Žodžiais jie Tėvynę myli, o veiksmais ją žudo

Kastytis Braziulis | Alfa.lt

Konservatorių valdoma vyriausybė ir prezidentė nusprendė sužlugdyti laisvą nacionalinę žiniasklaidą, padaryti ją priklausomą nuo jų, paklusnią. Šiam tikslui pasiekti jie padarė kelis itin nacionalinei žiniasklaidai nepalankius sprendimus.

Pirmas premjero A.Kubiliaus spyris nacionalinei žiniasklaidai tiesiai į galvą. Naktinės reformos metu konservatorių partijos vadovaujamas Seimas ir Vyriausybė, pasinaudojusi jiems palankia situacija, panaikino mokestines lengvatas nacionalinei žiniasklaidai. Visuomenės informavimo priemonės nuo 2009 metų sausio mėnesio buvo priverstos mokėti 21 proc. PVM mokestį. Valstybės biudžetui šių pinigų suma yra nepadoriai smulki ir juokinga. Žiniasklaidos priemonei – itin skausminga. Kai kurioms žiniasklaidos priemonėms šios reformos pasekmės buvo liūdnos – jos bankrutavo. Kitos blaškėsi, draskėsi, ieškojo visokiausių būdų kaip išgyventi ir vos vos išsilaikė.

Pavyzdžiui britai, belgai, danai ir švedai taiko nulinį PVM mokestį laikraščiams. Prancūzijos laikraščiai moka 2,1 procentą. Vokietijos – 7 proc., Ispanijos – 4 proc., Portugalijos – 6 proc.

Antras prezidentės Dalios Grybauskaitės spyris nacionalinei žiniasklaidai. 2012 metais Lietuvos Respublikos prezidentė D.Grybauskaitė dekretu 1K-1113 pasiūlė LR Seimui PVM įstatymo pataisas, kuriomis numatė, kad PVM lengvatinis mokestis nėra taikomas nacionaliniams leidiniams, kurie nesilaiko profesinės etikos normų. Jei žiniasklaidos priemonę Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija pripažino neetiška, tai ji automatiškai privalo mokėti visą 21 proc. PVM mokestį. Laikraštis tampa nekonkurencingu.

Trečias premjero A.Kubiliaus spyris nacionalinei žiniasklaidai. 2011 metais konservatorių vedlio A. Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė ūkio ministro R.Žyliaus teikimu, pasiūlė LR Seimui Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, kuriose numatė sąlygas, draudžiančias ir ribojančias nacionalinei žiniasklaidai dalyvauti valstybės pirkime. Jei priemonę Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija pripažino neetiška, tai ji automatiškai praranda teisę ir galimybę dalyvauti valstybės institucijų ir valstybės įmonių organizuojamuose viešųjų pirkimų konkursuose. Valstybės užsakymų nėra. Bankrotas žvelgia į akis.

Ketvirtas valdžios spyris nacionalinei žiniasklaidai. Jei esi neetiškas, tai negausi valstybės paramos. Jei nacionalinės žiniasklaidos priemonę Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija pripažino neetiška, tai ji automatiškai praranda teises į valstybės finansinę paramą kultūriniams ir šviečiamiesiems projektams.

Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija yra itin įtakinga ir reikšminga. Ji savo sprendimu, kurį priima balsų dauguma, gali finansiškai sužlugdyti bet kurią Lietuvos nacionalinę žiniasklaidos priemonę. Jeigu nebūsi geras, jeigu nesielgsi taip, kaip reikia valdžiai, tai turėsi rimtų finansinių problemų.

Įdomu, kokiais moraliniais kriterijais vadovaujasi etikos komisijos nariai, priimdami sprendimus dėl leidinio etiško ar neetiško elgesio? Ar šie moraliniai kriterijai yra taip pat aiškiai apibrėžti ir nurodyti kaip yra nurodytos ekonominės sankcijos? Ar straipsnis, kritikuojantis prezidentę, yra etiškas ar ne? Gal etiškumas yra nustatomas pagal kriterijų „myliu, nemyliu” arba išklausius nurodymu telefonu?

Po spardymo turime štai tokį rezultatą.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Interviu

L.Slusnys klausinejamas zurnalistes issisukinejo nuo klausimu atsakinedamas tik apie techninius dalykus toje komisijoje.Manau reikia kreiptis i uzsienio zurnalistu susivienijimus,kad ivertintu musu situacija.UK bankininkai kritikuojami istisai,nemanau,kad patys praso ar duoda tam leidima.Nejau su Nepriklausomybe gimusi RESPUBLIKA uzges kartu su ja ?

jei bus svari ziniasklaida

padugnes rinkimu nelaimes.jie tai supranta todel ir uzsmaugia.

A.Kubilius

ir jo konservatoriai nesubrendusios asmenybės,užstrigusios godumo ir valdžios troškimo rėmuose.Bažnyčia turėtų tai matyti.

Lietuviškų konservatorių mentalitetas

Putino mentalitetą.Problemas spręsti silpnesnių,kultūringesnių valstybių ar šiaip žmonių sąskaita.Mano nuomone.Ką daryti-du keliai-arba nuo jų atsiriboti arba juos atriboti.Susitarti su tokias neįmanoma.Tegul dirvonuoja kol kas.

Į ką

pavirto portalas alfa.lt.Į biurokratus aptarnaujantį portalą.Tikrai kažin pati ar užsidirba.Kas dotuoja?

Arne

KODĖL TAIP TYLU LIETUVOJE? -„Pažeista spaudos ir informacijos laisvė, kuri yra įtvirtinta LR Konstitucijoje. Žmonės negauna objektyvios ir nešališkos informacijos“. TYLIAI RUOŠIAMĖS PABAIGAI?

Pensininkė

Taip alfa.lt portalas jau nebe tas, kažkas ir jį užčiaupė???

7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top