrali būsena.Nes žmonės ,išėję iš prievartos aplinkos,yra pasimetę.Jų niekas nemokė rūpintis kitais ir gerbti save.Kai žmonėms suteikiamas laikas reikšti savo jausmus,dalintis prisiminimais,socialinė švytuoklė pamažu grįžta į labiau subalansuotą padėtį.Kaip tik tai dabar ir vyksta.Atėjo laikas reikšti pyktį ir kaltinimus už buvimą auka,už bejėgiškumą.Kai lietuviai išmoks pozityviu būdu rūpintis savimi ir artimu,pradės jaustis vertingais ir save gerbti,visos bendruomenės gyvenimas stipriai keisis į gerąją pusę.

Paprastas klausimas

Kiek pasaulyje trispalvių? Kurios čia alėja?

Vaje,

Kasparavičius istorikas? Pirmąkart girdim. Gera dovana runkeliams. Koks jo dvaro laipsnis? Dezinformaciją reikia ištraukti iš istorijos ir suteikti jai metaistorini statusą, ane? Jokios atsakomybės ateities kartoms – dezuojam toliau. Kritiškas istoriografijos matymas nebūdingas zubryloms, bet būdingas diletantams, kiemsargių padėjėjams, kaip dezi propagandos, kaip nugalėtojų supremacizmo ir aplinkybių bei tikrovės transcendencija. Karo metų ir pokario istoriografija, kaip istorijos klastojimo paminklas ateinančioms kartoms. Gal vietoj Istorijos politikos einam į pliažą, kur dužta mūsų jaunystė, mūsų meilė, mūsų grožis ir VU docentų mums įkalti deziukai, kur visos vasaros linksmybės, o ne kažkokie konservatoriaus iš „G” raidės paistalai apie fašistinius Gedimino stulpus. Taip galime paskelbti visus kunigaikščius ir bedarbius, bedalius ir užribio žmones fašistais.

Čia tiesa?

1941 m. birželio pradžioje LAF štabas Berlyne išleido atsišaukimą: Broliai ir seserys lietuviai! Atėjo lemiama galutinio su žydais atsiskaitymo valanda. Lietuva turi būti išvaduota ne tik nuo azijatų bolševikų vergijos, bet ir nuo ilgamečio žydijos jungo. Lietuvių aktyvistų frontas visos lietuvių tautos vardu kuo iškilmingiausiai pareiškia: 1. Senoji Vytauto didžiojo laikais suteikta Lietuvoje prieglaudos teisė žydams yra visiškai ir galutinai atšaukiama. 2. Kiekvienas be išimties Lietuvos žydas šiuo yra įsakmiai įspėjamas nieko nedelsiant apleisti Lietuvos žemę. 3. Visi tie žydai, kurie išskirtinai pasižymėjo Lietuvos valstybės išdavimo ir lietuvių tautiečių persekiojimo, kankinimo ar skriaudimo veiksmais, atskirai bus traukiami atsakomybėn ir užpelno tinkama bausmę. Jei paaiškėtų, kad lemiamą atsiskaitymo ir Lietuvos atgimimo valandą ypatingai nusikaltusieji žydai randa galimumų slaptomis kur pasprukti, visų… Skaityti daugiau »

Jules

Na gerai, bet gi panašiai ir legendinis JAV generolas George Patton’as panašiai pasakė ir parašė, praregėjęs, ką jie padarė ir buvo susprogdintas. Įdomu, pseudo mokslininkai generolą Patoną jau irgi fašistu vadina? Ar reikia pacituoti šitą generolą, norėjusi išvaduoti mus iš Sovietijos okupacijos?

Antifašistas

Škirpa – akivaizdus nacių pasekėjas. Priedo dar polonofobas. Beprotybė garbinti žmogų kuris ragino prisijungti prie Vokietijos ir užpulti Lenkiją 1939 metais. Tai spjūvis mūsų strateginiam partneriui į veidą garbinant Škirpą.
P.S. Taip, Kasperavičius yra istorikas jei nežinojote.

tiek

antifašistas ,ar antilietuvis ,kaip Šimašius ?

Tai tu, Milaiti,

fašistas ar antifašistas, jei vieną pusvalandį už Škirpą, o kitą pusvalandį jau prieš Škirpą?

>čia tiesa?

savo kuratoriaus majoro Chleborezovo paklausk, suski. Gal ir papasakos tau, kada ir kur šitą klastotę NKVD sukūrė.

10
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top